31 Ekim 2016 Pazartesi

Takım İncelemeleri: Portland Trail Blazers

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Mason Plumlee, Festus Ezeli, Meyers Leonard
F - Al-Farouq Aminu, Ed Davis, Noah Vonleh
F - Maurice Harkless, Evan Turner, Jake Layman
G - C.J. McCollum, Allen Crabbe, Tim Quarterman
G - Damian Lillard, Pat Connaughton, Shabazz Napier

Koç: Terry Stotts

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Sezona ilk beşinden dört ismi kaybedip sadece Damian Lillard'ı tutarak başlayan Blazers beklendiği gibi iddiasız bir yeniden yapılanma içine girmeyerek 44-38'lik galibiyet-mağlubiyet oranıyla Batı 5.'si oldu ve beklentileri fazlasıyla aştı. Takım Playoff ilk turunda Clippers'ı Chris Paul ve Blake Griffin'in sakatlıklarının etkisiyle 4-2'yle geçtikten sonra Warriors'a karşı iyi mücadele etse de 4-1'le elendi.

Takımda Neler Değişti?

Chris Kaman, Gerald Henderson, Brian Roberts, Luis Montero ve Cliff Alexander takımdan ayrılırken; Evan Turner, Festus Ezeli, Shabazz Napier ve Tim Quarterman ile drafttan gelen Jake Layman takıma katıldılar.

-----

Frontcourt: B+

Blazers guard endeksli bir oyun stiline sahip ve frontcourt oyuncuları rol oyuncusu modundalar. Plumlee-Aminu-Harkless göz alıcı olmasa da koç Stotts'ın sisteminde rollerini benimsemiş özverili oyuncular. Bunun yanında takımın azınmsanmayacak bir rotasyon derinliği var. Takıma bu yaz katılan Festus Ezeli ve Evan Turner önemli parçalar.

Backcourt: A-

Lillard-McCollum ikilisi ligin en dinamik backcourt ikililerinden birini oluşturuyor. Takımın yaratıcılık ve skor üretim yükü bu iki ismin omuzlarında. Blazers backcourt'unun kusursuz olmamasının iki sebebi var: Hem Lillard hem McCollum'un kötü savunmacılar olması ve benchte Allen Crabbe dışında kaliteli bir alternatifin olmaması. Buna rağmen bu takım backcourt'ları onları nereye götrürürse oraya gidecek.

Savunma: B-

Savunmanın Blazers'ın güçlü yönü olduğu söylenemez. Takım Playoff'ta Warriors'a dahi 110+ sayı atabilecek kadar iyi bir hücuma sahip ama savunmaları ligin iyilerinden olmaktan hayli uzak. En değerli iki parçalarının da zayıf savunmacılar olması bunda önemli bir faktör. İş frontcourt'taki rol oyuncularının çok yönlülüğüne kalıyor.

Bench: A-

Blazers oyun kurucu rotasyonunu genişletebilse ligin en iyi benchi olma iddiasında dahi olabilirdi. Takımın dört pozisyonda ikinci opsiyonları hayli kaliteli rol oyuncuları. Özellikle Meyers Leonard ve Noah Vonleh'nin üçüncü opsiyon oldukları uzun rotasyonunun derinliği dikkat çekiyor.

Koç: A

Terry Stotts geçen sezon elindeki sınırlı kadroyla gerçekten büyük iş yaptı. Warriors'ın şaşalı performansı olmasa Yılın Koçu ödülünü kazanmış olabilirdi. Anahtarları Lillard ve McCollum'a verip açıklarını diğer pozisyonlardaki rol oyuncularıyla kapatan bir sistem ve savaşçı bir takım yarattı.

-----

Özet

Portland Trail Blazers'ın geçen sezonki başarısı birkaç oyuncunun kendini aşması, sürdürülemez performanslar yakalamasıyla değil başarıyla inşa edilmiş bir sisteme dayalı olduğundan bu sezon düşüş yaşamalarını beklemenin bir anlamı yok. Geçen sene biraz daha kendilerinden kağıt üstünde daha iyi olan takımların sıkıntılarından faydalandılar ama yaptıkları takviyelerle biraz daha güçlendiler ve en azından seviyelerini korumaları beklenebilir.

Güç Sıralaması: 8.
Tahmini Konferans Sırası: 5.
Yıldız Oyuncu: Damian Lillard

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder