16 Ekim 2017 Pazartesi

Takım İncelemeleri: Denver Nuggets

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Nikola Jokic, Mason Plumlee, Kenneth Faried
F - Paul Millsap, Darrell Arthur, Trey Lyles, Tyler Lydon
F - Wilson Chandler, Will Barton, Richard Jefferson
G - Gary Harris, Malik Beasley
G - Emmanuel Mudiay, Jamal Murray

Koç: Michael Malone

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Michael Malone yönetimindeki ilk sezonunda Nuggets 40-42'lik galibiyet-mağlubiyet oranı tutturdu. Takım bu sonuçla Blazers'ın bir maç arkasında kalarak Batı'da dokuzuncu sırayı elde etti ve Playoff'u son anda kaçırdı.

Takımda Neler Değişti?

Kadrosu büyük oranda aynı kalan Nuggets'ta tek ciddi değişiklik Danilo Gallinari'nin ayrılması ve Paul Millsap'in takıma katılması oldu. Takımdan ayrılan diğer üç isim Jameer Nelson, Roy Hibbert ve Mike Miller olurken takımın Millsap dışındaki yeni isimleri Richard Jefferson ve Trey Lyles ile çaylak Tyler Lydon.

-----

Hücum: A-

Geçen sezon ligin en iyi dördüncü hücum takımı olan Nuggets yazın Danilo Gallinari'yi kaybetse de büyük bir düşüş yaşamaları beklenemez. Paul Millsap Gallinari'nin şutörlüğünü dengeleyemeyecek olsa da iyi bir skorer ve pasörlüğüyle de öne çıkan bir isim. Nikola Jokic pivot olmasına rağmen bu takımın oyun kurucusu konumunda, onu yüksek postta ve tepede operatör olarak kullanarak ligin en iyi hücumlarından birini inşa ettiler. Yedeği Mason Plumlee de aynı rolde kullanılabilen bir isim ve Millsap eklemesiyle pasör uzun sayılarını üçe çıkarttılar. Gary Harris backcourt'un tek güvenilir ismi olduğundan takımın elit bir hücuma sahip olması için Emmanuel Mudiay ya da Jamal Murray'den çıkışa ihtiyacı var.

Savunma: B-

Nuggets'ın ligin en iyi dördüncü hücumuna sahip olup da Playoff yapamaması ligin en kötü ikinci savunması olmalarından kaynaklıydı. Kendilerinden daha kötü olan tek takım olan Lakers'la birlikte ligde kadrosunda bir tane bile kalburüstü savunmacı bulunmayan yegane takım konumundaydılar. Bu açıdan Paul Millsap hamlesi onlar için büyük önem taşıyor. Millsap ligin en sağlam savunmacılarından bir tanesi ve en azından pota altındaki savunma zaafiyetini bir derecede kapatacak. Fakat takımın savunmasının vasatı aşabilmesi için kısalarından bir veya birkaçının öne çıkması gerekiyor. Gary Harris ve Emmanuel Mudiay bu alanda potansiyelli ama potansiyel yetmez.

Bench: B+

Nuggets benchi yıllardır olduğu gibi yine kaliteli oyunculara sahip. Özellikle frontcourt rotasyonu konusunda ligin en derin takımlarından biriler. Mason Plumlee, Kenneth Faried, Will Barton gibi isimler birçok takımda ilk beş çıkabilecek ya da ilk beşi ciddi şekilde zorlayabilecek seviyedeler. Benchin ligin en iyileri arasında olmasını engelleyen ise guard rotasyonunda aynı derinliğin olmaması. İkinci yılına giren Jamal Murray'nin performansı burada çok mühim olacak, eğer Murray öne çıkmayı başarırsa sorun büyük oranda ortadan kalkar.

Koç: B+

Savunma koçu olarak bilinen Michael Malone'un elindeki malzeme onu başka bir yöne sevk ediyor ama ilk yılında Nuggets'ı ligin en sağlam hücum takımlarından biri haline getirerek iyi iş çıkarttı. Ama belirtilmeli ki sezon başında Jokic'i benchten getirmesi ve dakikalarını kısıtlı tutması büyük hataydı ve belki de o dönem kaybedilen maçlar takımı Playoff'tan etti.

-----

Özet

Denver Nuggets büyük oranda Nikola Jokic sebebiyle ligin izlemesi en zevkli takımlarından. Ligin diğer takımlarından çok farklı bir oyun şablonları var. Danilo Gallinari'nin kontratını uzatmak yerine Paul Millsap'i kadroya katmaları hücumdan fedakarlık yapıp savunmayı güçlendirmeye yönelik bir hamle ki bu doğru bir hareket. Nuggets Gallinari'siz de çok iyi bir hücum takımı olacak. Batı'da birçok takımın güçlenmesi sebebiyle Playoff yarışı çok çetin geçecek ve Nuggets kendisini yine alt Playoff sıralarından bir tanesini kapma mücadelesi içinde bulabilir. Gary Harris'in gelişimini sürdürmesi ve Emmanuel Mudiay ve/veya Jamal Murray'den gelecek bir patlama takımın ileriye adım atması için büyük önem taşıyor.

Güç Sıralaması: 15.
Tahmini Konferans Sırası: 9.
Yıldız Oyuncu: Nikola Jokic

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder