2 Şubat 2018 Cuma

Takas: Nikola Mirotic Pelicans'ta

NBA'de takas döneminin kapanmasına bir hafta kala Chicago Bulls ile New Orleans Pelicans arasında bir takas gerçekleşti. Takasa göre Nikola Mirotic, Bulls'un 2018 2. Tur Draft Hakkı ile beraber Pelicans'a giderken; Jameer Nelson, Tony Allen ve Ömer Aşık, Pelicans'ın 2018 1. Tur Draft Hakkı ile beraber Bulls'a geçti. Bulls aynı zamanda 2021 Draftı'nın ikinci turunda hakları değiştirme opsiyonuna sahip olacak.

Tam form tutup galibiyet serisi inşa etmişken DeMarcus Cousins'in aşil tendonunu kopartmasıyla sarsılan Pelicans'ın Playoff yarışında iddiasını koruyabilmesi için bir hamle yapmasının gerektiği aşikardı. Anthony Davis Cousins'le birlikte halihazırda büyük bir yük taşıyordu, onun yokluğunda sahip olduğu daha da büyük olacaktı. Nikola Mirotic hamlesi bu gerçeği değiştirmeyecek ama uzun rotasyonuna kaliteli bir parça koymalarını sağlayacak. Eğer Mirotic'i almasalar Dante Cunningham ilk beş çıkacaktı ki Cunningham'ın ilk beş çıkacak seviyede bir oyuncu olmaktan hayli uzak olduğu malum. Sezon başında takım arkadaşı Bobby Portis'le kavga eden ve burnu kırıldığı için uzun süre oynayamayan Mirotic dönüş yaptıktan sonra Bulls'un sürpriz bir çıkış yapmasını sağlamıştı. Her ne kadar Portis'le buzları biraz eritseler de Mirotic'in takas olarak takımdan ayrılma isteği hiç değişmedi ve sonunda Pelicans'a geçerek istediğine kavuştu. Bu sezon yaptığı çıkışı sürdürebilirse Pelicans'ın Playoff'a kalabilmesi için önemli rol oynayabilir. Takım onu almak için 1. Tur Draft Hakkı'nı gözden çıkartmak zorunda kaldı ama hakkın korumalı olduğunu eklemekte fayda var.

Bulls için ise Mirotic'i değerinin en yüksek noktada olduğu dönemde takas etmek mantıklı. Bu takası geçen sene yapsalar piyasada bulabilecekleri değer çok da tatmin edici olmayacaktı, Mirotic'in bu sezon önemli bir çıkış yapması onu takımda tutmasalar da işlerine yaramış oldu. Yine de sadece Mirotic karşılığında 1. Tur Draft Hakkı almaları mümkün değildi, bu yüzden de Ömer Aşık'ın ağır kontratını üstlenmeyi kabul ettiler. Artık NBA seviyesinde bir oyuncu profili çizmeyen Ömer yıllık 10 milyon doların üstünde kazanıyor ve kontratında üç yıl daha mevcut. Eski takımına geri dönmüş olması hoş bir hikaye yaratsa da bu parayı hak etmeyen bir isim olduğu aşikar. Bulls ligde onun kontratını almayı kabul edebilecek iki-üç takımdan biriydi, keza kısa vadede iddialı bir takım olmaları mümkün değil. Yeniden yapılandıkları dönemde Ömer'in maaş boşluklarını işgal edecek olması onlara çok koymayacaktır. Veteranlar Jameer Nelson ve Tony Allen'ın ise takımda bir geleceği olmayacak, serbest bırakılmaları ya da takasla daha iddialı bir takıma gönderilmeleri muhtemel.

Takasın Kazananı: New Orleans Pelicans

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder