10 Mart 2018 Cumartesi

Güç Sıralamaları: 20. Hafta Sonu

1. Houston Rockets (51-14) - Geçen Hafta: 1.

Thunder ve Bucks'ı deplasmanda deviren Rockets bu maçlarla galibiyet serisini 17'ye yükselttikten sonra seriyi Doğu'nun lideri ve kendileri gibi ligin en formda takımlarından olan Raptors'a yenildi. Bu James Harden, Chris Paul ve Clint Capela'nın birlikte oynadığı maçlarda aldıkları yalnızca ikinci mağlubiyet.

2. Golden State Warriors (51-15) - Geçen Hafta: 2.

Haftayı Nets galibiyetiyle açan Warriors, Spurs karşısında Stephen Curry'nin bileğinden sakatlanmasıyla afallasa da Kevin Durant'in sazı eline almasıyla galibiyete uzandı. Fakat Durant'in sazı eline alması Blazers'ın formda hücumu karşısında yeterli olmadı ve bu sezonki en ağır mağlubiyetlerinden birini aldılar. Curry'nin sakatlığı çok ciddi değil ama birkaç maç kaçırması muhtemel.

3. Toronto Raptors (48-17) - Geçen Hafta: 3.

Raptors Doğu'da liderliği giderek emniyete alıyor. Bu hafta dört maça çıkan takım sırasıyla Hornets, Hawks ve Pistons'ı yendikten sonra karşılarına son 17 maçını kazanmış şekilde çıkan Rockets'a da şans tanımadı ve haftayı kayıpsız geçmiş oldu. Yedi maçlık bir galibiyet serisi tutturan Raptors'ın kalan fikstürü de çok ağır sayılmaz, kritik birkaç maçı kazanırlarsa birinci sırada kalma ihtimalleri kuvvetli.

4. Boston Celtics (46-20) - Geçen Hafta: 4.

Bu hafta yalnızca iki maça çıkan Celtics ilk maçında Kyrie Irving'in yokluğuna rağmen Bulls karşısında zorlanmadı. Wolves karşısında Kyrie Irving'e tekrar kavuştular ve galibiyete uzandılar. Jaylen Brown'ın bir smaç sonrası çok kötü düşmesi ve yerde birkaç dakika yatması takımın yüreğini ağzına getirdi ama neyse ki bir sorun yaşanmadı.

5. Portland Trail Blazers (40-26) - Geçen Hafta: 5.

Blazers alev alev yanıyor. Lakers ve Knicks karşısında sıkıntı yaşamayan Blazers ardından Warriors karşısında da hücumda enfes bir performans göstererek galibiyete uzandı ve galibiyet serisini dokuz maça yükseltti. All-Star arası sonrası yaptıkları atakla Batı'da üçüncü sıraya tırmandılar ve şu anda en yakın rakipçilerinin de 1,5 maç önündeler. Önlerinde kolay bir fikstür yok ama iyi bir hava yakaladılar.

6. Cleveland Cavaliers (38-27) - Geçen Hafta: 6.

LeBron James oyunu domine etmeyi sürdürüyor ama Cavaliers istikrarsızlığı üstünden atabilmiş değil. Pistons karşısında rahat kazandıktan sonra Nuggets karşısında LeBron James'in maçın son anlarında alev alıp müthiş işler yapmasıyla güldüler. Fakat Clippers karşısında LeBron James ve Lakers'tan gelen ikili hariç kimse vasatı aşamayınca mağlup olmaktan kurtulamadılar.

7. New Orleans Pelicans (38-27) - Geçen Hafta: 9.

Yaptığı çıkışla All-Star sonrasının en büyük sürprizi olan Pelicans bu hafta da Mavericks, Clippers ve Kings'i yendi ve galibiyet serisini on maça çıkartı. Anthony Davis'in Kings maçında sakatlanıp Wizards maçını kaçırması tahmin edilebileceği üzere serinin sona ermesine sebep oldu ama Pelicans yaptığı bu atakla Playoff yarışında çok ciddi bir adım atmış oldu. Ama iş bitmiş değil, Batı'nın 10.'su bile sadece 2,5 maç gerilerinde.

8. Oklahoma City Thunder (39-29) - Geçen Hafta: 13.

Hafta başında formda Rockets'ın önünü alamayan Thunder zayıf Suns karşısında farklı kazandıktan sonra Playoff mücadelesi verdikleri takımlar arasında yer alan Spurs önünde önemli bir galibiyete imza attı. Önlerindeki iki kolay maçın ardından sezonun son maçına kadar sürekli Playoff mücadelesi içindeki takımlarla oynayacaklar. İşleri kolay değil ama yetenek seviyeleriyle sonuca gidebilmeliler.

9. Indiana Pacers (38-28) - Geçen Hafta: 12.

Pacers bu hafta Doğu'da Playoff yarışında olduğu iki takımı yenerek önemli bir işe imza attı. Wizards ve Bucks karşısındaki galibiyetlerden sonra ligin en formda takımlarından Jazz'ın sert savunmasına diş geçiremeyip hücumda kötü bir performans gösterdiler ve mağlup oldular. Fakat Hawks karşısında hata yapmayarak haftayı 3-1 ile geçtiler ve haftayı Doğu'da dördüncü sırada kapattılar.

10. Washington Wizards (38-29) - Geçen Hafta: 7.

Haftanın ilk maçında Pacers'a karşı çekişmeli bir mücadeleyi kaybederek darbe alan Wizards, Heat karşısında yara sardı. Pelicans'ı da Anthony Davis'ten yoksun yakalamanın şansıyla rahat geçtiler. Eğer son maçlarında da kazanabilseler yine iyi bir hafta geçirmiş olacaklardı fakat Heat'le bu haftaki ikinci randevularında hiçbir varlık gösteremeyip farklı mağlup oldular.

11. Minnesota Timberwolves (38-29) - Geçen Hafta: 8.

Bu hafta yalnızca bir maça çıkan Wolves bu maçta Celtics'e yenilerek üst üste üçüncü mağlubiyetini aldı. Jimmy Butler'ın sakatlığının etkileri kendisini gösteriyor, Wolves bariz şekilde güç kaybetmiş durumda. Playoff yarışının bu kadar çetin olduğu bir ortamda bu kadar ciddi bir güç kaybıyla baş etmek kolay iş değil. Wolves halen Batı'da altıncı sırada yer alıyor ama potadan düşmeleri şaşırtıcı olmaz.

12. Philadelphia 76ers (35-29) - Geçen Hafta: 10.

Bucks karşısında çok iyi bir ilk çeyrek performansıyla gelen farkı üçüncü çeyrekte kaybedip mağlup olan Sixers, iddiasızlaşan Hornets karşısında ise galibiyete uzandı. Fakat Doğu'da çekişme halinde oldukları ekiplerden Heat karşısında Joel Embiid'in Hassan Whiteside ile olan eşleşmesinde bir varlık gösterememesinin büyük rol oynamasıyla mağlup oldular. Yine de önlerinde rahat bir fikstür olması onları daha yüksek sıralar için umutlu kılıyor.

13. Utah Jazz (36-30) - Geçen Hafta: 16.

Dominant savunma performanslarına bu hafta Magic, Pacers ve Grizzlies karşısında da devam eden Jazz bu üç galibiyetle galibiyet serisini beş maça çıkarttı ve sonunda Playoff potasını galibiyet-mağlubiyet oranında yakaladı. Halen tiebreak ile 10. sırada yer alıyorlar ama All-Star arası sonrası ligin en formda takımlarından biriler ve Playoff yarışından galip çıkacak takımlardan biri olmaları kuvvetle muhtemel.

14. Denver Nuggets (36-30) - Geçen Hafta: 11.

Nuggets'ın hafta başında Mavericks'ten aldığı mağlubiyet normal sezonun sonunda başlarını taşlara vurmalarına sebep olabilir. Yarışın bu kadar sert geçtiği bir ortamda ligin diplerindeki bir takıma yenilmek kabul edilemez. Bu maçın ardından Cavs'e de kaybeden Nuggets Lakers'ı yendi fakat arkasındaki Jazz ve Clippers tarafından galibiyet-mağlubiyet oranında yakalandı.

15. Los Angeles Clippers (36-29) - Geçen Hafta: 17.

Hafta başında Nets'i zor da olsa yenen Clippers Pelicans'ı da hayli zorladı fakat Anthony Davis'in gazabına uğradı. Son maçlarında Cavaliers karşısında çok iyi bir performans sergileyerek önemli bir galibiyete imza attılar ve Playoff potasını yakaladılar. Ardından da Magic'i yenen takım artık sekizinci sırayı elinde tutuyor. Önlerinde çok fazla zorlu deplasman olması işlerini zorlaştıracak.

16. Miami Heat (36-31) - Geçen Hafta: 18.

Bu hafta dört maça çıkan Heat Suns karşısında rahat kazandıktan sonra Wizards karşısında başa baş geçen bir mücadeleden uzatma sonunda boynu bükük ayrıldı. Fakat bu maçın ardından çok kritik iki galibiyete imza attılar. Önce Sixers'ı, ardından da ikinci kez karşılaştığı Wizards'ı yenen Heat hem kendi galibiyet hanesine ekleme yapmakla kalmadı, doğrudan çekişme halinde olduğu iki takımın da mağlubiyet hanelerine ekleme yapmış oldu.

17. San Antonio Spurs (37-29) - Geçen Hafta: 14.

O yıl bu yıl mı? Spurs'ün 1997-98 sezonundan beri süregelen Playoff yapma serisi hiç bu kadar tehdit altına girmemişti. Takım bu hafta Warriors ve Thunder'a yenilirken tek galibiyetini lig sonuncusu Grizzlies karşısında, onu da hayli zorlanarak, aldı. Takımın hücumu tamamen bitmiş durumda, savunmaları da tek başına yeterli olmuyor. Önünde zor da bir fikstür olan takımın umutları tek bir şeye bağlı: Kawhi Leonard'ın sezon bitmeden parkelere dönmesi.

18. Milwaukee Bucks (35-31) - Geçen Hafta: 15.

Bucks'ın yetenek seviyesine ve potansiyeline bakılınca Doğu'da sekizinci sırada olmaları kabul edilemez bir durum. Haftayı Sixers'ı yenerek iyi açan Bucks ardından Pacers ve Rockets karşısında hücumda isteneni veremeyerek mağlup oldu. Zayıf Knicks karşısında hata yapmasalar da Doğu'da bir basamak aşağı indiler. Playoff pozisyonları tehdit altında değil, fakat geçen sene altıncı sıradan Playoff yapmış bu takımın kağıt üstünde daha iyi bir kadroyla daha alt sıradan Playoff yapması hoş bir durum olmaz.

19. Detroit Pistons (30-36) - Geçen Hafta: 20.

Cavaliers ve Raptors maçlarıyla mağlubiyet serisini dört maça çıkartan ve All-Star sonrası galibiyet-mağlubiyet oranını 1-7'ye getirerek Playoff yarışında tam olarak havlu atan Pistons, Bulls karşısında kazandı fakat artık çok geç. Bucks'ın beş maç gerisindeler ve bu farkı kapatmak için geriye yeterli süre kalmadı. Üst sıradaki takımlar ciddi şanssızlıklar yaşamadığı takdirde pota dışında kalacaklar.

20. Los Angeles Lakers (29-36) - Geçen Hafta: 19.

Lakers bu hafta Blazers ve Nuggets'ı hayli zorladı fakat deviremedi. Tek galibiyetleri tanking yarışı içindeki Magic karşısında geldi. Draft hakları kendilerine ait olmadığı için sezonun kalanında amaçlayacakları bir şey yok, durumlarını hakkın gitme ihtimalinin olduğu iki takım olan Sixers ve Celtics'in taraftarları ise yakından takip ediyor.

21. Charlotte Hornets (29-38) - Geçen Hafta: 21.

Raptors, Sixers ve Nets mağlubiyetleriyle Hornets da Playoff yarışında havluyu attı ve iddiasız bir hale büründü. Bir başka iddiasız Suns'ı yendiler fakat artık sezonları anlamsız hale gelmiş durumda. Yazın ellerindeki parçaları takas etmeye çalışacaklarını artık herkes öngörebiliyor, seneye tamamen farklı görünüşlü bir Hornets izleyebiliriz.

22. New York Knicks (24-42) - Geçen Hafta: 22.

Knicks tam gaz maç kaybetmeye devam ediyor ama altlarındaki takımlar da tam gaz maç kaybetmeye devam ettikleri için sıralarında bir değişim olmuyor. Draftta yüksek sıradan seçim yapma şanslarını yükseltemiyorlar ama denemekten başka çareleri yok, tam gaz kaybetmeye devam.

23. Chicago Bulls (22-43) - Geçen Hafta: 24.

Bulls bu hafta çıktığı üç maçın ikisini kaybederken ligin dibinde yer alan Grizzlies karşısında kazandı. Bu tarz maçlarda iki takımın oyuncularının da ciddi şekilde mücadele ettiğini görüyoruz keza başka türlüsü tanking işinin aleni şekilde yapılması olurdu. Fakat rakip biraz güçlü oldu mu vitesler düşürülüyor.

24. Brooklyn Nets (21-45) - Geçen Hafta: 25.

İddiasızlar iddiasızı Nets bu hafta Clippers'ı hayli zorladı, Warriors karşısında da ezilmedi. Hornets maçından ise galibiyetle ayrılması başardılar ve Şubat ayının başından beri yalnızca ikinci galibiyetlerine imza attılar.

25. Dallas Mavericks (21-45) - Geçen Hafta: 29.

Alt sıralarda kimse doğru dürüst maç kazanmadığı için aynı haftada iki maç kazanmak sıralamada yükselmenize sebep oluyor. Mavericks bu hafta Nuggets'a sürpriz şekilde çelme taktı, ardından da ligin dibindeki Grizzlies'i yendi ve sıralamada birkaç basamak birden yükseldiler.

26. Sacramento Kings (21-45) - Geçen Hafta: 28.

Kings de tıpkı Mavericks gibi bu hafta iki maç birden kazandı ve sıralamada yukarıya çıktı. Tanking yarışındaki takımlar içerisinde en mücadeleci ekiplerden biri olmaları zaten bu açıdan bir farklılık yaratıyor, aynı yarıştaki diğer takımlara karşı üstün gelebiliyorlar.

27. Orlando Magic (20-47) - Geçen Hafta: 23.

Magic geçen haftaki iki galibiyetini bu hafta hemen telafi etti ve oynadığı üç maçı da kaybederek tanking yarışında tekrar sağlam bir pozisyona geldi. Fakat Şubat sonunda parkelere dönen Nikola Vucevic'in form tutması taraftarlarının umduğundan daha iyi olmalarına sebep olabilir.

28. Atlanta Hawks (20-46) - Geçen Hafta: 26.

Hawks kendileri gibi ligin son üç sırasında yer alan Suns'ı Taurean Prince'in son saniyelerdeki basketiyle mağlup ettikten sonra diğer iki maçını kaybetti ve Doğu'da son sırada kalmayı sürdürdü. Kalan maçlarının çoğu iddialı takımlarla, bu onlara tanking yarışında bir avantaj sağlıyor.

29. Phoenix Suns (19-49) - Geçen Hafta: 27.

Suns bu hafta sırasıyla Hawks, Heat, Thunder ve Hornets'a yenildi. Takımın Şubat ayının başından beri yalnızca bir galibiyeti var ve bu galibiyet ligde kendilerinin altında yer alan yegane takıma karşı geldi.

30. Memphis Grizzlies (18-48) - Geçen Hafta: 30.

Grizzlies bu haftayı da galibiyetsiz kapattı ve mağlubiyet serisini 17 maça çıkarttı. Grizzlies'in şakası yok, belli ki tanking yarışının galibi olmaya ant içmişler. Tyreke Evans'ı artık hiç oynatmıyorlar, Marc Gasol'ü de sürekli dinlendiriyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder