15 Ekim 2017 Pazar

Takım İncelemeleri: Cleveland Cavaliers

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Kevin Love, Tristan Thompson, Ante Zizic
F - Jae Crowder, Jeff Green, Channing Frye
F - LeBron James, Kyle Korver, Cedi Osman
G - Dwyane Wade, J.R. Smith, Iman Shumpert
G - Isaiah Thomas, Derrick Rose, Jose Calderon

Koç: Tyronn Lue

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Sezona son şampiyon olarak giren Cavaliers normal sezonda beklentilerin altında kalarak 51-31'lik galibiyet-mağlubiyet oranı tutturdu ve Doğu'da ikinci sırayı aldı. Takım Playoff'ta ise sorunsuz şekilde vites arttırdı ve Pacers ile Raptors'ı süpürerek Konferans Finali'ne geldi; Konferans Finali'nde de Celtics'i beş maçta geçti. Üst üste üçüncü kez NBA Finalleri'nde Warriors ile kozlarını paylaşan takım bu kez seriyi çekişmeli hale getirmeye dahi muvaffak olamayarak tek galibiyet alabildi ve 4-1'le seriden boynu bükük ayrıldı.

Takımda Neler Değişti?

Takımın ikinci lideri konumundaki Kyrie Irving şok bir şekilde takasını istedi ve takımdan ayrıldı. Irving dışında takımdan ayrılan diğer isimler Richard Jefferson, Deron Williams, Derrick Williams, Dahntay Jones, Kay Felder, Jordan McRae ve basketbolu bırakan James Jones oldular. Irving takası sonucu takıma katılan Isaiah Thomas, Jae Crowder ve çaylak Ante Zizic dışında takıma dahil olan diğer isimler Dwyane Wade, Derrick Rose, Jeff Green, Jose Calderon ve çaylak Cedi Osman.

-----

Hücum: A+

Isaiah Thomas'ın yeni yıla, hatta muhtemelen All-Star arasına kadar sakat olması Cavaliers'ın normal sezonun büyük bölümünü hücumda %100'üne ulaşamadan oynamasına sebep olacak. Ama ellerinde öyle bir yetenek havuzu var ki bu eksiğe rağmen ligin elit hücumlarından biri olacaklarına şüphe yok. Kyrie Irving takımdayken üçüncü adam rolünde olan Kevin Love'ın Thomas'ın yokluğunda ikinci opsiyon olduğunu göreceğiz, bu rolde iyi bir ritim tutturması uzun vadede takımın lehine olabilir. Dwyane Wade ve Derrick Rose eklemeleriyle takımın LeBron James dışındaki yaratıcılık seviyesini yükselttiler fakat bu iki ismin dış şut sokma konusunda sıkıntılı olması LeBron'un yanında beklenen verimi vermemelerine sebep olabilir.

Savunma: B

Cavaliers'ın Final serisinde Warriors'a kafa tutamamasında iki büyük faktör vardı ve bunlardan biri savunmalarının zayıflığıydı. Acilen ihtiyaç duydukları dinamik kanat savunmacısını Jae Crowder ile buldular fakat Crowder tek başına takımın savunmasını iddialı seviyeye çekmek için yeterli değil. Frontcourt'ları Kevin Love'ın varlığına rağmen savunma işini kıvırabilir fakat backcourt'a bakınca Cavaliers taraftarlarının yüzü düşüyor olmalı. Isaiah Thomas ve Derrick Rose ligin en kötü savunma yapan oyun kurucuları arasında, Dwyane Wade de bu alanda eski günlerinden çok uzak. Rakip kısaların başına bela olacak bir kısa savunmacılarının olmaması büyük zaaf.

Bench: A

Yukarıda geçen iki büyük faktörden diğeri modern dönemin en kötü Finaller performanslarından birini gösteren Cavaliers benchi idi. Savunmanın aksine takım bu sorunu çözmek için önemli hamleler yaptı ve ligin en iyi benchini kurdu. Geçen sene ilk beş çıkan Tristan Thompson ve J.R. Smith'in benche gitmesinin yanı sıra Derrick Rose ve Jeff Green takviyeleri de dikkat çekiyor. İki isim de eski günlerinin uzağında olsalar da iddialı bir takıma gelmiş olmak ekstra motivasyon kaynağı olabilir. Rose ilk beş çıktığında vasatı aşamasa da bench rolünde skorerliğiyle faydalı olabilecek bir isim. Sezonun ilk döneminde Isaiah Thomas'ın yerine ilk beş çıkacak olmasının bu açıdan soru işareti olduğunu da belirtmek lazım.

Koç: B

Tyronn Lue'nun ilk iki sezonunda da NBA Finalleri'ne çıkması ve bir şampiyonluk elde etmesi kağıt üstünde rüşdünü ispat etmesi olarak yorumlanabilir ancak kaliteli bir koç olarak kendini henüz ispatlamış sayılmaz. Elinde çok kuvvetli bir kadro ve NBA'in en iyi saha içi koçu denebilecek LeBron James var. Geçen sene normal sezonda takımın bekleneni verememesi önemli bir negatif ayrıntı.

-----

Özet

Kyrie Irving'in ani ayrılığı Cleveland Cavaliers'ı sarssa da güçlerinden çok da bir şey kaybettikleri söylenemez. Seviyelerinin ne olacağını Isaiah Thomas'ın sakatlıktan döndükten sonra tutturacağı form grafiği belirleyecek, eğer Playoff dönemine kadar geçen sezonki formunu bulursa yaptıkları takviyelerle daha iyi bir takım oldukları söylenebilir. Bench sorunlarını çözdüler, savunmada da çok az da olsa iyiye gittiler. Doğu Konferansı'ndaki en büyük rakipleri Celtics bu yaz güçlendi ve daha iddialı geliyor ama Cavs yine Doğu'nun mutlak favorisi olacak. Peki bu yaz yaptıkları hamleler bir mucize olmazsa karşılarına yeniden çıkacak olan Warriors'a karşı şanslarını arttırdı mı? Pek de sayılmaz. Sezon bittiği anda LeBron James'in vereceği karar beklenmeye başlanacak, takımdan ayrılma ihtimali ayrılmama ihtimalinden daha kuvvetli görünüyor.

Güç Sıralaması: 5.
Tahmini Konferans Sırası: 2.
Yıldız Oyuncu: LeBron James

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder