16 Ekim 2017 Pazartesi

Takım İncelemeleri: Golden State Warriors

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Zaza Pachulia, JaVale McGee, Damian Jones
F - Draymond Green, David West, Jordan Bell, Kevon Looney
F - Kevin Durant, Andre Iguodala, Omri Casspi
G - Klay Thompson, Nick Young, Patrick McCaw
G - Stephen Curry, Shaun Livingston

Koç: Steve Kerr

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Sezon öncesi Kevin Durant'i kadrosuna katarak şampiyonluğun mutlak favorisi haline gelen Warriors normal sezonu 67-15'lik galibiyet-mağlubiyet oranıyla geçerek Batı'nın ve ligin en iyi takımı oldu. Takım böylece üst üste üçüncü kez normal sezonu ligin zirvesinde tamamladı. Playoff'ta rakiplerinin üstünden silindir gibi geçen Warriors ilk üç turda sırasıyla Blazers, Jazz ve Spurs'ü süpürdükten sonra NBA Finalleri'nde de üçüncü kez üst üste karşılaştığı Cavaliers'ı beş maçta geçerek son üç yılda ikinci şampiyonluğuna ulaştı.

Takımda Neler Değişti?

Birçok oyuncusunun serbest kaldığı yazı hiçbir önemli kayıp yaşamadan atlatmayı başaran Warriors'ta Ian Clark, Matt Barnes ve James Michael McAdoo takımdan ayrılan isimler olurken yerlerine Nick Young, Omri Casspi ve çaylak Jordan Bell geldi.

-----

Hücum: A+

Warriors "durdurulamaz" tabirini NBA tarihininde en çok hak eden takım. Önceki yaz Kevin Durant takıma katılmadan önce zaten gelmiş geçmiş en iyi hücum takımı olarak anılan Warriors, Durant'in gelişiyle kırk yılın başında yaşadığı zaafiyetleri de ortadan kaldırdı ve rakip savunmalar için umutsuz vaka haline geldi. Durant-Curry-Klay üçlüsünün en fazla ikisi aynı anda yavaşlatılabiliyor, bu durumda üçüncü isim sazı eline alıp takımı taşıyabiliyor. Curry'e ikili sıkıştırma getirince Durant ve Klay boş kalıyor, Draymond Green de onları her daim bulmayı başarıyor. Final serisinde Cavaliers Curry'e üçlük attırmama planını uygularken Durant'in devamlı bomboş koridorlar bulup boş smaçlar yapması Warriors hücumu karşısındaki çaresizliğin en güzel örneğiydi.

Savunma: A

Kevin Durant'in üstündeki hücum sorumluluğunun azalması sonucu savunmaya daha fazla eğilebilmesiyle Warriors geçen sezon elit savunma statüsünü korudu ve bu alanda ligde ikinci sırada yer aldı. Ligin en iyi savunmacısı Draymond Green'in yanında size avantajıyla potayı koruyabilen bir Durant, hemen hemen tüm kanat oyuncularının oyunlarına sekte vurabilen bir Andre Iguodala ve rakip kısalara baskılı savunma yapabilen bir Klay Thompson var. Bu elit savunma dörtlüsünün yanı sıra benchte David West, Shaun Livingston gibi pozisyonunu çok iyi savunabilen isimler oturuyor. Takıma yeni katılan çaylak Jordan Bell bile geçen yıl kolej basketbolunun en iyi savunmacısıydı.

Bench: A

Warriors ligin en iyi altıncı adamına sahip olmasının yanı sıra zaten güçlü olan benchini yeni takviyelerle daha da güçlendirdi. Yalnızca ceza şutu sokan Ian Clark'ın yerine hem ceza şutu sokan hem de kendi şutunu yaratabilen Nick Young, 37 yaşına gelmiş ve verimliliği düşmüş Matt Barnes'ın yerine keskin şutör Omri Casspi, öne çıkan hiçbir özelliği olmayan James Michael McAddo'nun yerine ise sıkı savunmacı Jordan Bell geldi. Warriors ligin en iyi beşine sahip olmasının yanı sıra en iyi benchlerinden de birine sahip.

Koç: A

Steve Kerr Warriors'ın başına geçtiğinden beri sırasıyla 67-15, 73-9 ve 67-15'lik normal sezonlar yaşadı, iki şampiyonluk kazandı ve bir şampiyonluğu da son anda kaçırdı. Evet, elindeki oyuncu kadrosunun kuvveti bunda büyük rol oynuyor ama Warriors'ın şu anki oyun stiliyle oynamaya Kerr'ün gelişiyle başladığı, Draymond Green'i ilk beşe koyanın, Andre Iguodala'yı benchten gelmeye ikna edenin o olduğu unutulmamalı.

-----

Özet

Geçen sezonun başında "Golden State Warriors şampiyon olmazsa mucize olur" görüşü hakimdi, nitekim öyle bir mucizenin yakınından bile geçilmedi ve Warriors ligin üstünden silindir gibi geçti. Aynı durumun bu sezon da devam etmemesi için hiçbir sebep yok. Warriors elindeki kadroyu tamamen koruduğu gibi yeni takviyeleriyle daha da güçlendi. İlk sezonunda hiç uyum sorunu yaşamayan Kevin Durant'in şampiyonluk baskısının da üstünden kalkması ve takımla daha fazla vakit geçirmesi sonucu daha da rahat oynayacağını öngörmek mümkün. Warriors muhtemelen beşinci vitese çıkmaya gerek bile duymadan yine 70 galibiyet civarında bir galibiyet sayısına ulaşacak. Playoff'ta kendileriyle biraz olsun rekabet edebilecek bir takım çıkacak mı?

Güç Sıralaması: 1.
Tahmini Konferans Sırası: 1.
Yıldız Oyuncu: Kevin Durant

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder