19 Ekim 2017 Perşembe

Takım İncelemeleri: Oklahoma City Thunder

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Steven Adams, Dakari Johnson
F - Carmelo Anthony, Patrick Patterson, Nick Collison
F - Paul George, Jerami Grant, Josh Huestis, Kyle Singler
G - Andre Roberson, Alex Abrines, Terrance Ferguson
G - Russell Westbrook, Raymond Felton

Koç: Billy Donovan

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Kevin Durant'in ayrılığı sonrası ilk sezonunda Thunder 47-35'lik galibiyet-mağlubiyet oranı tutturarak Batı'da altıncı sırayı aldı. Takım Playoff ilk turunda karşılaştığı Rockets'a karşı tutunamadı ve beş maç sonunda elendi.

Takımda Neler Değişti?

Takım takas yoluyla Paul George ve Carmelo Anthony'i kadrosuna katarak off-season'ın en çok sükse yapan takımlarının başında geldi. Bu iki yıldız dışında takımın yeni isimleri Patrick Patterson ve Raymond Felton ile çaylaklar Terrance Ferguson ile Dakari Johnson oldu. George takasıyla takımdan ayrılan Victor Oladipo ve Domantas Sabonis ile Anthony takasıyla takımdan ayrılan Enes Kanter ve Doug McDermott dışında Taj Gibson, Norris Cole ve Semaj Christon da bu sezon takımda olmayacaklar.

-----

Hücum: A-

Russell Westbrook'un takımın tüm hücum yükünü tek başına sırtlamaya çalıştığı bir senenin ardından Thunder hiç beklenmedik bir pazarlık başarısı göstererek Paul George ve Carmelo Anthony'i takas yoluyla kadrosuna kattı. Uzun yıllardır birinci opsiyon olarak oynayan bu iki ismin ikinci ve üçüncü opsiyon olmaya adaptasyonu aslında beklenenden daha rahat olabilir, keza seviye olarak zaten bu rollere daha uygundular. Thunder hem Westbrook dışında skoreri olmamasından kaynaklanan kısırlığı hem de dış şut sorununu çözdü ve ligin sağlam hücum takımları arasında olacaklar. Elit seviyede olup olmadıklarını ise üçlünün oluşturacağı kimya belirleyecek. Bencilleşmeyen bir Westbrook, bire bir zorlamalar yerine ikili oyunları ve ceza şutlarını benimseyen bir Melo ile elit olmamaları için hiçbir sebep yok.

Savunma: A-

Thunder geçen sezon "sıkı savunma + Westbrook" şeklinde bir formülle oynadı. Bu yaz hücumda iyileşmeleri savunmada zayıfladıkları anlamına gelmiyor. Aksine Thunder savunmada daha da potansiyelli hale geldi. Steven Adams ve Andre Roberson'ın yanına Paul George'u koydular. Roberson-George ligin tüm kanat ikililerinin başını ağrıtabilecek bir ikili; atletizmleri ve uzun kollarıyla kabus eşleşme olabilirler. George geçen sezon Pacers'ta savunmayı pek de umursamaz bir görüntü çizdi fakat azalan hücum sorumluluğu ve daha iddialı bir ortamda olmak savunmada tekrar eski haline dönmesini sağlayabilir. Aynı durum geçen sezon tüm enerjisini hücuma verdiği için savunmada yokları oynayan Russell Westbrook için de geçerli.

Bench: B

İlk beşi göz alan Thunder'ın iddiasına ket vuran faktör benchleri olabilir. Takımda Patrick Patterson dışında kalburüstü bir bench oyuncusu yok. Terrance Ferguson, Josh Huestis, Dakari Johnson gibi sınırlı isimlerden ekstra katkılar bekleyecekler. Benchin maçların içine etmemesi için takımın üç yıldızından en az birinin her daim oyunda kalması mantıklı olur.

Koç: B+

Billy Donovan'ın geçen sezon elindeki kadroyla hücumda yapabileceği fazla bir şey yoktu, takımın savunmada en iyi 10 takım arasında olması ise başarı sayılabilir. Yine de Playoff'ta Rockets Hack-a-Roberson yapıp bundan çok iyi sonuçlar alırken Andre Roberson'ı oyunda tutma ısrarı karar verme mekanizması açısından bir negatif not olarak kayıtlara geçti.

-----

Özet

Kevin Durant'in ayrılığı sonrası karanlık bir konuma düşen Thunder'ın bu karanlıktan sadece bir senelik aranın ardından kurtulabilmesi ve tekrar kafaya oynayabilecek bir kadro kurması büyük iş. Riskli bir hamle yaptılar, keza Paul George'un sözleşmesi önümüzdeki yaz bitiyor ve Lakers'a göz kırptığı biliniyor; fakat risk almaktan çekinmemeleri Russell Westbrook'u takımla sözleşmesini uzatmaya ikna ettiğinden şimdiden meyvelerini vermeye başladı. Bunun üstüne bir de iyi bir sezon ve George'un takımda kalmaya karar vermesi eklenirse 2018 Thunder için çok tatlı hatırlanan bir yıl olabilir.

Güç Sıralaması: 3.
Tahmini Konferans Sırası: 3.
Yıldız Oyuncu: Russell Westbrook

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder