19 Şubat 2016 Cuma

Takas: Markieff Morris Wizards'ta

Takas döneminin son gününün öne çıkan iki hamlesinden biri Washington Wizards'tan geldi.

Sezon başından beri ikizi Marcus Morris'in takımdan ayrılmasından sonra ciddi şekilde psikolojik sorunlar yaşadığı gözlenen ve takımla arası bozulan Markieff Morris beklendiği üzere takas döneminde yeni bir takıma geçiş yaptı. Birçok takımın ilgilendiği ve Suns'la hakkında görüşmeler yürüttüğü Morris Washington Wizards'a takas oldu. Suns Morris karşılığında Wizards'ın 2017 1. Tur Draft Hakkı'nı ilk dokuz sıra korumalı şekilde alırken bunun yanında Kris Humphries ve DeJuan Blair'ı kadrosuna dahil etti.

Markieff Morris ikizi takımdan ayrılınca Suns'tan ayrılmak istediğini yönetime bildirmiş ancak bu konuda takasın son gününe kadar herhangi bir gelişme yaşanmamıştı. Geçen sezon ligin en çok gelişme kaydeden oyuncularından biri olan Morris sezonun şu ana kadar geride kalan bölümünde kötü bir şut yüzdesiyle verimsiz bir performas göstermiş ve vücut diliyle takımı çok da umursamadığını belli etmişti. Sezon içerisinde hem koçuyla hem de takım arkadaşlarıyla sürtüşmeler yaşadığı da biliniyor. Bu açıdan Suns'ın onu göndermesi her şekilde en mantıklı hareket olacaktı. Doğrusu çok da iyi bir paketle gönderdiklerini söylemek mümkün. Wizards sezonun ikinci yarısında düşüş yaşamadığı sürece draft hakları ilk 9'da olmayacak, yani zaten ligin kötü takımlarından olduğu için yüksek sıralardan seçim yapacak Suns bir orta sıralı draft hakkı daha alarak yeniden yapılanma projesine önemli bir katkıda bulunmuş oldu.

Dört numaradan şut katkısı alabilmek adına sezonun büyük bölümünde Jared Dudley'i bu pozisyonda kullanan Wizards ise bu bölgeye iyi bir isim koymuş oldu. Morris'in kontratı çok ağır değil, bu yüzden Wizards'ın önümüzdeki yaz için planladığı serbest oyuncu piyasası atağının da önüne geçmeyecek bir isim. Hayal kırıklığı yaratan bir takımlar, Morris'in karakterinin ne kadar değişken olduğunu biliyoruz ama eğer onu motive halde tutmayı başarabilirlerse bu hamleden önemli katkı almaları mümkün. Geçen sezonki form grafiğine yakın olan bir Morris John Wall'un üstündeki yükü ciddi şekilde hafifletip takıma yeni bir hücum opsiyonu kazandırabilir.

Takasın Kazananı: Phoenix Suns

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder