18 Ekim 2017 Çarşamba

Takım İncelemeleri: New Orleans Pelicans

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - DeMarcus Cousins, Alexis Ajinça, Ömer Aşık
F - Anthony Davis, Cheick Diallo
F - Dante Cunningham, Darius Miller, Solomon Hill
G - Jrue Holiday, Jordan Crawford, Tony Allen
G - Rajon Rondo, Ian Clark, Frank Jackson

Koç: Alvin Gentry

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

All-Star arasında takasla DeMarcus Cousins'i kadrosuna katan Pelicans normal sezonu 34-48'lik galibiyet-mağlubiyet oranıyla Batı 10.'su olarak tamamladı ve Playoff'a kalamadı.

Takımda Neler Değişti?

Donatas Motiejunas, Tim Frazier, Axel Toupane ve Quinn Cook takımdan ayrılırken; Rajon Rondo, Tony Allen ve Ian Clark ile çaylak Frank Jackson takıma katılan isimler oldular.

-----

Hücum: B

İki büyük yıldıza sahip olmak otomatik olarak hücumunuzun sorunsuz olacağı anlamına gelmiyor. DeMarcus Cousins ile Anthony Davis'in uyumsuz bir ikili olacağı yönünde fikir beyan edenlerin sayısı hiç de az değil. Cousins pasör, Davis ise kat yapan bir uzun olduğu ve her iki isim de şut atabilen, topsuz oynayabilen oyuncular olduğu için uyum sorunu olacağını düşünmesem de ikilinin etrafındaki kadronun problemli olduğu aşikar. İki uzunun etrafına onlara alan açacak şutörler gerekirken Pelicans'ın beşinde Rajon Rondo ve Dante Cunningham gibi şutu problemli isimler var. Zaten üç numarada kısıtlı olan takım Solomon Hill'ın ağır bir sakatlık geçirmesiyle hepten G-League seviyesine düştü. Jrue Holiday ve iki yıldızın bireysel çabaları Pelicans'ı taşıyacak.

Savunma: A-

İşin savunma tarafında tablo çok daha iyi. Geçen sene savunma sıralamasında ilk 10 içinde yer alan Pelicans'ta pota altını karartabilecek Cousins-Davis ikilisinin etrafında da sıkı savunmacıları bulunuyor. Jrue Holiday ligin iyi savunmacı guardlarından. Her ne kadar yaşlandığı için eski seviyesinde olmasa da Tony Allen da tek başına bir dış savunmayı bir gömlek yukarı taşıyabilecek bir isim. Takımın başında Alvin Gentry'nin olması savunma potansiyeline ulaşmalarını engeller mi, göreceğiz. Ama bu takım başarılı olacaksa savunması sayesinde olacak.

Bench: C+

Pelicans'ın zayıf benchi Playoff yarışında başlarına bela olabilir. Ian Clark, E'Twaun Moore gibi ceza şutörleri, Tony Allen gibi bir savunmacı var ama eldeki oyuncuların tamamen tek yönlü isimler olması işleri zorlaştırıyor. Uzun rotasyonunun zayıflığı sebebiyle Cousins ve Davis'in yüklü dakikalar oynadığını ve koç Gentry'nin her daim ikiliden en az birini sahada tuttuğunu görmemiz muhtemel.

Koç: B-

Alvin Gentry bu takım için doğru koç değil gibi. Tempolu hücum anlayışı olan bir koçun maksimum verimini düşük tempo ve savunmaya dayalı bir oyunda verecek bir takımın başında olması takımın potansiyeline ulaşmasının önüne geçebilir. Sezona yapılacak kötü bir başlangıç Gentry'nin işini kaybetmesine sebep olabilir.

-----

Özet

New Orleans Pelicans için kritik bir sezona giriliyor. Anthony Davis'in yanında bir yıldız koyabildiler ama derinlik problemleri Playoff yarışında kendilerine problem yaratmaya aday. İşlerin kötü gitmesi sezon sonunda sözleşmesi bitecek DeMarcus Cousins'in ayrılmasına, planların çökmesi de Anthony Davis'in uzun vadede takımdan ayrılmak istemesine sebep olabilir. Fakat Cousins-Davis ikilisini durdurmak öyle zor ki Pelicans sırf liderlerinin yetenek seviyesiyle çekişeceği takımların önüne geçip Playoff yapmaya aday.

Güç Sıralaması: 14.
Tahmini Konferans Sırası: 8.
Yıldız Oyuncu: Anthony Davis

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder