23 Ekim 2017 Pazartesi

Gordon Hayward Sakatlığı Sonrası Celtics

     Kırılmak. Gordon Hayward yeni NBA sezonunun ilk gününde bir Boston Celtics oyuncusu olarak çıktığı ilk resmi maçın altıncı dakikasında bir alley-oop denemesi sırasında ters düştüğünde kırılan tek şey ayak bileği ve kaval kemiği değildi, aynı anda Celtics'in bu sene için sahip olduğu umutlar da kırıldı. Anlık bir kaza Danny Ainge'in planlarının rötar yapmasına sebep oldu. Takıma kaliteli bir ikinci opsiyon olacak olan Gordon Hayward'ı kadroya eklemek için büyük fedakarlıklar yapan Celtics hesapladıklarını parkede göremeyecek. En azından bu yıl için.

     Hayward'ın sezonu kapatmasıyla Celtics iki genç kanat oyuncusuna daha da fazla güvenmek zorunda. İkinci yılına giren Jaylen Brown halihazırda Avery Bradley'nin yerini doldurması göreviyle ilk beş çıkıyor ve sakatlık sonrası hücumdaki rolü daha da büyüyecek. Çaylak Jayson Tatum ise çaylak sezonunda beklendiği gibi benchten katkı veren bir isim olmaktansa an itibariyle yerine ilk beş çıktığı Marcus Morris döndüğünde de ilk beş çıkmaya devam edecek. Brown yeni rolünde ligin ilk haftası itibariyle iyi iş çıkartıyor, özellikle Hayward'ın sakatlandığı Cavaliers maçındaki performansı önemli bir mesajdı. Ama Tatum'dan bir çaylak olarak çok büyük katkı vermesini beklemek haksızlık olur, her ne kadar oyunu yaşına göre çok gelişmiş görünse de. Tatum'ın ilk beşe geçmesiyle Celtics'in benchinin en önemli parçalarından birini de yitirdiğini eklemek lazım. İki faktörün birleşimiyle Celtics muhtemelen statü kaybı yaşayacak.

     Celtics'in bu hayal kırıklığı döneminden çıkartabileceği olumlu bir şey varsa da o da gençlerine rekabetçi bir ortamda daha fazla sorumluluk verecek olmaları. Bu durum oyuncularının gelişimini hızlandırabilir. Kesin bir şey değil, ama hücumda daha büyük rol oynamak Jaylen Brown ve Jayson Tatum'ın Hayward döndükten sonraki dönemde daha etkin parçalar haline gelmesini sağlayabilir. Celtics yönetimi de muhtemelen bu sezona bu gözle bakıyor, Hayward'sız takımı bireysel ve takım halinde gelecek için hazırlamak ön planda olacak. Takımın liderliğini üstlenen Kyrie Irving için yanında düzgün bir ikinci opsiyon olmadan oynamak ekstra zor olacak ama bu durumla baş etmeye çalışmak ileride takımda işlerin iyi gitmediği dönemlerde yapması gerekenleri öğrenmesi adına kendisine fayda sağlayabilir.

     Takımın daha yaşı büyük isimleri ve zirve dönemini yaşayan isimleri için 2017-18 kayıp bir sezon olabilir. Hevesi daha ilk resmi maçından kursağında kalan Gordon Hayward kuşkusuz şansına küfür ediyordur. Koç Brad Stevens Celtics'in rekabetçi kalması için elinden geleni yapacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder