20 Ekim 2017 Cuma

Takım İncelemeleri: Washington Wizards

Muhtemel İlk Beş ve Yedekler

C - Marcin Gortat, Ian Mahinmi, Jason Smith
F - Markieff Morris, Mike Scott, Chris McCullough
F - Otto Porter, Kelly Oubre, Devin Robinson
G - Bradley Beal, Jodie Meeks, Carrick Felix
G - John Wall, Tomas Satoransky, Tim Frazier

Koç: Scott Brooks

Geçen Sezon Ne Yaptılar?

Scott Brooks yönetimindeki ilk sezonunda Wizards 49-33'lük galibiyet-mağlubiyet oranıyla Doğu 4.'sü olarak bir yıllık aranın ardından yeniden Playoff'a girdi. İlk turda Hawks'ı altı maç sonunda geçen takım ikinci turda Celtics'e 2017 Playoffları'nın en çekişmeli serisinde yedi maç sonunda 4-3 ile elendi.

Takımda Neler Değişti?

Bojan Bogdanovic, Brandon Jennings, Trey Burke, Sheldon Mac ve Daniel Ochefu takımdan ayrılırken; Jodie Meeks, Mike Scott, Tim Frazier ve Carrick Felix ile çaylak Devin Robinson takıma dahil oldular.

-----

Hücum: A

Geçen yıl John Wall, Bradley Beal ve Otto Porter'ın kariyer yıllarını yaşamasıyla büyük bir gelişim gösteren Wizards ligin en iyi yedinci hücumunu oluşturmuştu. Bu sezon daha da iyi olmaları yüksek ihtimal, bu üç ismin kimyasının tamamen oturmasının yanı sıra benchten gelen Kelly Oubre de hazırlık döneminde oyununda gelişme kaydetmiş gibi göründü. Oubre'nin de altıncı adam olarak skor katkısı getirmesiyle Wizards hücumu ilk beşe girebilir. Markieff Morris'in sezonun ilk bölümünü fıtık sebebiyle kaçıracak olması ilk dönemde ritim bulmakta biraz zorlanmalarına sebep olabilir.

Savunma: B

Wizards geçen sezon savunma sıralamasında 20.'ydi. Savunmaları onları Konferans Finali yapmaktan alıkoyan faktördü, biraz gelişme göstermeleri haline bu kez o seviyeye çıkabilirler. Geçen sene savunmada biraz gerileyen John Wall'un tekrar efor seviyesinin yükselmesinin yanı sıra geçen sene sakatlık sorunlarıyla uğraşan Ian Mahinmi'nin sağlıklı kalması ve Playoff'ta savunmadaki potansiyelini sergileyen Kelly Oubre'nin performansı takımın savunmada daha iyi olmasını sağlayabilecek faktörler. Ama şu anki halleriyle vasatlar.

Bench: B-

Wizards benchi geçen sezonun ortasında Bojan Bogdanovic'i kadroya katana kadar ligin en kötü benchlerinden biriydi, Playoff seviyesindeki takımlar içerisinde ise en kötüsüydü. Bu sene Bogdanovic yok ve onun yerine de yeni bir skorer koymadılar. Burada Kelly Oubre'nin gelişimine güveniyorlar, eğer hazırlık dönemindeki performansı sürerse bu güveni haklı çıkartabilir. Ian Mahinmi'nin performansı da takım için mühim, Wizards'a gelmeden önceki son sezonunda çok iyi bir savunma performansı göstermişti.

Koç: B+

Scott Brooks çok iyi bir oyuncu koçu olduğunu yine gösterdi. Thunder'daki döneminde kararları ve stratejileri çok eleştirilmişti ama oyuncu gelişimi konusunda çok başarılı olduğunu kimse reddetmiyordu. Wizards'taki ilk sezonunda da takımın ana üç parçasının kariyer yıllarını geçirmiş olması tesadüf olmasa gerek.

-----

Özet

Washington Wizards geçen sezon zayıf savunmasına karşın çok etkili bir hücum takımına dönüşerek önceki yılın hayal kırıklığını tamamen üstünden attı ve yeniden Doğu'nun sağlam takımları arasına girdi. Neredeyse Konferans Finali'ne yürüyorlardı, Celtics'e yedinci maçta kaybederek bu fırsatı teptiler. Bu sene tekrar Konferans Finali iddialısı olarak geliyorlar ve geçen seneden daha güçlüler. 1979'da NBA Finalleri'ne çıktıktan sonra bir daha Konferans Finali göremeyen takım bu yıl şeytanın bacağını kırabilir mi?

Güç Sıralaması: 7.
Tahmini Konferans Sırası: 3.
Yıldız Oyuncu: John Wall

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder