12 Mart 2016 Cumartesi

Güç Sıralamaları: 19. Hafta Sonu

1. Golden State Warriors (58-6) - Geçen Hafta: 1.

Bu sezonun en sürpriz sonucu haftanın başında Warriors'ın ligin sondan ikincisi Lakers'a yenilmesi oldu kuşkusuz. Takımı 96 Bulls'unun rekorunu kırmaktan alıkoyacak şey böyle mağlubiyetler olursa yazık olur. Bu mağlubiyeti bir kenara koyarsak haftanın kalanı Warriors için klasik şekilde geçti; Magic, Jazz ve Blazers'ı yenerek üçte üç yaptılar.

2. San Antonio Spurs (55-10) - Geçen Hafta: 2.

Bu hafta dört maça çıkan Spurs, haftayı Kings galibiyetiyle açıp galibiyet serisini sekiz maça çıkarttıktan sonra Pacers'a yenilerek bu seriyi yitirse de Wolves ve Bulls galibiyetleriyle formda grafiğini sürdürdü. Spurs Şubat başından beri çıktığı 18 maçta 16-2'lik galibiyet-mağlubiyet oranı yakalamış durumda. Bu hafta takımla ilgili dikkat çekici bir durum da LaMarcus Aldridge'ın yükselen formu.

3. Cleveland Cavaliers (46-18) - Geçen Hafta: 3.

Haftayı Celtics'i yenerek açan Cavaliers, ilk beş çıkan dört oyuncusundan yoksun Grizzlies'e yenilerek büyük bir şok yaşadı. Kolay denebilecek Kings ve Lakers maçlarını rakiplerinin zayıf savunmalarından iyi faydalanarak 120'şer sayı atarak kazansalar da Grizzlies mağlubiyetinin onları epey huzursuz ettiğini düşünebiliriz. Yine de Doğu'da liderlikleri halen rahat.

4. Oklahoma City Thunder (44-21) - Geçen Hafta: 4.

Haftayı Bucks'ı yenerek açan Thunder, iddialı takımlara karşı kazanamama hastalığını Clippers karşısında Russell Westbrook'un liderliğinde mükemmel bir hücum performansıyla kazanarak yense de bu maçın keyfini fazla uzun yaşayamadılar; keza ligin en iddiasız takımlarından Wolves'a karşı şok bir mağlubiyet aldılar. Thunder elinde NBA'in en iyi dört oyuncusundan ikisini barındırmasına rağmen gerçek bir şampiyonluk iddialısı gibi görünmüyor.

5. Toronto Raptors (43-20) - Geçen Hafta: 5.

James Harden'ı durduramayarak haftayı Rockets mağlubiyetiyle açan Raptors, Nets ve Hawks karşısında ise kazanarak haftayı kabul edilebilir bir şekilde geçti. Takımın genel olarak yüksek skorlu maçlarda kazanmakta zorlandığını görüyoruz, ligin en az sayı yiyen takımlarından biriler ve maçın 90-100 sayı civarında olması işlerine geliyor.

6. Los Angeles Clippers (42-22) - Geçen Hafta: 5.

Clippers vasat bir haftayı geride bıraktı. Maç sonunu kötü getirdikleri Hawks maçını ve Russell Westbrook'un devleştiği Thunder maçını kaybettiler. Mavericks ve Knicks karşısında Chris Paul liderliğinde gelen galibiyetler haftayı felakete dönüşmekten kurtarsa da yakalamaya ciddi şekilde yaklaştıkları Thunder'dan biraz uzaklaşmış oldular.

7. Boston Celtics (39-27) - Geçen Hafta: 7.

Bu hafta üç maça çıkan Celtics, Cavaliers ve Rockets'a boyun eğerken tek galibiyetini sakatlıklarla boğuşan Grizzlies karşısında aldı. Deplasmanda gelen Cavaliers mağlubiyeti kabul edilebilir ancak kendi sahalarında Rockets'a yakın bir maç kaybetmek canlarını yakmış olmalı. Miami Heat hemen arkalarında onları takip ediyor ve üçüncü sıradaki yerlerini tehdit ediyor.

8. Miami Heat (38-27) - Geçen Hafta: 8.

Miami Heat kolay fikstürünün avantajını kullanarak galibiyet yüzdesini yüksekte tutmayı sürdürüyor. Bu hafta da lig sonuncusu Sixers ve bol eksikli Bulls karşısında galibiyetlere uzandılar. Haftanın en zorlu maçında Bucks'a kötü bir savunma performansı sonucunda yenilmeleri onları Celtics'i yakalamaktan alıkoyan şey oldu. Goran Dragic ve Luol Deng'in All-Star sonrası yükselen formları sürüyor.

9. Memphis Grizzlies (38-26) - Geçen Hafta: 9.

Grizzlies çok şaşırtıcı işler yapmaya devam ediyor. Marc Gasol'ün sezonu kapatmasından sonra haftanın ilk maçında Suns'a yenilmelerinin ardından Mike Conley'in de en az bir ay oynayamayacağı açıklandı. Üstüne Zach Randolph da sakatlandı. Ama Grizzlies ne yapıp edip Cavaliers ve Pelicans'ı yenerek haftayı 2-2 geçmeyi başardı ve Batı 5.'liğini korumayı sürdürdü. 26 sayı atıp triple double yapan bir Matt Barnes, 30+ sayı atan bir Lance Stephenson gibi anomaliler görüyoruz.

10. Charlotte Hornets (36-28) - Geçen Hafta: 12.

Playoff sıralaması için mücadelenin iyice kızışacağı döneme girilirken Hornets tamamen gaza basmış durumda ve ligin en formda takımlarından biriler. Wolves, Pelicans ve Pistons karşısında fire vermeyen takımın galibiyet serisi altı maça çıktı ve kendilerini bir anda Doğu'da 5. sırada buldular. Üstlerindeki Heat ve Celtics'ten de çok da uzak sayılmazlar. Kemba Walker müthiş bir form tutmuş durumda.

11. Atlanta Hawks (36-29) - Geçen Hafta: 10.

Haftayı Clippers ve Jazz deplasmanlarından galip çıkarak çok iyi açan Hawks, Raptors deplasmanından ise çıkamadı. Genele bakınca iyi bir hafta geçirmiş olmalarına rağmen arkalarında yer alan Hornets'ın ligin en formda ekiplerinden biri olması onları yaktı ve Doğu'da 6. sıraya gerilediler.

12. Indiana Pacers (34-30) - Geçen Hafta: 14.

Düşüş ivmesinde olan ve Doğu'da 7. sıraya kadar gerileyen Pacers bu hafta gaza basıp Wizards ve Spurs'ü yendi ve ikide iki yaptı. Çok formda olan Spurs'e çelme takabilmeleri takdire şayandı. Hornets ve Hawks sıralamada hemen üstlerinde yer alıyor, yani formda kalmaları sıralamalarını ciddi şekilde değiştirebilir.

13. Portland Trail Blazers (34-32) - Geçen Hafta: 13.

Batı'nın flaş takımı bu hafta da pek de flaş değildi. Pistons'a mağlup olarak mağlubiyet serilerini üç maça çıkarttıktan sonra Wizards'ı uzatmada yenerek nefes aldılar ancak Warriors'a bu kez sürpriz yapmayı başaramadılar. Damian Lillard Wizards karşısında devleşince galibiyet geldi, o sönük kalınca mağlubiyetler.

14. Houston Rockets (33-32) - Geçen Hafta: 16.

Geçen haftaki başarısız performanstan sonra Rockets hafta başında Bulls karşısında Jimmy Butler'ın dönüşünün azizliğine uğrayıp kaybetse de Raptors, Sixers ve Celtics deplasmanlarında gülerek haftayı iyi kapattı. Mart ayının kalanında bir Wolves maçı hariç sürekli Playoff iddialısı takımlarla oynayacaklar, formda olmaları çok önemli.

15. Detroit Pistons (33-32) - Geçen Hafta: 15.

Haftayı Knicks'e yenilerek açan Pistons, Blazers ve Mavericks'i yendikten sonra formda Hornets'a diş geçiremedi ve Doğu'da 8. sıradaki yerinde kaldı. Üstlerinde yer alan Pacers'la iki maçlık bir fark var, bu da 8. sıradan yukarıya tırmanmak için biraz form tutup galibiyet serileri elde etmeleri gerektiği anlamına geliyor.

16. Dallas Mavericks (33-33) - Geçen Hafta: 11.

Bu hafta dört maça çıkan Mavericks adeta şarampole yuvarlandı. Nuggets, Clippers, Pistons ve Pacers mağlubiyetleriyle kendilerini birden bire Batı'da 8. sırada buldular. Blazers ve Rockets'la aralarında çok bir fark yok ama Grizzlies'i 5. sıra için kovalama pozisyonundan buraya düşmemeleri gerekirdi. 37'lik Dirk Nowitzki takımın tek istikrarlı oyuncusu görüntüsünde.

17. Chicago Bulls (32-32) - Geçen Hafta: 17.

Jimmy Butler dönmesine döndü ama bu pek de uzun sürmedi. Dönüş maçında Rockets'a karşı çok iyi bir oyun çıkartan Butler'ın sakatlığı nüksetti ve takım haftanın kalanında ondan faydalanamadı. Onsuz Bucks'ı yenmeyi başardılar ama Spurs ve Heat'e karşı bu sökmedi. Butler'ın sağlıklı dönmesi Bulls'un bir Playoff takımı olması için kritik.

18. Utah Jazz (30-35) - Geçen Hafta: 19.

Geçen haftayı korkunç geçiren Jazz bu haftayı Pelicans'ı yenerek açtı. Hawks ve Warriors'a yenildikten sonra formsuz yakaladıkları Wizards'ı All-Star sonrası kadrolarına kattıkları Shelvin Mack'in kariyer gecesinde mağlup etmeyi başardılar ve haftayı 2-2 ile geçtiler. Batı'da 8. sıradan halen biraz uzaktalar ama 2,5 maç kapanmayacak bir fark değil.

19. Washington Wizards (30-34) - Geçen Hafta: 18.

Geçen hafta Playoff potasıyla arasındaki farkı bir maça kadar indiren Wizards bu hafta yokuş aşağı düşerek yerini kaybetti. Pacers, Blazers ve Jazz mağlubiyetleriyle takımın 8. Pistons'la arasındaki fark tekrar 2,5 maça fırladı. John Wall takımı taşımak için kendisini yırtıyor ama takım maalesef geçen sezona göre çok gerilemiş durumda.

20. Denver Nuggets (27-38) - Geçen Hafta: 24.

Nuggets bu haftanın sürpriz takımı oldu. Mavericks, Knicks ve Suns'ı yenen takım bu sezon üçüncü kez üç maç üst üste kazanmış oldu ve Batı'da çok uzun süre sonra 10. sıraya kadar yükseldi. Bir Playoff umudundan bahsetmek mümkün değil, 8. sıradan epey gerideler ama oynadıkları basketbol keyif verici.

21. Milwaukee Bucks (27-28) - Geçen Hafta: 21.

Bucks haftayı Thunder'a yenilerek açtıktan sonra Bulls'u eksik yakalamanın avantajını kullanamadı ve 0-2 yaptı. Heat savunmasına sağlam hücumlarıyla cevap verip kazanmaları haftayı sıfır çekerek kapatmalarını engelledi. Bucks All-Star sonrası Greg Monroe ve Michael Carter-Williams'ı bench'e göndererek gerçekten farklı bir kimliğe büründü ve büyük potansiyel göstermeye başladı. MCW'nin bu hafta sakatlanıp sezonu kapattığını da belirtelim.

22. Orlando Magic (28-36) - Geçen Hafta: 20.

Magic Warriors'a yenildikten sonra Lakers'a karşı da kazanamadı. Kötü geçen haftayı DeMarcus Cousins'ten yoksun Kings'i yenerek toparlamaya çalıştılar ama kötü form grafikleri sürüyor. Aaron Gordon'ın nihayet hak ettiği süreleri almaya başlaması ve iyi performansı Magic için sevindirici tek gelişme.

23. New York Knicks (27-40) - Geçen Hafta: 23.

Knicks haftayı 2-2 geçti ve Doğu'da 13. sıraya indi. Sezon başında çaylak Porzingis'in de etkili oyunuyla Playoff yapabilecek bir takım görüntüsü çiziyorlardı ama Ocak sonu-Şubat başındaki korkunç form grafikleri onları diplere bir gönderdi, pir gönderdi. Bir türlü toparlanıp ivme yakalayamadılar.

24. Sacramento Kings (25-39) - Geçen Hafta: 22.

Spurs, Pelicans, Cavaliers ve Magic'e kaybeden Kings haftayı sıfır çekerek geçirdi ve resmen iddiasız takımlar sınıfına geçiş yapmış oldu. DeMarcus Cousins ile George Karl'ın arası yine gerildi, Cousins koçuna bağırdığı için bir maç ceza aldı. Bu iki partiden birinin yazın takımdan ayrılmaması çok şaşırtıcı olur.

25. New Orleans Pelicans (24-40) - Geçen Hafta: 25.

Anthony Davis ve Jrue Holiday takımı taşımaya çalışsalar da Pelicans'a hiçbir şey fayda etmiyor. Bu haftayı da 1-3 geçtiler ve son yedi maçlarında 1-6 oldular. Geçen sezon Playoff yapan bu takımın bu kadar geriye gitmesi sadece sakatlıklarla açıklanabilecek bir şey değil. Alvin Gentry'le kimya tutmuyor.

26. Minnesota Timberwolves (21-45) - Geçen Hafta: 27.

Haftayı Nets'i yenerek açan Wolves asıl büyük işi haftanın son maçında Thunder'ı Ricky Rubio'nun üçlüğüyle devirerek yaptı. Thunder gibi bir hücum takımını 96 sayıda tutabilmiş olmaları büyük başarı. Wolves için takım oyununun seviyesi, genç oyuncuların gelişimi dışında ilgi çekici tek detay.

27. Brooklyn Nets (18-47) - Geçen Hafta: 26.

Nets haftayı 3'te 0 yaparak geçti, ki bu mağlubiyetlerden biri Doğu'da kendilerinden kötü tek takım olan Sixers'a karşı geldi. Hiçbir iddianın, heyecanlanacak hiçbir şey içermeyen bu sezonun sona ermesi Nets taraftarları için hiç de dert olmayacaktır eminim. Takımlarını onlar bile izlemiyor olabilir.

28. Phoenix Suns (17-48) - Geçen Hafta: 28.

Suns'ta konuşulacak tek konu var, o da Devin Booker. Çaylak şutör bu hafta oynadığı üç maçta sırasıyla 27, 32 ve 35 sayı attı ve adını iyiden iyiye duyurmaya başladı. Suns taraftarını fazlasıyla heyecanlandırıyor. Potansiyeli çok büyük. Ligin aktif oyuncular içerisinde en genç ismi olduğunu da ekleyeyim.

29. Los Angeles Lakers (14-49) - Geçen Hafta: 29.

Lakers sezonun en büyük sürprizini Warriors'ı devirerek yaptı. Stephen Curry'i 6/20'de tutup maçı kazandılar. NBA tarihinde atılan sayı-yenilen sayı istatistiğinde arası bu kadar farklı olan iki takımdan kötünün kazandığı hiç görülmemişti. Takım bu hafta aynı zamanda Magic'i de yendi ve ender bir iki galibiyetli hafta geçirdi.

30. Philadelphia 76ers (9-56) - Geçen Hafta: 30.

Nets dışında ligin en kötü takımlarının hepsinin en az bir galibiyet aldığı bu haftada Sixers da geleneğe uydu ve bir galibiyet aldı. Bu galibiyet de zaten Nets karşısında geldi. Çaylak Jahlil Okafor'un sezonu kapatması Sixers için zaten ilgi çekicilikten uzak bu sezonun ender ilginç taraflarından birinin daha kapanması demek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder