18 Şubat 2018 Pazar

All-Star Haftasonu: Yetenek Yarışmaları

Los Angeles'ta düzenlenen 2018 NBA All-Star Cumartesi gecesi yetenek yarışmalarıyla devam etti. Bu seneki yetenek yarışmaları heyecan bakımından tıpkı geçen sene gibi sönük geçti. Devin Booker ve Klay Thompson'ın çok iyi performanslar gösterdiği Üç Sayı Yarışması Final Turu hariç günün akılda kalmasını sağlayacak hiçbir şey yaşanmazken gecenin ana etkinliği olan Smaç Yarışması üst üste ikinci yıl hayal kırıklığı yarattı.

Yetenek Yarışması

Kısa-Uzun rekabeti formatını sürdüren Yetenek Yarışması'nda ilk iki senenin aksine bu kez kazanan bir kısa oldu. İlk turda Spencer Dinwiddie Buddy Hield'ı, Jamal Murray Lou Williams'ı, Joel Embiid Al Horford'u, Lauri Markkanen de Andre Drummond'ı eledi. Yarı Final eşleşmelerinde ise kazananlar Spencer Dinwiddie ile Lauri Markkanen oldu.

Final turunda Spencer Dinwiddie pas aşamasında yarattığı farkın avantajıyla Lauri Markkanen'i saf dışı bıraktı ve yarışmayı kazandı. Böylece daha önceki iki seferde de bir uzunun kazandığı yarışmayı ilk kez bir kısa kazanmış oldu.

Üç Sayı Yarışması

Üç Sayı Yarışması tıpkı geçen sene olduğu gibi Cumartesi gecesinin en iyi etkinliği oldu fakat ilk turdaki korkunç performanslar en az final turundaki çok iyi performanslar kadar etkinliğe damga vurdu. İlk turda Paul George sadece 9 puan toplayarak yarışma tarihinin en kötü performanslarından birini gösterirken Kyle Lowry 11, son şampiyon Eric Gordon da 12 puan toplayabildi. 15 puan toplayan Bradley Beal ile 17 puan toplayan Wayne Ellington ilk turda elenen diğer isimler oldular. 19'ar puan toplayan Devin Booker ve Klay Thompson ile 18 puan toplayan Tobias Harris finale çıktılar.

Final turunda sahne alan ilk isim olan Tobias Harris çok iyi bir başlangıç yapmasına karşın son istasyonlarda zorlanarak 17 puanda kaldı. Onun ardından yarışan Devin Booker ise mükemmel bir performans göstererek tam 28 puan topladı ve Klay Thompson'a ait olan yarışma rekorunu kırdı. Klay Thompson son yarışmacı olarak sahne alıp 25 gibi yüksek bir puan toplasa da kazanan Booker oldu.

Smaç Yarışması

2016'daki muazzam Smaç Yarışması'ndan sonra geçen yılki yarışma büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu yılın yarışması geçen yıla göre daha iyi olsa da izleyicileri tatmin edecek seviyede değildi. Daha önce yapılmış smaçların daha zayıf versiyonlarının damgasını vurduğu, yaratıcılıktan uzak bir mücadele seyrettik.

İlk turda Victor Oladipo ilk smacını tamamlayamayarak saf dışı kalırken, Dennis Smith Jr. ikinci smacında gecenin en iyi ve tek yaratıcı smacına imza atmasına karşın ilk smacında düşük bir puan alması sebebiyle üst tura yükselemedi. Babasının klasik smacını tekrarlayan ve geniş bir değirmen smacı yapan Larry Nance Jr. 50 puanlık smaç yapamadan finale çıkarken, Donovan Mitchell çömelik halde duran Kevin Hart ve çocuğunun üstünden yaptığı smaçla nasıl olduysa 50 puan aldı.

Final turunda Larry Nance Jr. ilk smacında basit bir değirmen yapıp 46 puan aldıktan sonra Donovan Mitchell topu havada tek elle yakalayıp değirmen vurarak 50 puan aldı. Nance Jr. topu panyaya atıp sonra havada tekrar panyaya çarptırarak yaptığı ikinci smacıyla 50 puan alırken, Mitchell'ın Vince Carter'ın 2000'deki ilk smacını tekrarlaması ona 48 puan getirdi ve Utah Jazz'ın çaylak guardı iki puan farkla şampiyonluğa ulaştı.

Mitchell'ın üstten uçmalı smacı üstünden uçtuğu kişilerin hem boylarının kısa olması hem de çömelmeleri yüzünden etkileyiciliğini yitirirken, final turundaki son smacı Vince Carter'ın daha az etkileyici versiyonuydu. Nance Jr.'ın smaçlarından biri babasının 1984'teki klasik smacının karbon kopyasıydı, finalde yaptığı panyaya çarptırmalı smaç ise Dwight Howard'ın 2008'de yaptığı smacın daha az estetik versiyonuydu. Gecenin en iyi smacını Dennis Smith Jr.'ın vurması sebebiyle onun final için ne hazırladığını göremediğimize hayıflanmadan edemiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder