26 Mart 2016 Cumartesi

Güç Sıralamaları: 21. Hafta Sonu

1. Golden State Warriors (65-7) - Geçen Hafta: 1.

Warriors haftanın ilk maçında Spurs deplasmanına çıktı ve Spurs'ün müthiş savunmasını aşmayı başaramayarak 79 sayıda kaldı. Warriors'ın Spurs'le ilk karşılaşmalarında Oakland'da 30+ sayı farkla kazanmasının yanıltıcı olduğunu ve iki takım arasında öyle bir uçurum olmadığını hemen hepimiz biliyorduk, bu maçla da onaylanmış oldu. Bu mağlubiyetin ardından ekip Wolves, Clippers ve Mavericks'i yendi. Warriors kalan 10 maçında 8 galibiyet alabilirse Bulls'un rekorunu kıracak.

2. San Antonio Spurs (61-11) - Geçen Hafta: 2.

Lig tarihinin en iyi galibiyet-mağlubiyet oranını tutturmaya doğru giden bir takım varken bu takımın rakipsiz olması beklenir, değil mi? Değil. Spurs tüm sezon Warriors'ın gölgesinde gitse de onlar da tarihi bir sezon geçiriyor. Eğer kalan 10 maçlarının 6'sını kazanırlarsa sezonları NBA tarihinin en iyi 10 galibiyet-mağlubiyet yüzdesi arasına girecek. Warriors ile Spurs'ün toplam mağlubiyet sayısı, lig üçüncüsü Cavaliers'ın mağlubiyet sayısından az. Şaka gibi.

3. Oklahoma City Thunder (50-22) - Geçen Hafta: 4.

Geçen haftayı üst üste üç galibiyetle kapatan Thunder bu hafta da Pacers, Rockets ve Jazz'i mağlup ederek galibiyet serisini altı maça çıkarttı. Kazanılan altı maçta da takım 110 sayıyı aşmayı başardı. Thunder arkasında yer alan Clippers'a 5,5 maçlık bir fark atarak Batı'da üçüncülüğü emniyete aldı. Gerçi 3. veya 4. olmanın çok da büyük bir fark teşkil edeceği söylenemez, üst turlarda rakip ya Warriors ya da Spurs.

4. Cleveland Cavaliers (51-21) - Geçen Hafta: 3.

LeBron James'in Miami'ye dönüş maçlarında kazanamama alışkanlığı bu hafta da devam etti ve Cavaliers Heat deplasmanında fark yedi. Fikstürün kalanını hatasız geçmeleri beklenirdi ama Nuggets ile Wolves galibiyetlerinden sonra Nets maçında ilk üç çeyrekte 30 sayı atıp takımı oyunda tutan LeBron James'in son çeyrekte yokları oynaması ve aradığı desteğin de hiç gelmemesiyle şok bir mağlubiyet aldılar.

5. Toronto Raptors (48-23) - Geçen Hafta: 5.

Haftayı Magic galibiyetiyle açan Raptors, Celtics maçında Kyle Lowry'den dirsek sakatlığı sebebiyle faydalanamayıp 79 sayıda kalarak mağlup olduktan sonra Rockets karşısında Lowry'nin pasını üstünden atamadığı ve etkisiz kaldığı maçta da yenilgi yaşadı. Bu iki mağlubiyetle normal sezonunun bitimine az bir süre kala Cavaliers'la aralarındaki fark 2,5 maça çıktı, artık bir yakalama umutları olduğundan söz etmek zor.

6. Los Angeles Clippers (44-27) - Geçen Hafta: 6.

Clippers için neredeyse olabilecek en kötü hafta geride kaldı. Kanatları kırık Grizzlies, Zach Randolph'un kariyerinin ilk triple double'ını yapmasıyla onları saf dışı bıraktı, ardından gelen Pelicans ve Warriors mağlubiyetleriyle de Thunder'ı takip etme uğraşları artık tamamen rafa kalkmış oldu. Haftanın onurunu Blazers'ı J.J. Redick'in son saniye basketiyle yenerek kurtardılar ama artık Playoff'a 4. sıradan girecekleri kesin diyebiliriz.

7. Atlanta Hawks (43-30) - Geçen Hafta: 7.

Rockets'ı yenerek galibiyet serisini beş maça çıkartan Hawks, Wizards'la oynadığı iki maçın birini kazanıp diğerini kaybederek bu seriyi kaybetse de hafta sonundaki Bucks galibiyetiyle haftayı 3-1, son 11 maçını da 9-2 ile geçmiş oldu. Kötü geçen Ocak ve Şubat aylarından sonra Hawks yaptığı Mart çıkışıyla Doğu'da üçüncü sıraya yükselmeyi başardı.

8. Boston Celtics (42-30) - Geçen Hafta: 10.

Geçen haftaki form düşüşüyle kendini birden bire Doğu'da 6. sırada bulan Celtics, bu hafta kolay Sixers ve Magic maçlarını kayıpsız geçtikten sonra Kyle Lowry'den yoksun yakaladığı Raptors'ı da 79 sayıda tutarak mağlup etti ve geçen haftanın yaralarını sardı. Takım şu anda Doğu'da 4. sırada ve Hawks'ın yarım maç arkasında yer alıyor. Ancak önlerinde beş maçlık bir deplasman turnesi var.

9. Miami Heat (42-30) - Geçen Hafta: 9.

LeBron James'e Miami'de yine şans tanımayan Heat, Pelicans ve Magic galibiyetleriyle birlikte bu hafta üç galibiyet aldı. Karşılarına kendi sahasında namağlup çıkan Spurs'le oynadıkları mücadeleyi ise gerçek bir "mücadele" haline sokmayı başaramadılar. Kawhi Leonard'ın 24 dakikada attığı 32 sayı Heat'i maçın kalanında iddiasız kılmaya yetti.

10. Charlotte Hornets (41-31) - Geçen Hafta: 8.

Haftayı iddiasız Nuggets'a yenilerek önemli bir darbe alarak açan Hornets, bu mağlubiyetin izlerini Jeremy Lin liderliğinde Spurs'e karşı 23 sayı farktan geri gelip kazanarak sildi. Diğer maçlarının birini kazanıp birini kaybederek haftayı 2-2 geçtiler. Spurs'ü bu şekilde yenmek iyi hoş ancak Doğu'daki yarış o kadar kızışmış durumda ki haftayı 2-2 geçmek çok da memnun edici bir iş sayılmaz.

11. Memphis Grizzlies (41-32) - Geçen Hafta: 11.

Grizzlies'in onurlu mücadelesi devam ediyor. Bu kadar zayıf bir kadroyla Playoff yapmaları akıl karı değil. Bilerek maç kaybedip draftta iyi sıra kovalamak daha hayırlarına. Ama eldeki eksik kadro varını yoğunu ortaya koyup Playoff pozisyonunu korumaya çalışıyor. Zach Randolph'un dönmesiyle en azından artık en iyi hücum oyuncuları Matt Barnes değil. Takımın sınırlılığı Lakers'a maç kaybetmelerinden belli ama bu haftayı da 2-2 ile geçmeyi başardılar, hem de galibiyetlerden birini Clippers'a karşı alarak.

12. Indiana Pacers (38-33) - Geçen Hafta: 12.

Paul George Thunder'a 45 sayıyla patladı ama galibiyeti takımına getiremedi. George'un performansı haftanın diğer iki maçında o kadar parlak değildi ama ligin dibindeki Sixers ve en skorer beş oyuncusundan birden yoksun olan Pelicans'la karşılaştıklarından çok daha iyi bir performansa ihtiyaç da duymadılar.

13. Detroit Pistons (39-34) - Geçen Hafta: 16.

Geçen hafta Doğu'da Playoff potasından biraz daha uzaklaşan Pistons bu hafta son bir gayretle çok ciddi bir çıkış yaptı ve Bulls'u geride bırakıp Doğu 8.'liğini geri aldı. Nets, Bucks, Magic ve Hornets galibiyetleriyle Pistons sırayı geri almakla kalmayıp Bulls'a iki maç da fark atmış oldu. Kalan fikstürleri genelde ortada geçmeye aday maçlardan oluşuyor.

14. Portland Trail Blazers (37-36) - Geçen Hafta: 13.

Haftanın ilk maçında Dirk Nowitzki'nin attığı 40 sayı uzatmada Blazers'ı yakarken üç gün sonra bu maçın rövanşında kazanmayı başardılar. Haftanın üçüncü ve son maçında ise Clippers karşısında haftanın ikinci uzatmalı maçına doğru ilerlerken J.J. Redick'in son saniye basketi haftayı 1-2 ile geçmelerine ve 6. sırayı emniyet altına alamamalarına sebep oldu.

15. Houston Rockets (36-37) - Geçen Hafta: 14.

Rockets haftayı Hawks, Thunder ve Jazz mağlubiyetleriyle açarak Playoff 6-7-8. sıra yarışında önemli darbe aldı. Özellikle Jazz maçı doğrudan çekiştikleri bir takıma karşı geldiğinden iki maçlık önem taşıyan bir yenilgi oldu. James Harden'ın liderliğinde gelen Raptors galibiyeti haftayı kurtarmaya yetmedi. Rockets için asıl üzücü olan taraf Hawks maçı hariç tüm yenilgilerin yakın sonuçlarla gelmesi.

16. Chicago Bulls (36-35) - Geçen Hafta: 15.

Bulls Jazz ve Kings galibiyetleriyle haftayı açtıktan sonra iddiasız Knicks'e hem içeride hem dışarıda kaybederek ağır bir darbe aldı. Keza arkalarında tuttukları Pistons kayıpsız bir hafta geçirdi ve önlerine geçmekle kalmayıp araya iki maç da fark koydu. Jimmy Butler'ın sakatlıktan dönüşünün hayli temposuz olması bu başarısızlıkta önemli bir faktör.

17. Utah Jazz (35-37) - Geçen Hafta: 18.

Haftayı deplasmanda geçiren Jazz maçlarını 2-2 ile geçti. Klasik rakipleri 80'li sayılarda tutunca kazanma alışkanlıklarını bu hafta da devam ettirdiler; Bucks'ı 85, Rockets'ı 87 sayıda tutup yendiler, Bulls'tan 92, Thunder'dan 113 sayı yiyerek mağlup oldular. Jazz'ın kalan 10 maçının üçü zorlu takımlara karşı olacak ama fikstürlerindeki iddiasız takım fazlalığı onları Playoff yarışında avantajlı kılabilir.

18. Dallas Mavericks (35-37) - Geçen Hafta: 17.

Dirk Nowitzki'nin 40 sayılık mükemmel performansı Mavericks'i Blazers karşısında uzatmada galibiyete taşısa da aynı takımı deplasmanda devirmeyi başaramadılar. Sezonu kapatan Chandler Parsons, Dirk Nowitzki ve Deron Williams'tan yoksun şekilde Warriors'ı deplasmanda çok zorladılar ve doğrusu yanlış hakem kararları sebebiyle hak ettikleri bir galibiyetten oldular.

19. Washington Wizards (35-37) - Geçen Hafta: 19.

Wizards Hawks'ı yenerek üst üste beşinci galibiyetini alıp Playoff potasını yakalama umutlarını daha da arttırdı. İki gün sonra aynı ekibe yenilmeleri dahi çok moral bozucu değildi. Ancak haftanın son maçında iddiasız Wolves'a, hem de üç uzatma sonunda yenilmeleri muhtemelen psikolojik açıdan yarışta havlu atmalarına neden olacak.

20. Denver Nuggets (31-42) - Geçen Hafta: 21.

Nuggets'ın Sixers ve Lakers'ı yenmesi gayet normal. Ancak Hornets'a çelme takmaları Doğu'daki Playoff yarışını doğrudan etkileyen bir hareket oldu. Belki de taktıkları çelme Hornets'ın normal sezon sonu sıralamasını değiştirecek. Nuggets iddiasız olduğundan baskı altında değil ve belli bir yetenek seviyesinin de üstünde oldukları için iddialı takımlar adına tehlikeli bir ekip.

21. New York Knicks (30-43) - Geçen Hafta: 23.

Knicks'in Bulls'a bir garezi olmalı. Bu haftaki ilk iki maçını kaybeden iddiasız Knicks, Bulls'la üst üste oynadığı iki maçı da kazanarak Doğu Playoff yarışını doğrudan etkileyen bir harekete imza attı. Bulls onların taktığı çelmelerle Playoff potasındaki yerini kaybetti ve Pistons'ın iki maç gerisine düştü.

22. Milwaukee Bucks (30-43) - Geçen Hafta: 20.

Geçen hafta flaş bir performans gösteren Bucks, bu hafta tekrar iddiası olmayan takım formatına döndü. Bunun kendileri için daha hayırlı olduğu söylenebilir, genç ve gelişime açık bir takım olarak draftta ne kadar yüksek sırada yer alabilirlerse o kadar iyi. Jazz, Pistons, Cavaliers ve Hawks mağlubiyetleri onları Doğu'da arkalarında yer alan ekiplere yaklaştırdı.

23. Sacramento Kings (28-44) - Geçen Hafta: 24.

Kings yönetimi, koçları, oyuncuları, taraftarları, herkes artık "Bitse de gitsek" modunda olsa gerek. Yazın gelmesini ve takımın bir şeyleri yoluna koymaya başlamasını bekliyor herkes. Buna rağmen maçları tamamen bıraktıkları söylenemez, bu hafta Knicks ve Suns karşısında kazanarak haftayı 2-2 geçtiler.

24. Orlando Magic (29-43) - Geçen Hafta: 22.

Magic bu hafta dört maça çıktı ve bu maçların tamamında Playoff yarışı içinde yer alan takımlarla oynadılar. Raptors, Celtics, Pistons ve Heat karşısında alınan mağlubiyetlerle mağlubiyet serileri altı maça çıktı. Ne kadar maç kaybedebilirlerse kendileri açısından o kadar iyi, draft sırasının yüksek olması önemli.

25. New Orleans Pelicans (26-45) - Geçen Hafta: 25.

Haftayı Clippers'a çelme takarak açan Pelicans, Anthony Davis'in ameliyat olmaya karar vermesi ve sezonu kapatması ve Ryan Anderson'ın sakatlanmasıyla maçlara neredeyse D-League seviyesinde bir kadroyla çıkmaya başladı. Bunun sonucunda Heat ve Pacers'a yenildiler.

26. Minnesota Timberwolves (24-48) - Geçen Hafta: 26.

Wolves lig lideri Warriors'ı Spurs mağlubiyeti sonrası yakalayıp epey zorladı ancak yıkamadı. Ama daha dişlerine göre olan iki takımı, Kings ve Wizards'ı mağlup etmeyi başardılar. Wizards'ı üç uzatmada yenmeleri Wizards'ın Playoff umutlarını yıktı. Karl-Anthony Towns'ın dominant performansı ise onların umutlarını yeşertti. En azından gelecek adına.

27. Brooklyn Nets (20-51) - Geçen Hafta: 28.

Nets bu hafta Doğu lideri Cavaliers'ı devirerek yapılabilecek en büyük işi yaptı. Bu kadar iddiasız ve yetersiz kadroyla 20 galibiyete ulaşmayı başarmış olmaları bana kalırsa bir başarı. Onlar için elbette işin acı tarafı geçirdikleri kötü sezonun draft hakkı olarak kendilerine geri dönmeyecek olması.

28. Phoenix Suns (20-52) - Geçen Hafta: 27.

Suns tıpkı geçen hafta gibi bu hafta da Lakers'ı mağlup etti. Son 9 maçlarında yegane galibiyetleri Batı'nın en kötü takımı hüviyeti için yarıştıkları Wolves ve Lakers karşısında geldi. 2016 NBA Draftı'nda ilk turda üç seçim hakkı olacak Suns'ın taraftarları eminim ki şu anda March Madness'ı NBA'den daha çok umursuyordur.

29. Los Angeles Lakers (15-57) - Geçen Hafta: 29.

Lakers bu hafta eksik Grizzlies'i yenerek tek galibiyetini aldı. Onlar ve tüm NBA izleyicileri adına asıl önemli şey şu: Kobe Bryant kariyerinin son 10 maçına giriyor. Önümüzdeki 10 Lakers maçının ardından Kobe'yi artık basketbol parkelerinde görmeyeceğiz. Güzel bir veda olması dileğiyle.

30. Philadelphia 76ers (9-63) - Geçen Hafta: 30.

Sixers bu hafta da sıfır çekerek mağlubiyet serisini yedi maça çıkarttı. Sixers eğer kalan maçlarının tamamını kaybederse 1973'te yine Sixers tarafından elde edilen 9-73'lük NBA tarihinin en kötü ikinci galibiyet-mağlubiyet oranını yakalamış olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder