17 Ekim 2017 Salı

Takım İncelemeleri: Memphis Grizzlies

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Marc Gasol, Brandan Wright, Deyonta Davis
F - JaMychal Green, Jarell Martin, Ivan Rabb
F - James Ennis, Chandler Parsons, Dillon Brooks
G - Ben McLemore, Tyreke Evans, Ben McLemore
G - Mike Conley, Mario Chalmers, Andrew Harrison

Koç: David Fizdale

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

David Fizdale yönetimindeki ilk sezonunda Grizzlies normal sezonu 43-39'luk galibiyet-mağlubiyet oranıyla Batı yedincisi olarak kapattı. Playoff ilk turunda önceki yıl olduğu gibi yine Spurs'le karşılaşan takım altı maç sonunda rakibine mağlup olarak yine ilk turda elendi.

Takımda Neler Değişti?

Uzun yıllardır takımda forma giyen Zach Randolph ve Tony Allen'ın yanı sıra Vince Carter, Troy Daniels ve Wade Baldwin takımdan ayrıldılar. Tyreke Evans, Ben McLemore ve Mario Chalmers ile çaylaklar Ivan Rabb ve Dillon Brooks takımın yeni isimleri.

-----

Hücum: B

Grizzlies geçen sezon vasatın altında bir hücum performansı gösterdi ve bu sezon da daha iyi bir performans beklemek için pek bir sebep yok. Geçen yılın büyük bölümünü sakat geçiren Chandler Parsons'ın tekrar kendini bulması takımın en büyük beklentisi. Rockets dönemindeki haline dönen bir Parsons takımın birçok hücum problemine yardımcı olabilecek bir isim olur fakat bu artık bir rüya gibi görünüyor. Hakeza Tyreke Evans sağlıklı olduğu takdirde takıma ekstra yaratıcılık getirebilir ama sağlıklı kalıp form tutma ihtimali çok da yüksek görünmüyor. Takımın yaratıcılık yükü tamamen Mike Conley'nin omuzlarında.

Savunma: B+

Geçen sene ligin sekizinci en iyi savunmasına sahip olan Grizzlies'te Tony Allen'ın takımdan ayrılması kuşkusuz negatif bir etki yaratacak. Yaptıkları takviyeler içerisinde Allen'ın savunma katkısının yerine bir şey koyabilecek bir isim yok. Marc Gasol de yaşlandığı için ayakları giderek yavaşlıyor ve takımın savunmasındaki rolünün büyüklüğü düşünülünce bu büyük bir etkiye sahip. İyi bir savunma koçu ve birçok ortalama üstü savunmacının varlığı sebebiyle Grizzlies bu alanda yine iyi bir takım olacak ama artık savunmaları oyunu domine edecek derecede elit değil.

Bench: B

Grizzlies benchinde birçok soru işareti var. Soruların cevapları pozitif olursa sürpriz şekilde ligin iyi benchleri arasına girebilecek, negatif olursa kötü benchleri arasına girebilecek bir kadro var. Chandler Parsons ve Tyreke Evans sağlıklı kalıp eski performanslarına yaklaşabilecek mi? Ben McLemore Kings'te hayal kırıklığı yarattıktan sonra becerilerini istikrarlı performansa çevirip faydalı bir rol oyuncusu olabilecek mi? Her şeyin olumlu gitmesini beklemek fazla iyimserlik olur, Grizzlies benchi muhtemelen ortalama seviyede olacak.

Koç: B+

Yıllarca Heat'te Erik Spoelstra'nın yardımcılığını yapan David Fizdale baş antrenör olarak geçirdiği ilk yılda iyi sinyaller verdi. Savunmaya önem veren bir kültürden geldiği için Grizzlies'e adaptasyonu zor olmadı. Mücadeleci, savunmacı oyunculara hücumları kötü olsa dahi öncelik tanıdığını James Ennis, Andrew Harrison gibi oyuncuları el üstünde tutmasından anlayabiliyoruz.

-----

Özet

Ligin ikinci en uzun aktif Playoff yapma serisine sahip Memphis Grizzlies bu süreçte takımın önemli parçaları olan fakat yaşlanan Zach Randolph ve Tony Allen'la yollarını ayırdı ve bir dönem sona erdi. Aynı dönemin diğer önemli parçaları olan Marc Gasol ve Mike Conley takıma liderlik etmeye devam ediyor ve takımı yine kalburüstü bir seviyede tutacaklar ama etraflarındaki kadronun pek de iyi olduğu söylenemez. Batı'da birçok takım güçlenmiş ve Playoff yarışı iyice kızışmışken Grizzlies düşük kalan yetenek seviyesi sebebiyle yıllar sonra Playoff dışında kalabilir. 

Güç Sıralaması: 16.
Tahmini Konferans Sırası: 10.
Yıldız Oyuncu: Mike Conley

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder