4 Kasım 2017 Cumartesi

MVP Yarışı: 1. ve 2. Hafta Sonu

1. Giannis Antetokounmpo

Milwaukee Bucks (4-5)
31.0 Sayı, 9.9 Ribaund, 5.0 Asist, 1.7 Top Çalma, 1.4 Blok, %58.3 Şut, 3.2 Top Kaybı, 36.9 Dakika

Sezonun ilk iki haftası itibariyle ligin en etkileyici oyuncusunun kim olduğuna dair hiçbir tartışma yok. Cevap net: Giannis Antetokounmpo. Geçen sene En Çok Gelişme Kaydeden Oyuncu ödülünü alan Giannis'e sezon öncesi "Artık o ödülü alman mümkün değil" denildiğinde, "MVP olup o ödülü de almayacağım ne malum?" diye cevap vermişti. Sezona öyle bir girdi ki ettiği lafı haklı çıkartmaya kararlı gibi. Açık alanda NBA'in en tehlikeli oyuncusuna dönüşmüş durumda, o inanılmaz uzun adımları, inanılmaz uzun kolları ve patlayıcılığıyla sürekli potaya gidip sayı üretiyor. Yarı saha hücumunda da şut tehdidi olmamasına rağmen bir şekilde potaya gidip verimli şekilde sayı üretmeyi biliyor. Buna oyunun diğer alanlarında da Bucks'ı sırtlamasını ekleyince ortaya akıl almaz bir şey çıkıyor.

2. James Harden

Houston Rockets (7-3)
26.8 Sayı, 9.4 Asist, 4.6 Ribaund, 1.5 Top Çalma, 0.4 Blok, %42.7 Şut, 4.9 Top Kaybı, 35.6 Dakika

Chris Paul sezonun ilk maçında sakatlanınca Rockets geçen sezonki formüle geri döndü ve James Harden oyun kurucu pozisyonunda oynamaya devam etti. Yazın hakemlerin bazı faul alma numaralarına artık daha az faul çalınması üzerine eğilmesi sebebiyle faul çizgisine hatırı sayılır derecede daha az gelmesine karşın skorerlik performansında bir düşüş görülmüyor, oyun kuruculuk açısından da geçen sezon kat ettiği mesafeyi korur görüntüde. Rockets sezonu onun liderliğinde iyi açtı, Paul döndükten sonra aralarındaki kimyanın nasıl olacağına dair cevapları almaya başlayacağız.

3. DeMarcus Cousins

New Orleans Pelicans (4-5)
29.0 Sayı, 14.0 Ribaund, 6.0 Asist, 2.0 Blok, 2.0 Top Çalma, %48.9 Şut, 5.3 Top Kaybı, 37.8 Dakika

DeMarcus Cousins'in Anthony Davis'le uyumsuz olabileceğine dair bazı görüşler vardı, bu görüşlerin safsata olduğunun kanıtlanması için iki hafta yeterli oldu. Davis oyununda herhangi bir düşüş yaşamazken Cousins ise kariyerinin en iyi basketbolunu oynuyor. İkilinin etrafındaki kadro çok zayıf olduğundan Cousins ve Davis'in her maç %100'leriyle oynaması gerekiyor ve onlar da buna çok iyi cevap veriyor. İkili içinde Cousins şu ana kadar daha çok öne çıkan isim. Alışılageldik skorerliği ve ribauntçuluğu bir tarafa takımın ana oyun kurucusu rolünde ve kariyerinin en iyi savunma performansını gösteriyor. 

4. Blake Griffin

Los Angeles Clippers (5-2)
22.9 Sayı, 8.1 Ribaund, 4.7 Asist, 0.7 Top Çalma, 0.3 Blok, %48.6 Şut, 2.9 Top Kaybı, 33.6 Dakika

Chris Paul'ün ayrılığıyla birinci opsiyon konumuna geçen Blake Griffin bu rolde oynamayı özlediğini gösteriyor. Son birkaç sezonunun sakatlıklarla geçmesi de onu kamçılıyor olabilir, keza parkede çok motive görünüyor. Yazın üç sayılık atışlarında muazzam bir aşama kat ettiğini gösteriyor, maç başına 5.3 denemede %43 isabetle oynuyor. Bu elit isabet oranı ileride ne kadar düşüş yaşar bilinmez ama Griffin hücumda hiçbir eksiği olmayan bir oyuncuya dönüşmüş durumda. Penetre edebiliyor, postta rakiplerini iterek potaya gidebiliyor, ikili oyun bitirebiliyor, iyi bir pasör ve şimdi de dış şutu var. 

5. Stephen Curry

Golden State Warriors (6-3)
27.2 Sayı, 6.1 Asist, 4.9 Ribaund, 1.8 Top Çalma, 0.2 Blok, %49.7 Şut, 2.6 Top Kaybı, 33.0 Dakika

Stephen Curry sezona en formda giren Warriors oyuncusu. Takımı sezona biraz yalpalayarak girse de o en baştan beri iyi performans göstermeyi sürdürüyor. Son birkaç maç itibariyle takımı da onun temposuna ayak uydurdu ve yavaş yavaş vites arttırmaya başladılar. Tıpkı geçen sezon olduğu gibi bu sezon da Curry'nin Warriors'ın ligin zirvesinde olması neredeyse kesin gibi olmasına rağmen MVP olma şansı düşük, yanında Kevin Durant'in olması iki ismin oylarının bölünmesine sebep olacağından takımlarında daha net öne çıkan isimler onların üstünde yer alacaktır. 

6. LeBron James

Cleveland Cavaliers (4-5)
29.1 Sayı, 8.7 Asist, 7.4 Ribaund, 1.3 Top Çalma, 1.2 Blok, %61.0 Şut, 4.3 Top Kaybı, 37.7 Dakika

Cavaliers sezona savunmada korkunç bir başlangıç yaptı ve beklenmedik mağlubiyetler aldı. Nets, Pelicans, Knicks ve Pacers karşısında gelen üst üste dört mağlubiyetten sonra Cavs hakkında ciddi sorular sorulmaya başlandı. LeBron savunmada önceki senelere göre daha etkisiz görünmekle birlikte hücumda bilindik performansını sürdürüyordu, yalnızca Nets ve Pelicans maçlarında standartlarının altında kalmıştı. Ama elini artık taşın altına sokmasının gerektiğini ve bir mesaj verme zamanı geldiğini anlamış olsa gerek son Wizards maçında inanılmaz bir performans gösterdi ve 57 sayı üretti. "Hala ligin en iyisiyim" dedi.

7. Russell Westbrook

Oklahoma City Thunder (4-4)
19.5 Sayı, 11.8 Asist, 9.4 Ribaund, 1.3 Top Çalma, 0.3 Blok, %45.3 Şut, 5.4 Top Kaybı, 33.9 Dakika

Geçen yılın MVP'si Russell Westbrook takımına yeni katılan Paul George ve Carmelo Anthony'i ortama alıştırmak için olsa gerek ilk iki haftada kendi şutundan sık sık feragat etti ve oyun kuruculuğunu ön plana çıkarttı. Sonuç olarak asist krallığında zirveye oturmuş durumda. Yine triple double ortalamasıyla oynuyor, aynı müthiş başarıyı üst üste iki sene tekrarlayabilir mi? Thunder sezona istediği girişi yapamadı ama Westbrook'un yeni takım arkadaşlarıyla iyi anlaşıp anlaşamayacağı üzerindeki sorular yanıtını bulmuş gibi görünüyor.

8. Kevin Durant

Golden State Warriors (6-3)
25.2 Sayı, 7.8 Ribaund, 4.7 Asist, 2.4 Blok, 0.4 Top Çalma, %52.9 Şut, 3.6 Top Kaybı, 36.2 Dakika

Kevin Durant sezona hücumda oyuna pek ağırlığını koymadan girse de geçen sezonki istikrarını koruyor. Üç sayı çizgisinin gerisinden %49 gibi absürt bir oranla oynuyor ama bunun zamanla düşmesini bekleyebiliriz. Asıl dikkat çekici olay çember savunması konusunda yaptıkları, ilk iki hafta sonunda 2.4 blok ortalamasıyla bu alanda ligde ikinci sırada yer alıyor. Ciddi ciddi blok krallığına oynayacak gibi duruyor. Warriors'a katılmasıyla üzerindeki hücum yükünün hafiflemesi savunmada potansiyeline ulaşmasını sağladı.

9. Anthony Davis

New Orleans Pelicans (4-5)
27.5 Sayı, 12.3 Ribaund, 2.8 Asist, 2.0 Blok, 1.4 Top Çalma, %53.1 Şut, 2.5 Top Kaybı, 35.8 Dakika

Anthony Davis pota altı partneri DeMarcus Cousins'le birlikte Pelicans'ı her maç sırtında taşıyor. Cousins şu ana kadar daha öne çıksa da Davis'in de geri planda kaldığını söylemek yanlış olur, o da muazzam bireysel performanslar gösteriyor. Cousins'in oyun kuruculuk rolünü üstlenirken o da cut yapan, alley-oop pozisyonları için kendisini hazırlayan bitirici rolüne geçti; ikili birbirlerini çok iyi tamamlıyor. Savunmada da Davis şu ana kadar daha çok dışarıya açılarak oynama görevine iyi yanıt veriyor.

10. Kyrie Irving

Boston Celtics (7-2)
22.1 Sayı, 5.7 Asist, 3.4 Ribaund, 2.6 Top Çalma, 0.4 Blok, %44.6 Şut, 2.1 Top Kaybı, 33.8 Dakika

Şok bir kararla Cavaliers'tan takasını isteyen ve Celtics'te yeni bir maceraya başlayan Kyrie Irving, yeni takımında bir şeyleri değiştirmeye niyetli görünüyor. Oyununda en çok eleştirilen yön olan savunma konusunda çok daha istekli bir Kyrie görüyoruz. An itibariyle ligde top çalma krallığında zirvede ve pozitif denebilecek bir savunma katkısı var. Bu durum uzun vadede böyle kalmayabilir ama Cavaliers'taki gibi savunmaya zarar veren bir yapıda olmaması dahi büyük ilerleme olur. Hücumda ise bilindiği gibi, şapkadan tavşan çıkarıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder