17 Ekim 2017 Salı

Takım İncelemeleri: Los Angeles Clippers

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - DeAndre Jordan, Willie Reed
F - Blake Griffin, Montrezl Harrell, Brice Johnson
F - Danilo Gallinari, Sam Dekker, Wesley Johnson
G - Patrick Beverley, Lou Williams, Sindarius Thornwell
G - Milos Teodosic, Austin Rivers, Jawun Evans

Koç: Doc Rivers

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Normal sezonu 51-31'lik galibiyet-mağlubiyet oranıyla kapatan Clippers Batı'da dördüncü sırayı aldı. Playoff'un ilk turunda yine sakatlık sorunlarıyla karşılaşan ekip Jazz'a yedi maç sonunda 4-3 ile elendi ve üst üste ikinci kez ilk turun ötesini görememiş oldu.

Takımda Neler Değişti?

Rockets'la anlaşan Chris Paul takımın onu karşılığında hiçbir şey almadan kaybetmemesi için kararını Clippers'a bildirdi ve takasla gönderildi. Paul dışında J.J. Redick, Jamal Crawford, Marreese Speights, Luc Mbah a Moute, Raymond Felton, Brandon Bass, Alan Anderson ve Diamond Stone ile basketbolu bırakan Paul Pierce takımdan ayrıldılar. Paul takasında takıma katılan Patrick Beverley, Lou Williams, Montrezl Harrell ve Sam Dekker dışında Danilo Gallinari ve Willie Reed ile çaylaklar Sindarius Thornwell ve Jawun Evans takımın yeni isimleri oldular.

-----

Hücum: A-

Chris Paul'ün ayrılığı Clippers hücumunun baştan aşağı değişmesine sebep olacak. Blake Griffin çaylak sezonundan beri ilk kez birinci opsiyon konumuna gelecek. Yıllar içinde giderek gelişen pasörlüğünün iyice ön plana çıktığını ve oyun stilinin tam olarak bir "point forward" biçimine döndüğünü görebiliriz. Milos Teodosic NBA oyununa uyum sağlayabilirse Paul'den boşalan yaratıcılık alanını kapatabilecek bir isim, bu da DeAndre Jordan'ın hücumda tamamen ortadan kaybolmaması ve şutörlerin doğru yerlerde topla buluşturulması açısından önemli. Danilo Gallinari de şutörlüğüyle takıma cuk oturuyor, ikinci opsiyon olarak performansı takımın skorerlik açısından büyük düşüş yaşamaması açısından önemli.

Savunma: B

Patrick Beverley savunmada Chris Paul'ün eksikliğini kapatabilecek bir oyucnu ama ilk beşte Danilo Gallinari ve Milos Teodosic gibi iki korkunç savunmacının bulunması muhtemelen Clippers savunmasının düşüş yaşamasına sebep olacak. Takımın tüm savunma yükü DeAndre Jordan ile Patrick Beverley'nin omuzlarında. Blake Griffin'in savunmadaki efor seviyesini yükseltmesi bu açıdan çok önemli, keza vasatın üstünde savunma yapabilen tüm takımlarda ilk beşte savunması ortalamanın üstünde olan en az üç oyuncu olduğunu görüyoruz. Benchte savunmacı olmaması da ayrı bir problem. Jordan ile Beverley'nin All-Defensive Team seviyesinde savunmacılar olması yeterli değil.

Bench: B+

Paul takasında kuvvetli Rockets benchinin önemli bir bölümünün Clippers'a geçmesi takımın büyük bench problemini çözdü. Lou Williams yerini aldığı Jamal Crawford'dan çok daha iyi bir isim ve Sam Dekker, Montrezl Harrell gibi isimler de geçen sezon faydalı olabildiklerini gösterdiler. Clippers benchinin ligin elitleri arasına girmesini engelleyen faktör ise savunmacı eksikliği. DeAndre Jordan ve Patrick Beverley oyunda olmadığında Clippers ligin en kötü savunma takımlarından birine dönüşmeye aday.

Koç: B

Doc Rivers Chris Paul döneminde elindeki kuvvetli kadroyu bir kez bile Konferans Finali'ne taşıyamadı ve bu kesinlikle bir başarısızlık. Oyuncuların da bu başarısızlıkta payı var ama Rivers'ın garip rotasyonları, Jamal Crawford takıntısı gibi faktörler de akıllara geliyor. Kulüp yönetimi akıllıca bir hareketle tüm basketbol operasyonlarını yürütme yetkisini elinden aldı. Yalnızca koç olduğu durumda performansının ne olacağı merak konusu. Oğlu Austin Rivers'ı Milos Teodosic'ten daha önemli görme ihtimali tarafları çekindiriyor.

-----

Özet

Jerry West'i basketbol kararlarının başına getiren Los Angeles Clippers, Chris Paul'ün ayrılığına rağmen tamamen dağılmamayı başardı ve yaptığı takviyelerle yine sağlam bir takım kurdu. Paul'lü döneme göre daha düşük profilli bir takım olacakları kesin gibi, takımın liderini ve bir süperstarı kaybetmek üstesinden kolay gelinecek bir iş değil. Ama bu senenin izlemesi en zevkli takımlarından olabilirler. Tekrar birinci opsiyon haline gelmiş ve kendini ispatlamak isteyecek bir Blake Griffin ve Euroleague efsanesi Milos Teodosic'i izlemek keyifli olacak. Savunmaları pek güvenilir durmuyor ama hücumda ligin iyi takımlarından olmaya devam ederek Playoff yapmaları muhtemel.

Güç Sıralaması: 11.
Tahmini Konferans Sırası: 6.
Yıldız Oyuncu: Blake Griffin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder