17 Ekim 2017 Salı

Takım İncelemeleri: Indiana Pacers

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Myles Turner, Al Jefferson, Ike Anigbogu
F - Thaddeus Young, Domantas Sabonis, T.J. Leaf
F - Bojan Bogdanovic, Glenn Robinson III, Alex Poythress
G - Victor Oladipo, Lance Stephenson, Damien Wilkins
G - Darren Collison, Cory Joseph, Joe Young

Koç: Nate McMillan

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Nate McMillan yönetimindeki ilk sezonunda Pacers 42-40'lık galibiyet-mağlubiyet oranıyla Doğu'da yerinde saydı ve tıpkı önceki sezon gibi yedinci sıradan Playoff'a girdi. Takım ilk turda tüm maçları kafa kafaya oynamasına rağmen Cavaliers tarafından süpürülmekten kurtulamadı.

Takımda Neler Değişti?

Takımın yıldızı Paul George Thunder'a takas oldu. George haricinde Jeff Teague, C.J. Miles, Monta Ellis, Rodney Stuckey, Aaron Brooks, Kevin Seraphin, Lavoy Allen, Rakeem Christmas ve Georges Niang takımdan ayrılan diğer isimler oldular. George takasında gelen Victor Oladipo ve Domantas Sabonis haricinde takıma katılan yeni isimler ise Bojan Bogdanovic, Darren Collison, Cory Joseph, Damien Wilkins ve Alex Poythress ile çaylaklar T.J. Leaf ve Ike Anigbogu.

-----

Hücum: B-

Takımın hücum yükünün büyük kısmını üstlenen Paul George'un ayrılığı sonrası Pacers'ın bariz bir yaratıcılık kısırlığı var. Takımın yaratıcılık yükünü üstlenecek Victor Oladipo, Darren Collison, Cory Joseph ve Lance Stephenson'ı ucuca ekleyince bir Paul George etmiyor. Pacers George'la dahi vasat bir hücum takımıydı ve bu sezon hücumda son 10 takım arasında olmaları şaşırtıcı olmaz. Bunu ancak takımın lideri olarak ilk sezonunu geçirecek olan Myles Turner'dan ya da uzun süredir patlama yaparak statüsünü yükseltmesi beklenen Victor Oladipo'dan önemli bir çıkış gelmesi engelleyebilir. Turner konusunda umutlar büyük ama artan sorumluluk konusunda bir adaptasyon süreci geçireceği unutulmamalı.

Savunma: B

Pacers geçen sezon başında kağıt üstünde kalburüstü bir savunma takımı olacak gibi görünüyordu fakat bu alanda vasatı aşamadılar. Bu durumun önemli sebeplerinden bir tanesi Paul George'un savunmada beklenen eforu sarf etmemesiydi. Victor Oladipo George kadar etki alanı geniş bir savunmacı olmasa da efor seviyesinin yüksekliği açığı kapatabilir. Bir ve üç numaralarda öne çıkan bir savunmacı olmaması sebebiyle takım bu sene de muhtemelen vasat/vasat altı seviyede olacak.

Bench: B

Pacers benchinin seviyesi güvenilmez adam Lance Stephenson'ın performansına bakıyor. Stephenson Pacers'a dönüş yaptıktan sonra tekrar kendini bulma sinyalleri vermeye başlamıştı, bunu sürdürüp takımın altıncı adamı haline gelebilirse bench vasatın üstüne çıkabilir. Cory Joseph iyi bir yedek, pota altında da çok ahım şahım olmasalar da skor üretebilecek isimler var. Glenn Robinson III'ün sakatlık sebebiyle sezonun önemli bir bölümünü kaçıracak olması ise üç numarada çok kısır kalmalarına sebep oluyor.

Koç: B-

Pacers'ın Frank Vogel'ı kovup Nate McMillan'ı göreve getirme kararı geçen yılın en garip hamlelerinden biriydi. Pacers'ın daha hızlı bir basketbol oynamak istediği ve Vogel'ı bu yüzden kovduğu iddia edilmişti fakat daha da yavaş bir basketbol anlayışı olan McMillan'ın göreve gelmesi bu iddiayı boşa çıkarttı. Oyun felsefesinde ve hücumda bir ileriye gidiş olmadığı gibi savunma koçu olarak bilinen McMillan elindeki savunma potansiyelini de kullanamadı ve Pacers savunmada vasatı aşamadı.

-----

Özet

Liderini kaybeden Indiana Pacers tam olarak yeniden yapılanma içine girmeyi tercih etmeyerek veteran serbest oyuncu hamleleri yaptı ve Doğu'da Playoff kovalama hedefini korudu. Myles Turner'ın etrafında yeni bir çekirdek kurmaya çalışıyorlar, kötü bir takım olup yüksek draft hakları kovalamak daha mantıklı bir strateji olabilirdi. Fakat Doğu o kadar zayıf durumda ki konferansın en kötü takımlarından biri olabilmek için gerçekten çok kötü bir kadroya sahip olunması gerekiyor ve Pacers'ın elinden çıkartmak istemeyeceği oyuncuların varlığı bile onları Playoff seviyesine yakın tutmaya yetecekti. Bu açıdan izledikleri yola çok fazla laf etmek mümkün değil.

Güç Sıralaması: 22.
Tahmini Konferans Sırası: 10.
Yıldız Oyuncu: Myles Turner

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder