30 Kasım 2017 Perşembe

Çaylak Raporu: I.

1. Ben Simmons

Philadelphia 76ers (12-9)
18.6 Sayı, 9.4 Ribaund, 7.2 Asist, 2.3 Top Çalma, 0.8 Blok, %50.7 Şut, 3.7 Top Kaybı, 35.6 Dakika

2016 NBA Draftı'nın bir numaralı seçimi Ben Simmons bir senelik rötarın ardından NBA kariyerine başladı. Hem de ne başlama. 2.08 boyunda bir oyun kurucu olma ihtimalinin bir geyikten ibaret olmadığını sezonun başı itibariyle göstermiş durumda. Sixers onu oyun kuran forvet şeklinde değil doğrudan oyun kurucu olarak kullanıyor ve bunun meyvelerini de topluyorlar. Simmons uzun yıllardır bir çaylaktan görmediğimiz şekilde kontrollü ve keskin bir oyun sergiliyor. Sanki yıllardır bu seviyede oynuyormuşcasına her şeye hakim bir görüntüsü var. Açık alanda yarattığı skor tehdidi, yarı sahada kullandığı hook atışları, saha görüşünün yanı sıra şu ana kadar savunmadaki performansı da dikkat çekiyor. Kolejdeyken savunması şutuyla beraber en büyük zayıf karnı olarak görülüyordu ama şu ana kadar zayıf olmak bir tarafa savunması dikkat çekici derecede sağlam. Şut konusunda, hiç üçlük denememesinden ziyade serbest atış çizgisinden %56 ile oynuyor olması sorun teşkil ediyor.

2. Jayson Tatum

Boston Celtics (19-4)
13.7 Sayı, 5.3 Ribaund, 1.5 Asist, 1.0 Top Çalma, 0.8 Blok, %49.3 Şut, 1.4 Top Kaybı, 30.5 Dakika


Gordon Hayward'ın sezonun ilk maçında ayağını kırmasının ardından çaylak Jayson Tatum'a düşen rol bir anda büyüdü ve Duke çıkışlı forvet artan sorumluluğa çok iyi yanıt verdi. Celtics'in yüksek performansında onun hızlı şekilde lige adapte olup sağlam işler yapmasının önemli payı var. Yaşına göre çok cilalı bir hücuma sahip olduğu biliniyordu, bu açıdan kendisini göstermesi çok da sürpriz sayılmaz. Yine de üç sayı çizgisinin gerisinden %48 gibi müthiş bir yüzdeyle atmasını kimse beklemezdi. Asıl sürpriz ise işin savunma tarafında. Tatum'ın uzun kolları sebebiyle savunmada potansiyel vaat ettiğini biliniyordu fakat kolejde "iyi savunmacı" olarak anılan bir isim değildi. Savunmada ligdeki ilk iki ayında böylesine faydalı olması şaşırtıcı. Doğrusu şu ana kadar savunmasının hücumundan daha etkileyici olduğu söylenebilir.

3. Donovan Mitchell

Utah Jazz (11-11)
15.3 Sayı, 3.2 Asist, 3.1 Ribaund, 1.4 Top Çalma, 0.5 Blok, %39.2 Şut, 2.2 Top Kaybı, 28.6 Dakika

Gordon Hayward'ı kaybederek zaten kısıtlı olan hücum gücüne önemli bir darbe alan Jazz'ın bu sezon ayakta kalabilmesi için çaylak Donovan Mitchell'dan ekstra bir katkı almaları gerekiyordu. Nitekim öyle de oluyor. Arada ritim bulamayıp ne atsa kaçırdığı maçlar geçirse de Mitchell patlayıcı skorerliğiyle Jazz için çok önemli bir parça haline gelmiş durumda. Takımın en skorer ikinci ismi konumunda. Onun performansı Jazz'ın performansıyla paralel bir ilerleyiş gösteriyor; Jazz'ın aldığı galibiyetlere bakıldığında bunların genelde Mitchell'ın performansıyla öne çıktığı maçlarda geldiği görülebiliyor. Saha içi verimliliği biraz daha istikrarlı hale gelirse henüz çaylak sezonunda sağlam bir ilk beş oyuncusu statüsüne gelebilir.

4. Kyle Kuzma

Los Angeles Lakers (8-13)
16.7 Sayı, 6.1 Ribaund, 1.6 Asist, 0.4 Top Çalma, 0.1 Blok, %50.4 Şut, 2.0 Top Kaybı, 31.3 Dakika

Lakers'ın 2017 NBA Draftı'nda ikinci sıradan seçtiği Lonzo Ball hayal kırıklığı yaratırken 27. sıradan seçilen Kyle Kuzma ise taraftarların sevgilisi haline gelmiş durumda. Önce Yaz Ligi, ardından da sezon öncesi hazırlık maçlarında çok etkili bir performans gösteren Kuzma bunu normal sezona da yansıtabildi. Özgüvenli ve agresif hali çok dikkat çekici. Açık alanda top sürerek potaya gidebilen bir uzun oluşu, şut sokabilmesi ve atletizmiyle hücumda potansiyeli gerçekten yüksek. Yaşı 22 olsa da halen göstermemiş olduğu bir potansiyel var gibi görünüyor. İşin savunma yönünde şu anda zayıf, fiziksel oynayamıyor ve rakiplerine kolay sayı imkanı sağlıyor. Ama hücumuna bakılınca etkilenmemek mümkün değil.

5. Dennis Smith Jr.

Dallas Mavericks (5-17)
14.4 Sayı, 4.3 Asist, 3.9 Ribaund, 0.9 Top Çalma, 0.1 Blok, %38.6 Şut, 3.1 Top Kaybı, 28.4 Dakika

Mavericks lige en kötü başlangıç yapan takımlardan biri olduğundan fazla dikkat çekmese de Dennis Smith Jr. NBA kariyerine hiç de fena bir başlangıç yapmadı. Oyun kurucu zengini 2017 NBA Draftı'nda kendisinin önünde dört tane oyun kurucu seçildi ama sezonun ilk bölümü itibariyle aralarında en iyi durumda olan o. Bunun uzun vadede de geçerliliğini koruyup korumayacağını konuşmak için çok erken ama Smith patlayıcı atletizmiyle hayli dikkat çekiyor. Şu ana kadar şut ritmini bulabilmiş değil, üç sayı çizgisinin gerisinden %29'la oynuyor. Lisede ve kolejde ortalama üstü bir şutördü, yüzdeleri zamanla yükselirse daha da etkileyici gözükebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder