17 Ekim 2017 Salı

Takım İncelemeleri: Miami Heat

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Hassan Whiteside, Bam Adebayo, A.J. Hammons
F - Kelly Olynyk, Jordan Mickey, Udonis Haslem
F - Rodney McGruder, Justise Winslow, Okaro White
G - Dion Waiters, Josh Richardson, Wayne Ellington
G - Goran Dragic, Tyler Johnson, Derrick Walton

Koç: Erik Spoelstra

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Sezonun ilk yarısını 11-31 ile geçen ve ligin en kötü takımlarından olan Heat, ikinci yarının ise en iyi takımlarındandı ve bu dönemde 30-10'luk galibiyet-mağlubiyet oranı tutturarak normal sezonu 41-41 ile kapattı. Doğu'nun en iyi sekizinci galibiyet-mağlubiyet oranı için Bulls'la durumu eşitleseler de tiebreak ile Playoff'un dışında kaldılar.

Takımda Neler Değişti?

Kadrosunu hemen hemen tamamen koruyan Heat'te Willie Reed, Luke Babbitt ve Josh McRoberts takımdan ayrılan isimler olurken; Kelly Olynyk, Jordan Mickey ve A.J. Hammons ile çaylaklar Bam Adebayo ve Derrick Walton takıma katıldılar.

-----

Hücum: B

Heat'in hücumdaki opsiyonları sınırlı, fakat oturmuş bir sistemleri var. Geçen sene bu alanda vasatı geçmeyi başaramadılar ve bu sene de ortalamanın çok üstüne çıkmaları beklenemez fakat bir savunma takımı olarak iddialı olmalarını sağlayacak kadar verimli bir hücum inşa etmeleri yeterli. Goran Dragic lider olduğunda takımlarının beklentileri aşmasını sağlayabilen bir oyuncu olduğunu geçen yıl yeniden kanıtladı ve bu sezon da takımın direksiyonunda o olacak. Takımın tam olarak ne seviyede olduğunu büyük oranda şutörlerinin dış şutlar konusundaki verimliliği belirleyecek.

Savunma: A-

Heat geçen yıl ligin en iyi beşinci savunmasına sahipti ve savunma takımın karakteri. Ligin en iyi pota altı savunucularından biri olan Hassan Whiteside etrafında şekillenen savunmada özellikle benchten gelen oyuncuların performansı öne çıkıyor. Geçen yılın en iyi altıncı adamlarından biri olan James Johnson ligin en iyi savunma yapan dört numaralarından biri. Bitmek bilmez bir enerjiyle oynayan Josh Richardson ve Tyler Johnson da baskıcı kısalar olarak iyi iş yapıyorlar. Rodney McGruder'ın sezonun ilk bölümünü sakatlık sebebiyle kaçıracak olması takımı yaralayacak fakat geçen senenin hemen hemen tamamını kaçıran Justise Winslow'un dönüşü takıma savunmada pozitif etki yapacak.

Bench: A-

Ligin benchleri oyunun iki yönünü oynayabilme açısından değerlendirmeye alınırsa Heat benchi Warriors'tan sonra ligin en iyisi olabilir. Zaman zaman ilk beşten daha iyi performans gösteren bir benchleri var. Geçen yıl kariyerinde hiç göstermediği bir oyun kuruculuk ve penetre becerisi gösteren James Johnson ve skorer altıncı adam rolünde çok iyi iş çıkartan Tyler Johnson benche liderlik ederken Josh Richardson, Wayne Ellington gibi isimler de rollerini sağlam oynuyorlar. Justise Winslow'un dönüş yılında form tutması benchi daha da yüksek bir seviyeye çıkartabilir.

Koç: A

Erik Spoelstra'nın geçen sene elinde olan malzemeyle çıkarttığı iş azımsanmayacak bir başarıydı. Nitekim takımı Playoff'u son anda kaçırsa da Yılın Koçu oylamasında ikinci sırayı almayı başardı. Dion Waiters, James Johnson, Wayne Ellington gibi göçebe tipi oyunculardan aldığı verimin yanı sıra Hassan Whiteside, Tyler Johnson, Josh Richardson ve Rodney McGruder gibi çöplükten bulunmuş elmaslar için de kredinin önemli kısmı ona gidiyor.

-----

Özet

Miami Heat'in geçen sezonun ikinci yarısında tutturduğu form grafiği sezonun en büyük sürprizlerindendi. Sezon başında çok da göze çarpmayan ve minimum kontratlarla kadroya katılan Dion Waiters, James Johnson, Wayne Ellington gibi isimlerin beklentilerin çok üstünde performans göstermesiyle Heat 13 maçlık bir galibiyet serisini de içeren bir atak yaptı ve neredeyse 11-31'den gelerek Playoff'a kalıyordu. Geçirdikleri yılın sonunda yüklü kontratları kapatan Waiters ve Johnson'ın performansları takımın seviyesinin ikinci yarıdaki gibi kalması için büyük önem taşıyor. Heat oturmuş sistemi ve kültürüyle şaşalı olmayan kadrosuna rağmen Doğu'nun sıkı takımlarından olmaya aday. 

Güç Sıralaması: 10.
Tahmini Konferans Sırası: 5.
Yıldız Oyuncu: Hassan Whiteside

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder