4 Mart 2018 Pazar

Güç Sıralamaları: 18. ve 19. Hafta Sonu

1. Houston Rockets (49-13) - Geçen Hafta: 1.

All-Star arası Rockets'ın kazandığı ivmeyi bölmedi ve takım aradan sonra oynadığı maçlarda da dominant performansını sürdürdü. Ara sonrası ilk iki haftada hiç de kolay olmayan bir fikstürleri vardı fakat sırasıyla Wolves, Nuggets, Jazz, Clippers ve Celtics'i mağlup ederek galibiyet serilerini 15 maça çıkarttılar. Şu ana kadar James Harden, Chris Paul ve Clint Capela'nın birlikte sahada olduğu maçlarda yalnızca bir kez yenildiler.

2. Golden State Warriors (49-14) - Geçen Hafta: 2.

All-Star arası öncesi garip bir form düşüklüğü yaşayan Warriors'a verilen ara yaradı ve tekrar yenilenmiş bir görüntü çizmeye başladılar. Bu sezonki ilk iki randevularında mağlup oldukları Thunder'ı paramparça edişleri işleri sıkı tuttuklarında ne kadar dominant bir takım olduklarını herkese tekrar hatırlattı. Oynadıkları diğer maçlarda da kayıp yaşamadılar ve ara sonrası beş maçlık bir galibiyet serisine imza atmış oldular.

3. Toronto Raptors (44-17) - Geçen Hafta: 3.

Raptors Doğu'nun en iyi takımı görüntüsünü giderek sağlamlaştırıyor. Takımın geçmiş yıllarda Playoff'ta yaşadığı hayal kırıklıkları sebebiyle elbette herkes takımın rüşdünü tam olarak ispatlamasını bekliyor ama olaya normal sezon açısından bakarsak Raptors'ın hiç bu kadar keskin basketbol oynadığını görmemiştik. Ara sonrası Bucks'a mağlup olsalar da diğer maçlarını kazandılar ve 1,5 maç farkla Doğu'da liderliği koruyorlar.

4. Boston Celtics (44-20) - Geçen Hafta: 4.

All-Star arasına en çok ihtiyaç duyan takımların başında Celtics geliyordu. Yorgunluk emareleri kendilerini göstermeye başlamış, takımın performansı düşmüştü. Nitekim aradan sonra kendine gelmiş bir Celtics izliyoruz. Takım ara sonrası ilk dört maçını kazanarak tekrar çıkışa geçti. Son maçlarında ligin en formda takımı Rockets'a kafa kafaya oynanan bir maç sonunda kaybetseler de tekrar iyi yoldalar.

5. Portland Trail Blazers (37-26) - Geçen Hafta: 13.

Ara sonrasının en büyük çıkışı Blazers'tan geldi. Damian Lillard'ın müthiş bir form grafiği yakalamasıyla çıkışın sinyallerini ara öncesi vermeye başlayan takım bir anda atak yaparak Batı'da üçüncü sıraya kadar tırmandı. Özellikle Mart ayını açtıkları iki maçta aldıkları sonuçlar çok önemliydi; önce Wolves'u ardından da Thunder'ı yendiler. Doğrudan çekişme halinde oldukları takımlara karşı aldıkları bu galibiyetler hayli kritikti.

6. Cleveland Cavaliers (36-26) - Geçen Hafta: 5.

Ara öncesi yaptığı yeni hamlelerle bambaşka bir takım hüviyetine bürünen Cavaliers'a ara yaramadı. Henüz yeni yakalamış oldukları momentumun kesilmesi işlerine gelmedi. Altı maça çıkan ekip yalnızca Grizzlies ve Nets karşısında kazanabildi. LeBron James son dönemlerde yakaladığı çıkışı devam ettiriyor ve performansı çok keskin fakat aynı şeyi takım arkadaşları için söylemek mümkün değil.

7. Washington Wizards (36-27) - Geçen Hafta: 8.

Aradan hayli zorlu bir fikstürle dönen Wizards işleri iyi kotarıyor. Fikstürün en kolay maçı gibi görünen Hornets mücadelesini kaybetmiş olmaları sarsıcı oldu fakat Cavaliers, Sixers ve Bucks karşısında önemli galibiyetlere imza attılar. John Wall'un sakatlığı sonrası daha çok top paylaşan ve verimli oynayan bir hale bürünen Wizards'ın bu performansı daha ne kadar sürdürebileceğini zaman gösterecek.

8. Minnesota Timberwolves (38-28) - Geçen Hafta: 6.

Kimileri karma der, kimileri kaderin bir cilvesi, kimileri ise tesadüf. Ama All-Star Maçı'nda dinlenmek istediği için sahaya çıkmayan Jimmy Butler'ın aradan sonraki ilk maçta menisküsünden sakatlanması sezonun ilginç hikayelerinden biri olarak kayıtlara geçti. Butler'ın yokluğunda zorlandığını gördüğümüz Wolves için zorlu bir süreç başladı, çok çekişmeli geçen Batı Playoff yarışında tutunmak için diğer parçaların vites arttırması gerekiyor.

9. New Orleans Pelicans (35-26) - Geçen Hafta: 16.

Pelicans'ın çıkışı son dönemin en büyük sürprizlerinden biri. DeMarcus Cousins'in sakatlığıyla büyük bir darbe alan ve düşüşe geçen Pelicans bir anda silkinerek kendine geldi ve pozitif bir hava yakaladı. Ara öncesi son üç maçını kazanan takım dönüş sonrası da dört maç üst üste kazandı ve bir anda Batı'da beşinci sıraya yükseldi. Bunda insanüstü bir performans gösteren Anthony Davis'in yanı sıra yeniden All-Star seviyesinde basketbol oynayan Jrue Holiday'in de payı büyük.

10. Philadelphia 76ers (34-27) - Geçen Hafta: 15.

All-Star arasına son beş maçını kazanmış şekilde giren Sixers ara sonrasında iki maç daha kazanarak seriyi yedi maça çıkarttı. Wizards karşısında serilerini kaybedip Heat karşısında da son çeyrekte Dwyane Wade'in gazabına uğrasalar da bunun yakaladıkları pozitif ivmeyi bozmasına izin vermeyip Cavaliers ve Hornets galibiyetleriyle Doğu'da altıncı sıraya yükseldiler. Önlerinde kolay bir fikstür var, sıralamada daha da yukarı çıkabilirler.

11. Denver Nuggets (35-28) - Geçen Hafta: 11.

Nuggets bu aralar ligin skor bakımından en bereketli maçlarını oynayan takımlardan. Spurs, Grizzlies ve Cavaliers karşısında keskin hücumları onları galibiyete taşıdı fakat Rockets ve Clippers karşısında yakın maçlardan boyunları bükük ayrıldılar. Clippers karşısında 19 sayılık üstünlüklerini koruyamamaları takımı hayli yaralamış olsa gerek, Playoff yarışının bu kadar sıkı olduğu bir ortamda böyle mağlubiyetler çok onur kırıcı olabiliyor.

12. Indiana Pacers (35-27) - Geçen Hafta: 10.

Dönüş sonrası dört maça çıkan Pacers Hawks ve Bucks'ı yense de Mavericks ve tekrar karşılaştığı Hawks karşısında kötü mağlubiyetler aldı. Ligin en zayıf takımları sezon sonu yaklaşırken büyük bir tanking mücadelesine girişmiş durumda ve sürekli maç kaybediyorlar, böyle bir ortamda gidip iki zayıf takıma birden yenilmek Playoff potasındaki bir takıma yakışmadı.

13. Oklahoma City Thunder (37-28) - Geçen Hafta: 9.

Thunder'ın ara sonrası çıktığı yedi maçın dördünü kazanması iyi denebilecek bir durumda oynadıkları intibası yaratabilir ama bu biraz yanıltıcı. Keza kazandıkları maçlar Kings, Magic, Mavericks ve Suns'a karşıydı ve bu maçların hepsinde haddinden fazla zorlandılar. Warriors karşısında 32 sayı fark yediler, Blazers karşısında da rakiplerine diş geçiremediler. Performanslarının yüksek olduğu söylenemez.

14. San Antonio Spurs (36-27) - Geçen Hafta: 7.

Spurs için tehlike çanları çalıyor. Kawhi Leonard hala dönüş yapabilmiş değil ve sezonun kalanını kaçırabileceği konuşuluyor. Takım onun yokluğunda işleri iyi idare etmişti fakat yavaş yavaş bu idare etme durumu ortadan kaybolmaya başladı. Takımın savunma direncinin biraz düşmesiyle mağlubiyetler üst üste gelmeye başladı. Son 10 maçlarından sadece ikisini kazanabildiler.

15. Milwaukee Bucks (33-29) - Geçen Hafta: 12.

Bucks aradan Doğu'nun zirvesindeki Raptors'ı devirerek çok iyi döndü fakat bu maçın devamında işler hiç de iyi gitmedi. Pelicans, Wizards, Pistons ve Pacers karşısında gelen mağlubiyetlerle takım bir anda kendisini Doğu'da yedinci sırada buldu. Playoff potasının dışındaki takımlar yavaş yavaş geride kaldığı için bu açıdan durumları rahat fakat yedinci sırada Playoff'a girmekten hoşnut olacaklarını hiç sanmıyorum.

16. Utah Jazz (33-30) - Geçen Hafta: 14.

Jazz ligin formda ekiplerinden Blazers ve Rockets'a diş geçiremezken diğer üç maçından galibiyetle ayrıldı ve Playoff yarışındaki yerini korudu. Sekizinci sırada yer alan Nuggets'la aralarındaki farkı iki maça indirmeyi başardılar ve yavaş yavaş farkı eritiyorlar. Şu anda 10. sırada olsalar da Playoff yapmalarını bekleyenlerin sayısı beklemeyenlerin sayısını geçmiş durumda, çünkü savunmaları çok keskin.

17. Los Angeles Clippers (33-28) - Geçen Hafta: 17.

Clippers yarıştan kopmaya niyetli değil. Takımın gücü Batı'nın zirvesindeki Warriors ve Rockets'a yetmedi ama diğer üç maçlarını kazanarak Playoff potasını takiplerini sürdürdüler. Nuggets'la aralarında sadece bir maç var. Batı'daki tüm takımlar birbirlerine çok yakın olduğundan bir galibiyet serisiyle kendilerini sadece potada değil, hayli yüksek bir sırada bile bulabilirler. Önlerindeki iki hafta çok kritik.

18. Miami Heat (33-30) - Geçen Hafta: 18.

Heat bu aralar ligin en istikrarsız takımlarından. Ara sonrası Pelicans'a karşı üstünlüklerini koruyamayıp uzatmada yenilerek kötü gidişini sürdüren takım Grizzlies ve Sixers galibiyetleriyle nefes alıp tekrar çıkışa geçme sinyalleri verirken Lakers'tan 131 sayı yiyerek yine hayal kırıklığı yarattı. Bir savunma takımının Lakers'tan 131 sayı yemesi yenilir yutulur bir şey değil. Son maçlarında Pistons'ı yenmeleri ise stratejik açıdan önemli bir sonuç oldu keza bu galibiyetle Pistons'la aralarındaki farkı dört maça çıkartıp Playoff potasını sağlama aldılar.

19. Los Angeles Lakers (28-34) - Geçen Hafta: 21.

Lakers'tan All-Star arası sonrası sürpriz bir çıkış geldi. Mavericks, Kings ve Hawks'ı yenmeleri pek sürpriz sayılmaz, bu takımların maç kazanmaya pek de niyeti yok. Ama önce Heat'e 131 sayı atıp maçı kazanmaları, ardından da Spurs'ü geçmeleriyle izleyicileri şaşırttılar. Sakatlıktan dönen Lonzo Ball yine takıma pozitif bir etki yaptı; oyuna etkisi istatistiklerinin ötesine geçiyor. Isaiah Thomas da altıncı adam rolünde yavaş yavaş kendisini buluyor.

20. Detroit Pistons (29-34) - Geçen Hafta: 19.

Pistons'ın Playoff için atak yapma adına aradan çok iyi dönmesi gerekiyordu ama bu gerçekleşmedi. Çıktıkları altı maçta tek galibiyetleri Bucks karşısında geldi ve bu mağlubiyetlerle Playoff potasından kopmaya başladılar. Özellikle son maçlarında takip ettikleri Heat'e yenilmeleri belki de havlu atmaları anlamını taşıyacak, keza bitime 20 maç civarında bir süre kala dört maç geriye düştüler.

21. Charlotte Hornets (28-35) - Geçen Hafta: 20.

Tıpkı Pistons gibi Hornets'ın da Playoff umutlarını korumak için büyük bir çıkışa ihtiyacı vardı. Aslında aradan hayli iyi döndüler ve üst üste dört maç kazandılar fakat Celtics ve Sixers karşısında gelen mağlubiyetlerle tekrar ümitler azaldı. Artık hata yapma lüksleri yok, beş maç gerideler ve mucizevi bir galibiyet serisi gelmedikçe Playoff yapma şansları artık yok gibi görünüyor.

22. New York Knicks (24-39) - Geçen Hafta: 22.

Bu sıradan itibaren takımlar arasında bir uçurum başlıyor, keza Knicks'ten başlarak ligin alt sıralarındaki takımlar için bu aralar maç kazanma alerjisi var. Nets hariç herkes tanking mücadelesi içinde. Knicks Magic'le yaptığı karşılaşmadan galip çıkarak bu mücadele bir darbe aldı. Diğer maçlarda ise iddialı takımlara karşı mağlubiyetler aldılar.

23. Orlando Magic (20-43) - Geçen Hafta: 24.

Takasın son günlerinde veteran rol oyuncularını takas etmemeleri Magic'in başını ağrıtacak gibi görünüyor. Keza mücadele etmeyi bırakmayan bu oyuncular tanking yarışında takıma zarar vermeyi sürdürüyor. Pistons ve Grizzlies karşısında kazanan Magic ligin son on sırasında yer alan takımlar içerisinde All-Star arası sonrası iki maç kazanmayı başaran yegane takım oldu.

24. Chicago Bulls (21-41) - Geçen Hafta: 23.

Bulls üst üste dört mağlubiyetle çakılmaya başladı fakat son maçlarında Mavericks'i yenerek sıralamada rakiplerinin üstüne çıkmış oldular. Oyuncular mücadele etmeye çalışıyor fakat takımın taraftarlarının alınan bu galibiyetten memnun olduğunu hiç sanmıyorum.

25. Brooklyn Nets (20-43) - Geçen Hafta: 25.

Nets'in draft hakkı Cavaliers'a ait olduğu için alt sıralarda tanking mücadelesi yapmayan tek takım konumundalar. Ama bu maç kazandıkları anlamına gelmiyor. Ara sonrası tek galibiyetleri Bulls karşısında geldi. Yetenek seviyelerinin düşüklüğü artık mücadele gücüyle maskelenemiyor.

26. Atlanta Hawks (19-44) - Geçen Hafta: 27.

Hawks ara sonrası yalnızca dört maça çıktı. Pacers'a çelme takarak sürpriz bir sonuca imza attıktan sonra Warriors'a karşı da sürpriz şekilde çok dirençli bir oyun sergilediler. Takımların mücadele gücüne bakınca tanking mücadelesinde en dezavantajlı takımlardan biri gibi görünüyorlar, çünkü aktif şekilde kaybetmeye çalışır bir görüntüleri yok.

27. Phoenix Suns (19-45) - Geçen Hafta: 30.

Suns şu anda tanking işini belki de en ideal şekilde götüren takım. Keza iyi mücadele ediyorlar, maçları yakın götürmeye çalışıyorlar ama sonunda bir şekilde kaybediyorlar. Devin Booker ile çaylak Josh Jackson'ın performansları da takım taraftarlarına ümit veriyor. Booker bütün sene iyi bir görüntü çizdi ama özellikle Jackson'ın sezon sonuna doğru farklı bir seviyeye çıkması sevindirici.

28. Sacramento Kings (19-44) - Geçen Hafta: 29.

Batı'da son sıraları paylaşan dört takımdan biri olan Kings ara sonrası tek galibiyetini Nets karşısında aldı. Bogdan Bogdanovic ve De'Aaron Fox'ın performansları takım taraftarlarını gelecek adına umutlandırıyor, onların iyi oynadığı ve sonunda kaybedilen maçlar Kings için şu anda ideal.

29. Dallas Mavericks (19-44) - Geçen Hafta: 28.

Mark Cuban'ın takıma kaybetmenin ellerindeki en iyi seçenek olduğunu söylediğini medyaya itiraf etmesi başına bela oldu ve NBA'den yüklü bir ceza yedi. Ama bu malumun ilamından başka bir şey değil, Mavs tıpkı diğer takımlar gibi bariz şekilde olabildiğince az maç kazanmaya çalışıyor. Ara sonrası tek galibiyetleri Pacers karşısında geldi.

30. Memphis Grizzlies (18-44) - Geçen Hafta: 26.

Her ne kadar Mark Cuban stratejilerini açık açık söylese de ligde en ayan beyan şekilde tanking yapan takım kim diye sorsalar şu anda yanıt Grizzlies olur. Tyreke Evans çok da ağır bir sakatlığı olmamasına rağmen oynatılmıyor, Marc Gasol arada oynamıyor, oynadığında da çok fazla bir efor sarf etmiyor. Takım son 13 maçını kaybetti ve şu anda tanking yarışının lideri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder