23 Ocak 2018 Salı

Kimler All-Star Olmalı?

Los Angeles'ta oynanacak 2018 NBA All-Star Maçı'nın ilk beşleri için yapılan taraftar, medya ve oyuncu oylamaları sonucunda Doğu ve Batı'dan All-Star'da ilk beş çıkacak isimler belli oldu. Değişen All-Star formatı sebebiyle bu yıl ilk kez Batı ve Doğu karmaları değil, iki konferansın en çok oy alan oyuncularının draft usulüyle oluşturduğu takımlar mücadele edecek.

Doğu

Joel Embiid (Philadelphia 76ers)
Giannis Antetokounmpo (Milwaukee Bucks)
LeBron James (Cleveland Cavaliers)
DeMar DeRozan (Toronto Raptors)
Kyrie Irving (Boston Celtics)

Batı

DeMarcus Cousins (New Orleans Pelicans)
Anthony Davis (New Orleans Pelicans)
Kevin Durant (Golden State Warriors)
James Harden (Houston Rockets)
Stephen Curry (Golden State Warriors)

İlk beş seçimlerinde iki konferansta da geçen seneye göre yalnızca birer fark var. Doğu'da Jimmy Butler'ın yerine Joel Embiid; Batı'da ise Kawhi Leonard'ın yerine DeMarcus Cousins ilk beşte yer alıyor. Seçimler içerisinde bir yanlış olduğu söylenemez, ilk beş çıkmayı hak eden isimler yerlerini aldılar. Tabii bu oylamada gariplikler olmadığı anlamına gelmiyor, eğer taraftar oylaması eskisi gibi tek faktör olsaydı 40'lık Manu Ginobili James Harden ve Russell Westbrook'un önünde ilk beş çıkacaktı.

Yedekler Kimler Olmalı?

Doğu
 • Al Horford (Boston Celtics): Kyrie Irving Celtics'in lideri olsa da Al Horford'un bu sezon takımın en etkili oyuncusu olduğu iddia edilebilir. Takımın ligin en iyi savunmasına sahip olmasında en büyük pay sahibi o, bu sezon savunma performansını daha önceki yılların ötesine çıkarttı. Hücumda da şutu ve pasörlüğüyle faydalı olmayı sürdürüyor.
 • Kristaps Porzingis (New York Knicks): Kristaps Porzingis sezona muazzam bir başlangıç yaptıktan sonra sakatlıkların da etkisiyle performansında düşüş yaşasa da kariyerinde ilk kez All-Star olmayı hak ediyor. Knicks giderek uzaklaşsa da halen sürpriz şekilde Playoff yarışı içinde olmayı sürdürüyor ve payın büyük kısmı onun.
 • Kevin Love (Cleveland Cavaliers): Cavaliers'ın iç karışıklıkları, kötü savunması ve son dönemdeki düşüşü gündemi domine etse de Kevin Love takıma geldiğinden beri en iyi sezonunu geçiriyor. Bu sezon pivota kaydırıldı ve buradaki hücum performansı daha yüksek. Üç sayı çizgisinin gerisinden %40'ın üstünde atıyor ve verimliliği genel olarak daha iyi.
 • Victor Oladipo (Indiana Pacers): Victor Oladipo şu anda En Çok Gelişme Kaydeden Oyuncu ödülünün mutlak favorisi, hatta bir sakatlık olmadığı sürece bu ödülü şimdiden cebe koyduğu söylenebilir. Yazın kilo verip dış şutuna çalışmasının meyvelerini topluyor, Pacers formasıyla birinci opsiyon haline geldi.
 • Bradley Beal (Washington Wizards): Bradley Beal aslında geçen seneye göre daha zayıf bir sezon geçiriyor ama bu kez All-Star olmak için önündeki rakip sayısı daha az olduğundan ön plana çıkıyor. Genelde %40 üstünde olan üç sayı yüzdesinin %37'de olması şaşırtıcı. Yine de seviyesini büyük oranda koruyor ve bu da All-Star için yeterli.
 • John Wall (Washington Wizards): John Wall Kasım sonu-Aralık başında bir dönemi sakatlık sebebiyle kaçırdı ve sakatlık sonrası ritmini bulması da biraz vakit aldı. Bu yüzden genel olarak geçen sezonu aratıyor ama All-Star seviyesinde oynamayı sürdürüyor.
 • Kyle Lowry (Toronto Raptors): Kyle Lowry bu sezon Raptors'ın liderliğini tamamen DeMar DeRozan'a bırakarak ikinci adam rolüne büründü. Bu sebeple sayı ortalaması önemli bir düşüş yaşasa da hücumdaki etkisini sürdürüyor ve Raps'in başarısında payı büyük.
Batı
 • Karl-Anthony Towns (Minnesota Timberwolves): Jimmy Butler'ın takıma katılmasıyla büyük seviye atlayan ve Batı'da üçüncü sırada yer alan Wolves'ta Karl-Anthony Towns da istikrarlı performansını sürdürüyor ve üçüncü yılında ilk kez All-Star olmayı hak ediyor.
 • LaMarcus Aldridge (San Antonio Spurs): Kawhi Leonard'dan sakatlıkları sebebiyle sadece dokuz maçta faydalanabilen Spurs'ün Batı'da dördüncü sırada yer alabilmesinde en büyük pay sahibi birinci opsiyon olarak çok iyi iş çıkartan LaMarcus Aldridge. Geçen sene hayal kırıklığı yarattıktan sonra bu sene kendine geldi.
 • Paul George (Oklahoma City Thunder): Sezona hayal kırıklığı yaratarak başlayan ama sonradan toparlanan Thunder'da Paul George sezon başında verimlilik sıkıntıları yaşadı ama performansı giderek yükseldi. Bunun yanında savunmada da tekrar eski günlerine yaklaşmış durumda.
 • Jimmy Butler (Minnesota Timberwolves): Jimmy Butler Wolves'un makus talihini değiştiriyor. Bu sezon katıldığı takımı Playoff mücadelesi yapamayan bir takımdan Batı'da üçüncü sırada oturan bir takıma dönüştüren Butler şu anda ligin hakkı en az teslim edilen oyuncusu olabilir.
 • Russell Westbrook (Oklahoma City Thunder): Geçen yılın MVP'si Russell Westbrook sezona korkunç bir giriş yaparak şaşkınlık yarattı ama Aralık ayında kendisini bulup tekrar önceki yılki dominant seviyesine yaklaşmaya başladı. Geçen sene olduğu gibi dikkat çekmese de yine neredeyse triple double ortalamalarıyla oynuyor.
 • Damian Lillard (Portland Trail Blazers): İki senedir All-Star seviyesinde olmasına rağmen Batı'daki yıldız kısa enflasyonu sebebiyle All-Star seçilemeyen Damian Lillard bu sene de istikrarlı oyununu sürdürüyor ve bu yıl da seçilememesi büyük haksızlık olur. Blazers Playoff potasında olduğu için bu kez seçilmesi daha muhtemel.
 • Chris Paul (Houston Rockets): Sezon öncesi Chris Paul'ün yeni takımında James Harden'la uyumu hakkında soru işaretleri vardı fakat bu soru işaretlerinin yersiz olduğunu kısa sürede gördük. Paul ve Harden birlikte olduğunda Rockets durdurulması çok zor bir takım oluyor. CP3 epey maç kaçırsa da All-Star'ı hak ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder