9 Şubat 2018 Cuma

Takas: Cavaliers'ın Son Gün Çılgınlığı

2017-18 NBA Sezonu'nda takas döneminin son gününe Cleveland Cavaliers damgasını vurdu. Son haftalarda çok büyük problemler yaşayan ve üst üste mağlubiyetler alan Cavaliers, takas döneminin son gününde üç ayrı takasa imza atarak kadronun neredeyse yarısını değiştirdi ve NBA'de eşine pek fazla rastlamadığımız bir sezon içi kabuk değişikliğine gitti. Şampiyonluk iddialısı olmak bir tarafa Doğu'nun en büyük favori olma hüviyetini dahi yitirmiş gibi görünen takımın son günde aktif olması bekleniyordu ama gerçekleşen takasların hakkında söylentiler çıkan takaslarla uzaktan yakından ilgisi yoktu.

Takas 1: Cavaliers-Lakers

Cavaliers'ın yaptığı ilk takas Los Angeles Lakers'la idi. Bu takas sonucunda Isaiah Thomas, Channing Frye ve Cavaliers'ın 2018 1. Tur Draft Hakkı Lakers'a giderken; Jordan Clarkson ve Larry Nance Jr. Cavaliers yolcusu oldu.

Kyrie Irving takasında takıma katılan ve onun yerini doldurması beklenen Isaiah Thomas'ın kalça sakatlığı sonrası yaptığı dönüş o kadar büyük bir facia oldu ki takım ona daha fazla sabredemedi ve takasla göndermeyi tercih etti. Yıllardır ligin açık ara en kötü savunmacısı olan Thomas bu problemi efektif hücumuyla kapatabiliyordu. Fakat sakatlık sonrası hiç ritim bulamayıp, ritim bulamayışını da umursamadan bol bol şut denemeyi sürdürmesi ligde takımına en çok zarar veren oyuncuya dönüşmesine sebep oldu. Thomas'ın performansı ilerleyen aylarda muhtemelen bu kadar kötü olmayacaktır ama takımın sabrı tükendi. Bunda Thomas'ın oynamaya başlar başlamaz takım arkadaşlarını eleştirir açıklamalar yapmasının da rolü var, hızla takım içinde sevilmeyen bir figüre dönüştüğü konuşuluyordu. Thomas ile beraber sözleşmesi yazın bitecek bir başka isim olan Channing Frye ve 1. Tur Hakkı'nı veren Cavaliers karşılığında iki genç ve dinamik ismi kadrosuna kattı. Jordan Clarkson yetenekli bir skorer fakat savunmadaki zayıflığı ve dış şutunun istikrarsızlığı soru işareti yaratıyor. Larry Nance Jr. da atletik ve enerjik bir uzun. Bu iki hamle takımın üzerine oturmuş ölü toprağını atması açısından faydalı.

Lakers için ise bu takas çok mantıklı. Thomas ve Frye'ın sözleşmeleri yazın biteceğinden bu hamle Lakers'ın büyük bir maaş boşluğu yaratması anlamına geliyor. Bu hamlenin ardından takımın yazın sahip olduğu maaş boşluğu 70 milyon doları buldu, bu da iki maksimum kontrat verebilecek duruma gelmeleri anlamını taşıyor. Kendilerini serbest oyuncu piyasası için iyi bir konuma getirdiler. Bunun yanında bir de 1. Tur Draft Hakkı almaları da cabası. Jordan Clarkson'ın zaten takımın planlarında yeri olmadığı biliniyordu, Larry Nance Jr. ise takım taraftarlarınca sevilen bir isim olsa da takımın dört numarada Julius Randle ve Kyle Kuzma'ya sahip olması fazlalık olmasına sebep oluyordu.

Takasın Kazananı: Her İki Takım

Takas 2: Cavaliers-Jazz-Kings

Cavaliers'ın yaptığı ikinci büyük takas Utah Jazz ve Sacramento Kings'in içinde bulunduğu üçlü bir anlaşmayla gerçekleşti. Takasa göre George Hill ve Rodney Hood Cavaliers'a giderken; Jae Crowder ve Derrick Rose Jazz'a, Joe Johnson, Iman Shumpert ve Heat'in 2020 2. Tur Draft Hakkı ise Kings'e geçti.

Bu takas günün Cavaliers adına başarılı anılmasının başlıca sebebi. Takımda bekleneni veremeyen ve çok silik bir görüntü çizen Jae Crowder ile safi zarar denebilecek Derrick Rose ve Iman Shumpert'ı vererek George Hill ve Rodney Hood gibi iki kaliteli parçayı kadroya katabilmek muazzam bir başarı. Hill her ne kadar Kings'te kötü bir sezon geçiriyor olsa da bunun motivasyon eksikliğiyle de en azından bir derece alakalı olduğu aşikar. Önceki sene Jazz formasıyla çok iyi işler yapmıştı. İlk beşte Isaiah Thomas'ın yerini alacak ve savunma yapabilen bir oyun kurucu olması Cavs için çok değerli. Hücumdaki oyun stili olarak da LeBron James için ideal bir oyun kurucu olduğu söylenebilir. Rodney Hood'un bu kadar cüzi bir miktara kadroya katılması ise ekstra şaşırtıcı. 25 yaşındaki Hood bu sezon 16.8 sayı ortalamasıyla oynuyor, takımın ondan vazgeçmesi finansal sebeplere dayalı. Hood'un topsuz oynamayı iyi bilen bir şutör oluşu yine takıma uyumlu olmasını sağlayacak. Aynı zamanda genç yaşından ötürü takımın LeBron'un ayrılması durumunda başlayacağı yeniden yapılanmada da değerli olabilir.

Jazz'ın Derrick Rose'u takımda tutmayacağı kesin, yani Rodney Hood ile Joe Johnson'ı gözden çıkartıp Jae Crowder'ı almış oldular. Crowder'ı sakat Thabo Sefolosha'nın yerini dolduracak oyuncu olarak düşünüyorlar. Hood'u bu kadar kolay harcamalarında başlıca faktör sezon sonunda ona yeni sözleşme önermek istememeleri, Hood'un isteyeceği parayı hak etmediğine inanıyorlar. Hücumda zaman zaman kısırlaşabilen bir takım olarak ender skorerlerinden birini gözden çıkartmaları bu sezonki Playoff mücadeleleri açısından riskli.

Kings için ise takası anlamlandırmak çok güç, hatta imkansız. Yazın sürpriz şekilde kadroya kattıkları George Hill'i sadece Iman Shumpert ve bir 2. Tur Draft Hakkı karşılığında göndermiş olmaları tam bir fiyasko. Yeniden yapılanan bir takım olarak veteran Hill'i neden kadroya kattıkları zaten muammaydı, onu gönderiş şekilleri daha da garip oldu. Shumpert'ın kontratı yazın bitiyor ama oyuncu opsiyonu var ve bir daha serbest oyuncu piyasasında 10 milyon dolarlık teklif bulması imkansız olduğundan bu opsiyonu kullanacağı kesin gibi. Yani aslında ortada pek bir kar yok. Joe Johnson da muhtemelen serbest kalıp iddialı bir takıma gidecek. Ligin en kötü yönetilen takımından bir facia hareket daha.

Takasın Kazananı: Cleveland Cavaliers

Takas 3: Cavaliers-Heat

Her ne kadar diğer iki takas kadar önem taşımasa da Cavaliers ile Miami Heat arasında gerçekleşen tek oyunculu takas en az diğer iki takas kadar, hatta belki daha fazla, şaşırtıcıydı. Yazın takıma katılan ve ikinci benchin liderliğini üstlenme konusunda hiç de fena iş çıkartmayan Dwyane Wade, Heat'in 2024 2. Tur Draft Hakkı karşılığında eski takımına geri döndü. Heat'in verdiği hakta korumalar var, yani aslında Cavaliers Wade'i 
hiçbir şey almadan eski takımına yollamış oldu.

Hareketin Cavs açısından bir anlamının olmadığı aşikar, Wade Playoff'ta çözüm üretici olarak işlerine yarayabilecek bir isimdi. Bu hamleyle takıma kattıkları yeni kısaların ve Cedi Osman'ın önünü açmayı planlıyorlar gibi görünüyor. Heat açısından ise Wade'in gelişi parke dışı sebeplerle bir sevinç yarattı. Heat tarihinin en iyi oyuncusunun 1,5 sezonluk aranın ardından eski takımına dönüşü coşkuyla karşılandı, keza bu basketbolu efsanesi olduğu takımda bırakması anlamına geliyor. İşin basketbol tarafına bakıldığında da Wade'in gelişi olumlu, Dion Waiters'ın sezonu kapatmasıyla açılan boşluğu dolduracak. Takımın Goran Dragic dışında oyun kurabilen bir kısası yoktu, Wade yaşlansa da bu rolde halen iyi iş çıkartabilen bir isim.

Takasın Kazananı: Miami Heat

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder