19 Mart 2016 Cumartesi

Güç Sıralamaları: 20. Hafta Sonu

1. Golden State Warriors (62-6) - Geçen Hafta: 1.

Bu hafta dört maça çıkan Warriors bu maçların tamamında 120 sayı barajını geçerek galibiyetlere uzandı. Önceki haftanın sonundaki Blazers maçını da sayarsak oynadıkları son beş maçta 120 sayıyı bulmuş durumdalar. Evlerinde geçen sezonu da dahil ettiğimizde son 50 maçlarını kazandılar. Bu hafta NBA tarihinde 60 galibiyete en erken ulaşan takım olmayı da başardılar. Olağanüstü bir sezon olağanüstü başarıları beraberinde getiriyor.

2. San Antonio Spurs (58-10) - Geçen Hafta: 2.

Spurs haftayı Batı sıralamasında kendilerini takip eden Thunder ve Clippers'ı yenerek açtı ve Warriors ile beraber konferanstaki diğer takımlarla aralarına koydukları farkı biraz daha perçinlemiş oldular. Spurs de tıpkı önlerinde yer alan Warriors gibi bu sezon oynadığı hiçbir iç saha maçını kaybetmedi. Cumartesi gecesi evlerinde Warriors'ı ağırlayacaklar, bu serilerine en büyük tehdit denebilir herhalde. Takımla ilgili bir not, takıma Mart başında katılan Kevin Martin'in haftanın son maçında ilk kez 20 dakikayı görmüş olması.

3. Cleveland Cavaliers (49-19) - Geçen Hafta: 3.

Cavaliers haftayı zorlu Clippers deplasmanından farklı bir galibiyetle çıkarak açtıktan sonra bu başarıyı Jazz karşısında sürdüremeyip 85 sayıda kaldı ve mağlup oldu. Takım buna rağmen LeBron James'ten yoksun çıktığı Mavericks maçı ile son çeyreğinde önemli oranda geriye düştüğü Magic maçını kazanmayı başararak haftayı 3-1 ile geçti. Negatif bir gelişme olarak Kyrie Irving'in bencil oyununun takım içinde biraz rahatsızlık yarattığı konuşuluyor.

4. Oklahoma City Thunder (47-22) - Geçen Hafta: 4.

Haftayı Spurs'e karşı hücumda kilitlenip 85 sayıda kalarak aldığı mağlubiyetle açan ve halen Batı'nın zirvesindeki takımların bir gömlek arkasında olduklarına dair güzel bir örnek daha sunan Thunder, o maçtaki hücum kısırlığını Blazers, Celtics ve Sixers'a patlayıp sırasıyla 128, 130 ve 111 sayı üretip galibiyetlere uzanarak unuttu. Kazanılan üç maça rağmen takımın mesaj maçlarındaki sıkıntıları şampiyonluk iddiaları için kötü sinyaller veriyor.

5. Toronto Raptors (47-21) - Geçen Hafta: 5.

Jimmy Butler'ın parkeye dönüş maçında Bulls'la karşılaşan Raptors aslında Butler'dan yana sıkıntı yaşamadı ama maçı yine de kaybetti. Ancak Bucks, Pacers ve özellikle Celtics karşısında gelen galibiyetlerin bu yenilginin yarasını sardığını söylemek mümkün. Kyle Lowry'nin bu haftaki mükemmel performansının yanı sıra Bismack Biyombo'nun savunmada takıma verdiği katkı önemli bir not.

6. Los Angeles Clippers (43-24) - Geçen Hafta: 6.

Clippers ne Cavaliers ne de Spurs'e diş geçirebildi, aldıkları farklı mağlubiyetlerle ligin şampiyonluk iddialısı takımlarına karşı durabilecek bir seviyede olmadıklarını bir kez daha gösterdiler. Blake Griffin'in dönüşü bu durumu ne kadar değiştirir şüpheli, geçen sezonlarda başlarına neler geldiğini biliyoruz. Geçen sezonlarda başlarına gelenler demişken, haftayı Rockets'a karşı kazanarak kapattılar.

7. Atlanta Hawks (40-29) - Geçen Hafta: 11.

Bu hafta dört maça çıkan Hawks; Grizzlies, Pacers, Pistons ve Nuggets'ı yenerek dörtte dört yaptı ve bu galibiyet serisi onları Doğu'da birden 3. sıraya yükseltti. Kalan fikstürlerinin neredeyse tamamı Doğu takımlarına karşı oynanacak maçları içeriyor, sezonu iyi tamamlamaları durumunda üçüncü sırayı emniyet altında tutarak Playoff'a giriş yapabilirler.

8. Charlotte Hornets (39-29) - Geçen Hafta: 10.

Hornets çıkışını bu hafta da sürdürdü. Haftayı Rockets'ı yenerek açtıktan sonra Mavericks'e mağlup oldular ancak Magic'i yenip çıktıkları önemli Heat deplasmanından galip çıkarak Doğu'da üstlerinde yer alan takımı yenerek yakalamış oldular. Kemba Walker ve Nicolas Batum liderliğinde çok iyi bir Playoff pozisyonuna doğru emin adımlarla ilerliyorlar.

9. Miami Heat (39-29) - Geçen Hafta: 8.

Bu hafta üç maça çıkan Heat, ilk maçında en iyi iki oyuncusundan yoksun olmasına rağmen Raptors'ı deplasmanda uzatmaya kadar zorlasa da maçı galip tamamlayamadı. Nuggets karşısında savunmaları ciddi şekilde zorlandı ve 119 sayı yediler ama çaylaklarıyla galibiyete uzandılar. Haftanın onlar adına en kritik maçı arkalarında yer alan Hornets'a karşıydı ama bu maçta özellikle Dwyane Wade'in korkunç performansıyla mağlup olmaktan kurtulamadılar.

10. Boston Celtics (39-30) - Geçen Hafta: 7.

Celtics bu hafta sırasıyla Pacers, Thunder ve Raptors'a yenilerek son altı maçında beşinci mağlubiyetini aldı ve kendisini bir anda Doğu'da 6. sırada buldu. Uzun süre 3. sırayı koruduktan sonra aniden 6. sıraya kadar gerilemeleri Doğu'daki yarışın ne kadar kızışık olduğunu gösteriyor hiç kuşkusuz.

11. Memphis Grizzlies (39-30) - Geçen Hafta: 9.

Sakatlıkların tüm takımı alıp götürmesini sürpriz şekilde iyi idare eden Grizzlies gerçeklikle bu hafta yüzleşmek zorunda kaldı ve Rockets, Wolves ile Bucks'a yenilerek sıfır çekti. Batı 5.'liğindeki konumları henüz tehdit altına girmekten epey uzak ama ligin en kötü beşi olma konusunda Sixers'la yarışacak bir beşle maçlara çıkıyorlar.

12. Indiana Pacers (36-32) - Geçen Hafta: 12.

Bu hafta dört maça çıkan Pacers, Mavericks ve Celtics karşısında gülerken Hawks ve Raptors'a mağlup oldu. Paul George'un performansı sık sık olduğu gibi bu hafta da belirleyici faktörlerin başında geldi, yokları oynadığı Hawks maçında takım fark yedi, verimsiz olduğu Raptors maçından da mağlup ayrıldı. Yine de kötü bir hafta geçirdikleri söylenemez.

13. Portland Trail Blazers (36-34) - Geçen Hafta: 13.

Haftayı Magic'i sahasında farklı yenerek açan Blazers, Batı'nın zirvesine oynayan iki takımın, Thunder ve Spurs'ün sahasında oynadığı maçlarda ise tutunamayarak mağlup oldu. Pelicans deplasmanından Damian Lillard liderliğinde çıkarttıkları galibiyet haftayı makul saymaları için yeterli, Oklahoma City ve San Antonio deplasmanlarından çıkamamaları kabul edilebilir bir durum.

14. Houston Rockets (35-34) - Geçen Hafta: 14.

Dört maça çıkan Rockets, kolay maçlarını kazanırken zor maçlarında başarı elde edemedi. En iyi hücum opsiyonu Matt Barnes olan bir Grizzlies'i yakalayıp 49 sayı farkla yendiler, iddiasız Wolves'u da zorlansalar da yendiler. Ama Hornets ve Clippers'tan 120+'şar sayı yiyerek mağlup olmaları haftayı iyi olmaktan uzakta tutuyor. Rockets savunma problemlerini sezon başından beri çözebilmiş değil.

15. Chicago Bulls (34-33) - Geçen Hafta: 17.

Jimmy Butler'a yeniden kavuşan Bulls, onun etkisiz kaldığı dönüş maçında Raptors'ı devirerek önemli bir işe imza attıktan sonra Wizards karşısında aynı takım performansını gösteremedi ve Butler'ın soğukluğu devam edince mağlubiyet geldi. Ancak Butler Nets karşısında tekrar oyuna ısınmış gibi göründü ve bu da takıma galibiyet olarak sonuç getirdi. Sağlıklı bir Butler'la beraber Bulls için form tutup üst sıraları zorlama zamanı.

16. Detroit Pistons (35-34) - Geçen Hafta: 15.

Pistons haftanın başında ve sonunda iki kötü savunmaya, Sixers ve Kings'e, 110+ sayı atıp kazansa da Wizards'a karşı 81 sayıda kalıp 43 sayı fark yedi ve Hawks karşısında hücum performansı maçı kazanmaya yeterli bir faktör olmadı. Jimmy Butler'ın dönüşüyle Bulls'la olan 8. sıra yarışlarında işlerinin biraz daha zorlaştığını söylemek mümkün.

17. Dallas Mavericks (34-35) - Geçen Hafta: 16.

Mavericks haftayı Hornets'ı yenerek açtı ve beş maçlık mağlubiyet serisini sonlandırıp nefes aldı ancak Cavaliers ve Warriors'la oynanan zorlu maçlardan sürpriz galibiyet çıkartmayı başaramadı. Aslında Cavs'i LeBron James'ten yoksun yakaladılar ve çok da zorladılar ama 1 sayı farkla yenildiler. Warriors karşısında neredeyse çıkarabilecekleri en iyi performansı çıkarttılar ama 130 sayı yiyip yenilmekten kurtulamadılar. Arkalarındaki Jazz çok formda, yerleri tehlikede.

18. Utah Jazz (33-35) - Geçen Hafta: 18.

Kings, Cavaliers ve Suns karşısında gelen galibiyetler Jazz'ı tekrar Batı 8.'si Mavericks'in dibine getirdi. 6. sıra ile 9. sıra arasında yer alan takımlar arasında çok az farklar var, bu ekiplerin Playoff'a kadar yarış içinde olacağını öngörmek mümkün. Jazz sert savunmasını ortaya koyup oyunu yavaşlatabildiğinde herkesi tehdit edebilen bir takım oluyor.

19. Washington Wizards (34-35) - Geçen Hafta: 19.

Haftayı kötü bir Nuggets mağlubiyetiyle açan Wizards bu mağlubiyeti bir kenara bırakırsak çok iyi iş çıkarttıklarını söyleyebileceğimiz bir şekilde haftayı tamamladı. Pistons, Bulls ve Sixers'ı yenerek üç maçlık bir galibiyet serisi elde ettiler ve belki de Playoff iddiası için son bir toparlanma içerisine girdiler.

20. Milwaukee Bucks (30-39) - Geçen Hafta: 21.

Bucks için çok iyi bir hafta geride kaldı. Oynadıkları dört maçta tek mağlubiyetlerini Raptors'tan aldılar. Giannis Antetokounmpo'nun müthiş oyunu ve triple double'ları tam gaz devam ediyor. Geçen sezon Playoff yapan bu takım için bu sezon kayıp bir yıl olabilir ama önümüzdeki sezon için umutlanmalarını sağlayacak pek çok şey var.

21. Denver Nuggets (28-41) - Geçen Hafta: 20.

Güneydoğu takımlarıyla oynayacakları fikstürü Wizards galibiyetiyle açan Nuggets bu performansı haftanın geneline yayamayarak Heat, Magic ve Hawks deplasmanlarından mağlup ayrıldı. Nuggets zaten Playoff için aslında iddialı değildi, sadece tam olarak kopmamışlardı, bu hafta itibariyle koptuklarını söyleyebiliriz.

22. Orlando Magic (29-39) - Geçen Hafta: 22.

Haftanın ilk maçında Blazers'tan fark yiyen Magic, Nuggets'ı yendikten sonra Hornets ve Cavaliers'a yenilerek haftayı 1-3 geçti. Bu hafta için Magic adına galibiyet dışında olumlu hatırlanacak tek şey Victor Oladipo'nun Cavaliers'a attığı 45 sayı olsa gerek.

23. New York Knicks (28-41) - Geçen Hafta: 23.

Knicks bu hafta Lakers'ı yenerek üstüne düşeni yaptı aslında. Warriors'a yenildiler, artık iddiasız bir takım olarak iddialı takımlara karşı pek bir başarı beklememek lazım kendilerinden. Hele Warriors gibi bir takıma karşı hiç. Çaylak Kristaps Porzingis'in Mart ayı itibariyle Çaylak Duvarı'na çarptığını görüyoruz, performansında düşüş var.

24. Sacramento Kings (26-42) - Geçen Hafta: 24.

Kings'i iç karışıklıklarla anmaktan başka konuşmuyoruz artık. George Karl'ın yazın kovulacağına dair haberler artış gösterdi, zaten takımın ya DeMarcus Cousins ya da koçla devam edeceğini öngörmek zor değil. Kings bu hafta Lakers'ı yendi ancak diğer maçlarını kaybederek fikstürü 1-3 ile geçti.

25. New Orleans Pelicans (25-43) - Geçen Hafta: 25.

Pelicans için kayıp geçen bu yılda son istenecek şey Anthony Davis'in kalan dönemde sakatlık geçirmesi olur. Pelicans haftayı 1-3 ile geçti ama onlar için en endişelendirici şey Davis'in hem dizinden hem de omzundan sakatlanarak Blazers maçını terk etmesi. Ciddi bir şey değil gibi görünüyor, dileyelim ciddi olmasın.

26. Minnesota Timberwolves (22-47) - Geçen Hafta: 26.

Wolves Grizzlies'i D-League takımına dönmüşken yakalayıp galibiyeti almayı başardı, diğer maçlarını ise kaybetti. Aslında Suns maçını da Rockets maçını da kazanabilirlerdi, Suns kendilerinden kötü olan ender takımlardan biri; Rockets'ı da Karl-Anthony Towns liderliğinde epey zorladılar.

27. Phoenix Suns (19-50) - Geçen Hafta: 28.

Suns bu hafta iki maç birden kazanarak Nets ve Wolves'la olan "en kötü beş takım" yarışında biraz darbe aldı. Oyuncuların bu işe bu açıdan bakmadığından eminim ama takım yönetiminin bu açıdan baktığından da. Galibiyetlerin Wolves ve Lakers karşısında geldiğini ekleyeyim.

28. Brooklyn Nets (19-49) - Geçen Hafta: 27.

Nets Doğu'da kendilerinden kötü olan tek takımı Bojan Bogdanovic'in 44 sayılık sürpriz performansıyla yendi, bu da haftalarını ilginç kılmak için yeterli bir detay. Heyecan verici pek fazla bir şeyleri olduğunu söylemek zor, Bogdanovic'ten böyle bir patlama görmek değil haftanın, sezonun en akılda kalıcı şeylerinden biri.

29. Los Angeles Lakers (14-55) - Geçen Hafta: 29.

Lakers bu hafta üç tane kazanılabilecek maça çıkıp hepsini kaybederek neden Batı'nın dibinde olduğunu gösterdi. İddiasız ve formsuz takımlara karşı oynadılar, en azından bir galibiyet çıkartabilirlerdi. Çaylak D'Angelo Russell kısa süreli form grafiği yükselişinden sonra tekrar düşüşe geçti.

30. Philadelphia 76ers (9-60) - Geçen Hafta: 30.

Bir yandan NBA tarihinde Warriors 60 galibiyete en hızlı ulaşan takım olmayı başarırken, Sixers da 60 mağlubiyete en hızlı ulaşan takımlar arasına girdi. Rekoru kırmamış olmaları bir başarı mıdır? Kadrolarına ve oyun durumlarına bakınca, evet.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder