20 Ekim 2017 Cuma

Takım İncelemeleri: Portland Trail Blazers

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Jusuf Nurkic, Zach Collins, Meyers Leonard
F - Al-Farouq Aminu, Ed Davis, Noah Vonleh, Caleb Swanigan
F - Maurice Harkless, Evan Turner, Jake Layman
G - C.J. McCollum, Pat Connaughton, C.J. Wilcox
G - Damian Lillard, Shabazz Napier

Koç: Terry Stotts

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Trail Blazers 41-41'lik galibiyet-mağlubiyet oranıyla Nuggets'ın bir maç önünde Batı sekizinciliğini elde ederek Playoff'a kaldı. İlk turda Warriors'la karşılaşan takım bu seride bir varlık gösteremeyerek süpürüldü.

Takımda Neler Değişti?

Allen Crabbe ve Tim Quarterman takımdan ayrılırken; C.J. Wilcox ile çaylaklar Zach Collins ve Caleb Swanigan takıma dahil oldular.

-----

Hücum: A-

Geçen sezon kendi seviyelerinin altında bir performans gösterseler de Trail Blazers ligin en iyi hücumlarından birine sahip. Dinamik backcourt ikilisi Damian Lillard ile C.J. McCollum skorerlikleri ile patlayıcı hücumlarının anahtarı. Geçen sezon ortasında takasla takıma katılan Jusuf Nurkic gelişinden sonra takımın büyük bir çıkış yakalamasını sağlamıştı, bu sezon onun performansı da merak konusu olacak. Hücumları iki kısanın yanında pasör olarak kullanılan bir uzunla şekilleniyor, diğer parçaların görevi ceza şutlarını sokmaktan ibaret. Ama küçük bir rol diye bu faktör göz ardı edilmemeli, Blazers'ın ligin elit hücumlarından biri olmasının yolu Al-Farouq Aminu, Maurice Harkless gibi isimlerin şut performanslarından da geçiyor.

Savunma: B

Blazers iki sezondur ligin en kötü 10 savunma takımı arasına giriyor. Jusuf Nurkic'in pota altı koruyuculuğu bu sezon biraz daha iyi olmalarını sağlayabilir fakat savunmaları yumuşak karın olmayı sürdürüyor. Bunda baş sorumlu takımda hücumda sürükleyen Lillard-McCollum ikilisinin savunmada çok zayıf olması. Frontcourt'a bakılınca savunmada hiç de fena olmayan bir Nurkic-Aminu-Harkless üçlüsü görülüyor ama backcourt o kadar çok açık veriyor ki frontcourt'un hem kendi eşleşmelerini savunup hem de bu açıkları kapatması pek de kolay olmuyor. Benchte de savunmacı bir kısa olmaması işleri daha da zorlaştırıyor.

Bench: B-

Takımın benchi pota altında ortalamanın üstünde. Ed Davis, Meyers Leonard gibi rol oyuncularının yanına çaylaklar Zach Collins ve Caleb Swanigan'ı koydular. Bu iki isim uzun rotasyonuna derinlik getirecek. Fakat kısa rotasyonunda işler problemli. Geçen sezon da benchindeki kısalardan çok fazla katkı alamayan Blazers'ın bu sezon da aynı problemi yaşaması muhtemel. Shabazz Napier, Pat Connaughton gibi isimler G-League seviyesinden çok da uzak sayılmazlar.

Koç: A-

Geçen sezon bir hayal kırıklığı olsa da Terry Stotts ligin sağlam koçlarından biri. Lillard ve McCollum'un etrafına iyi bir hücum inşa etti, pasör uzun kullanımı önce Mason Plumlee, sonra da onun yerine gelen Jusuf Nurkic ile iyi sonuçlar verdi. Sıradaki iş frontcourt'un savunmadaki performansını maksimize ederek kısaların açıklarını kapatmak.

-----

Özet

Önceki yıl Batı'da 5. sırayı alıp Playoff'ta da ikinci turu gördükten sonra geçen sezon geri adım atan Portland Trail Blazers, zar zor Playoff yapmalarını sağlayan performans yükselişini Jusuf Nurkic'in kadroya katılması sonrası yaşamıştı. Şimdi Nurkic'le bütün sezonu oynayacaklar, bunun takıma etkisinin ne olacağını göreceğiz. Yine ligin en iyi hücumlarından birine sahip olacaklar fakat savunmaları soru işareti olmayı sürdürüyor. Savunmayı en azından vasat denebilecek bir seviyeye çekebilirlerse tekrar Playoff yapmaları ihtimali kuvvetli. Batı'da Playoff yarışı çok kızışık olacak ve hataya yer yok.

Güç Sıralaması: 13.
Tahmini Konferans Sırası: 7.
Yıldız Oyuncu: Damian Lillard

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder