30 Ocak 2018 Salı

Takas: Blake Griffin Pistons'ta

NBA'de takas söylentilerinin hız kazanmaya başladığı bu günlerde gündeme hiç gelmeyen şok bir takas gerçekleşti. Takas sonucunda Los Angeles Clippers'ın yıldızı Blake Griffin Detroit Pistons yolcusu oldu. Pistons Griffin'in yanında Willie Reed ve Brice Johnson'ı alırken bu paketin karşılığında Tobias Harris, Avery Bradley, Boban Marjanovic ile 2018 1. Tur ve 2. Tur Draft Hakkı'nı Clippers'a yolladı.

Blake Griffin Pistons'ın uzun yıllardır sahip olmadığı kalibrede bir oyuncu olmakla birlikte ciddi bir kumar niteliği de taşıyor. Son birkaç sezondur sürekli sakatlık problemleri yaşayan Griffin bu sezon da sakatlık sebebiyle birçok maç kaçırdı. Yazın imzaladığı yeni sözleşmesi çok da iş açıcı görünmüyor, bu yıl 30 milyon dolar kazanan Griffin'in sözleşmesi 2011-22 sezonunun sonuna kadar her yıl artış göstererek devam edecek. Mart ayında 29 yaşını bitireceği ve sakatlık problemleri olduğu göz önünde bulundurulunca 33 yaşında yıllık 40 milyon dolar kazanmasını öngören bir kontratı üstlenmek büyük risk. Pistons'ın şu anki kadrosu bu riski almak için yeterli görünmüyor. Tobias Harris ve Avery Bradley'i bu takasta kullanan takımda Andre Drummond, Griffin ve Reggie Jackson ötesinde elde avuçta pek bir şey yok. Bu üçlünün takımı ne derece sürükleyebileceği tartışılır, Jackson'ın da sakatlık problemleri yaşayan bir isim olduğu göz önünde bulundurulunca şüphe daha da büyüyor. Yaygın beklenti Pistons'ın takas döneminde elindeki parçaları draft haklarına çevirmeye çalışarak yeniden yapılanmaya girmesiydi, tam aksi yönde ilerlemeyi tercih ettiler. Bu hamle belki bu sezon daha fazla maç kazanmalarını sağlayacak ama uzun vadede doğru bir karar gibi görünmüyor.

Clippers için Blake Griffin'in gidişi yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Takımın diğer önemli parçaları DeAndre Jordan ve Lou Williams'ın adı sürekli olarak takas söylentilerinde geçiyordu fakat başlangıcın Griffin'den olmasını kimse beklemiyordu. Griffin'e yazın verdikleri büyük kontrat sağlık sorunları sebebiyle büyük bir riske dönüşmüştü. Her şeyden öte bu kontratı elden çıkartıp karşılığında ekonomik bir esneklik edebilmiş olmaları önemli. Yazın serbest oyuncu piyasasında aktif olabilme şansları doğacak, bu da LeBron James yarışına katılabilmeleri anlamına geliyor. Elbette bu yarışın favorisi olmayacaklar ama böyle bir şanslarının olması önemli. Bunun yanında çok iyi bir sezon geçiren ve 25 yaşında olan Tobias Harris'i kadroya kattılar ve bir 1. Tur Hakkı aldılar. Avery Bradley açısından çok fazla bir şey söylemek zor, sezon sonunda serbest kalacak ve ayrılması olası. Clippers'ın önümüzdeki günlerde DeAndre Jordan ve Lou Williams'ı da takas etmesi beklenebilir. Bu takasta aldıkları isimleri de takasta kullanmayacaklarının bir garantisi yok, özellikle Bradley'i takasla göndermek mantıklı olabilir. Nasıl bir strateji izleyeceklerini zaman gösterecek ama iyi bir takas yaptılar.

Takasın Kazananı: Los Angeles Clippers

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder