19 Ekim 2017 Perşembe

Takım İncelemeleri: Philadelphia 76ers

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Joel Embiid, Richaun Holmes, Jahlil Okafor
F - Ben Simmons, Dario Saric, Amir Johnson
F - Robert Covington, Timothe Luwawu-Cabarrot, Justin Anderson
G - J.J. Redick, Nik Stauskas, Furkan Korkmaz
G - Markelle Fultz, Jerryd Bayless, T.J. McConnell

Koç: Brett Brown

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Sixers 28-54'lük galibiyet-mağlubiyet oranı tutturarak 2013-14 sezonundan beri ilk kez 20'nin üstünde maç kazandığı normal sezonu Doğu'da 14. sırada tamamladı.

Takımda Neler Değişti?

Gerald Henderson, Sergio Rodriguez, Shawn Long, Tiago Splitter ve Alex Poythress takımdan ayrılırken; J.J. Redick ve Amir Johnson ile çaylaklar Markelle Fultz ve Furkan Korkmaz takıma dahil oldular. Geçen senenin tamamını sakatlık sebebiyle kaçıran 2016 Draftı 1 numarası Ben Simmons bu kez sezona sağlıklı giriyor.

-----

Hücum: B

Sixers hücumunun yaratıcılığı iki çaylağına, Ben Simmons ve Markelle Fultz'a bakıyor. Bu kuşkusuz iddialı olmak için ideal bir durum değil. Fakat sağlıklı bir Joel Embiid'in durdurulması o kadar zor ki Sixers bu halde bile ortalama üstü performans gösterebilir. Embiid geçen yıl yalnızca 31 maça çıktı fakat çıktığı maçlarda gösterdikleri izleyen herkesi etkiledi. Sezon öncesi hazırlık maçlarında sürekli faul yapılarak durdurulabilmesi dikkat çekiciydi. Veteran şutör J.J. Redick'in takıma katılması bu sezon iddialı olmayı hedeflediklerinin bir kanıtıydı ve takımın alan boşaltmada daha iyi olması için önemli bir hamle.

Savunma: B+

Bu takımın Playoff yapabilme ihtimali daha çok savunmada yapacaklarıyla ilgili. Geçen sene Joel Embiid'in sahada olduğu dönemde ligin sağlam savunmalarından biri olmaları bu sene adına ümit veriyor. Embiid'in sağlıklı kalıp o performansı sezon bütününe yayabilmesi durumunda Sixers'ın ilk beşinde iki adet All-Defensive Team seviyesinde savunmacı olacak. Embiid-Robert Covington tandeminin yanına bir etkili savunmacı daha eklenirse takım ligin iyi savunma takımları arasına girebilir. Bunun için en büyük aday Markelle Fultz, ama birinci sıra seçimi olsa da bir çaylaktan çok fazla şey beklememek lazım.

Bench: B

Sixers benchi pota altında hiç de fena görünmüyor. Dört numara rotasyonu hayli kuvvetli; Dario Saric sağlam bir altıncı adam olabilir, Amir Johnson da savunmasıyla ve mücadele gücüyle faydalı bir rol oyuncusu. Beş numarada Richaun Holmes ve Jahlil Okafor birbirlerine zıt oyunlarıyla takıma alternatif kazandırıyorlar. Fakat kısalar açısından durup pek iç açıcı sayılmaz. Takımın yedek kısaları sınırlı oyuncular ve tecrübesiz gençlerden oluşuyor. Jerryd Bayless, T.J. McConnell ve Nik Stauskas rotasyonda öne çıkacak isimler; takımın Playoff yapabilmesi için performanslarının yüksek olması gerekiyor.

Koç: B+

Yıllarca sabrı bilinçli olarak iddiasız olan bir takımı çalıştırmak ile sınanan Brett Brown için nihayet kendisini gösterme vakti geldi. Sixers onun göreve geldiği tarihten beri ilk kez oturmuş bir kadroya, belli bir yetenek seviyesine ve maç kazanmayı gerçekten isteyen bir vizyona sahip. Yaratıcılığın tecrübesiz isimlere kaldığı hücumda nasıl çözümler üreteceği merak konusu. Savunmada ise iyi işlerin sinyallerini birkaç yıldır zaten veriyor.

-----

Özet

Vakit geldi. "Tanking", yani bilerek maç kaybetme dönemi son buldu ve Sixers bir arada tutmak isteyeceği bir çekirdek kadro yakaladı. Şimdilik daha çok potansiyellerinden bahsediliyor, keza çok genç bir kadroları var. Ama Joel Embiid'in sağlıklı kaldığı bir senaryoda zayıf Doğu'da uçtan kıyıdan Playoff yapmaları mümkün. Embiid'in oyuna etkisi muazzam ve herkes onun bir sezon boyunca sağlıklı kaldığında nasıl işler yapacağını merak ediyor. Taraflı tarafsız herkes onun sağlıklı kalmasını umuyor.

Güç Sıralaması: 19.
Tahmini Konferans Sırası: 8.
Yıldız Oyuncu: Joel Embiid

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder