15 Nisan 2018 Pazar

2018 NBA Playoffları İlk Tur Tahminlerim

Batı

(1) Houston Rockets - Minnesota Timberwolves (8)

65 galibiyetle normal sezonu ligin zirvesinde tamamlayan Houston Rockets, ilk turda bir sekizinci sıra takımı için hayli yüksek kalibrede olan Minnesota Timberwolves'la karşılaşacak. Ligin en iyi hücumlarından birine sahip olan Rockets, ligin en kötü savunma takımlarından biri olan Wolves karşısında seriye mutlak favori olarak çıkacak. Normal sezonda iki takım arasında oynanan maçlarda da Rockets'ın ezici üstünlüğü vardı. Fakat Wolves'un rakibini hiç zorlamadan parkeden ayrılacağını düşünmemek lazım. Jimmy Butler ve Karl-Anthony Towns gibi iki yıldıza sahip bir takım Rockets savunmasını kesinlikle zaman zaman zor durumlara düşürecektir.

Seri Tahmini: 4-1

(2) Golden State Warriors - San Antonio Spurs (7)

Warriors'ın ilk turda Stephen Curry'den yoksun olacak olması onlar için ilk turda bir kazaya kurban gitme tehlikesini ortaya çıkartmıştı fakat San Antonio Spurs onlar için en ideal ilk tur rakibi. Kawhi Leonard olmadığı için çok sınırlı bir hücuma sahip olan Spurs Playoff'a sisteminin başarısı ve LaMarcus Aldridge'ın ekstra performanslarıyla ite kaka girdi. Curry'den yoksun dahi olsalar Warriors'ın sahip olduğu hücum gücü Spurs'e çok ağır gelecektir. Spurs'ün Warriors'ın yapacağı serilere cevap verebilecek bir patlayıcılığı yok. Savunmada ellerinden geleni yaparak Warriors'ı yavaşlatmaya çalışacaklar ama bu çok da kolay görünmüyor.

Seri Tahmini: 4-1

(3) Portland Trail Blazers - New Orleans Pelicans (6)

Bu iki takımın normal sezon galibiyet-mağlubiyet rekorları arasında yalnızca tek maçlık bir fark vardı, yani bir 3-6 eşleşmesi için çok denk bir eşleşmeden bahsediyoruz. Portland Trail Blazers da New Orleans Pelicans da sezon başında kendilerine biçilen takım profilinin tersi görüntü çizen takımlar oldular; Blazers beklenmedik şekilde savunmasıyla, Pelicans da beklenmedik şekilde hücumuyla ön plana çıktı. Denk güçlerin mücadelesinde sonucu muhtemelen iki takımın yıldızlarının performansları belirleyecek. Damian Lillard ile Anthony Davis ve C.J. McCollum ile Jrue Holiday'in kapışmalarından galip çıkan taraf seriyi de kazanan taraf olacak. Davis farkı sebebiyle ben Pelicans'ı bir adım önde görüyorum.

Seri Tahmini: 3-4

(4) Oklahoma City Thunder - Utah Jazz (5)

Oklahoma City Thunder ve Utah Jazz normal sezonu aynı galibiyet-mağlubiyet oranıyla tamamladılar ve Thunder iç saha avantajını tiebreak ile elde etti. Bu avantaj seride belirleyici bir faktör olmaya aday. Ligin en iyi savunma takımı olan Jazz istikrarsızlığa meyilli olan Thunder'ı bu noktaya sürüklemeye çalışacak. Fakat Playoff ortamında yıldız faktörünün normal sezona göre daha ön plana çıkıyor olması bu seride Thunder'ı bir adım öne çıkartıyor. Russell Westbrook ve Paul George işler sıkıştığı anda çözüm üretebilecek oyuncular. Jazz'da ise bu rolü çaylak Donovan Mitchell oynuyor. Yine de Jazz'in sürprizleri seven bir takım olduğunu unutmamak lazım.

Seri Tahmini: 4-2

Doğu

(1) Toronto Raptors - Washington Wizards (8)

Toronto Raptors'ın Washington Wizards hakkında 2014-15'ten kalma kötü anıları var. Raptors favori çıktığı seride Wizards tarafından süpürülmüştü. İki takımın ana iskeletleri aynı olsa da köprünün altından çok su aktı. Raptors bu sezon önceki sezonlara göre çok daha paylaşımcı bir hücum ve daha iyi bir savunmaya sahip. Genç oyunculardan oluşan benchleri çok büyük fark yaratıyor. İlk beşleri kıyasladığımızda Raptors ile Wizards'ın başabaş oynayacağı söylenebilir fakat Wizards'ın zayıf benchi Raptors'ın güçlü benchi karşısında direnemeyeceğinden Raptors seriye favori çıkacak.

Seri Tahmini: 4-2

(2) Boston Celtics - Milwaukee Bucks (7)

Eğer Kyrie Irving sağlıklı olsaydı bu seride Boston Celtics mutlak favori olacaktı. Ama takımın hücumdaki lideri olmayınca Celtics hücumda hayli sınırlı bir takıma dönüşüyor. Tüm sezon boyunca ligin en iyi savunma takımı olan Celtics seride bu özelliğini öne çıkartmaya çalışacak. Bu serinin sistem ve saf yeteneğin kapışması olacağı da söylenebilir. Kadrolara kağıt üstünde bakıldığında Bucks yetenek seviyesi olarak Celtics'in çok ötesinde fakat Brad Stevens Bucks'ın geçici koçu Joe Prunty'nin fersah fersah ötesinde bir basketbol beyni. Bu kontrast sebebiyle serinin çok çekişmeli geçmesini bekliyorum. Sonunda sistemin mi yeteneğin mi kazanacağını kestirmek çok güç ama Celtics bir adım önde gibi.

Seri Tahmini: 4-3

(3) Philadelphia 76ers - Miami Heat (6)

Playoff'a son 16 maçını kazanmış şekilde giren Philadelphia 76ers yakaladığı ivmeyi Miami Heat karşısında da sürdürmeye çalışacak. Sixers'ın serinin ilk birkaç maçında Joel Embiid'den yoksun olacak olması bir problem gibi görünse de galibiyet serilerinin büyük bölümünde Embiid'in olmadığını hatırlatmak lazım. Heat disiplinli bir savunma takımı ve kolay lokma olmayacak fakat Sixers'ın yetenek seviyesi onlara muhtemelen çok ağır gelecektir. Çaylak Ben Simmons liderliğindeki Sixers eğer Embiid erken dönerse bu seriyi erkenden bitirebilir. Embiid olmazsa daha çekişmeli bir seri izleriz fakat kazananın her türlü Sixers olacağı kanaatindeyim.

Seri Tahmini: 4-2

(4) Cleveland Cavaliers - Indiana Pacers (5)

Cleveland Cavaliers bütün sene savunmada tel tel döküldü ve bunun sonucunda LeBron James'in geri dönüşünden beri en kötü derecesini elde etti. Indiana Pacers ise yılın en çok gelişme kaydeden oyuncusu Victor Oladipo'nun liderliğinde sürpriz bir performans gösterdi. Pacers hücumda dinamik bir takım olduğundan Cavaliers'ın başını ağrıtabilir ama seride şanslarının olması için savunmada ekstra işler yapmaları gerekiyor. Cavaliers zaman zaman üstünde ölü toprağı varmış gibi oynasa da Doğu'nun en patlayıcı hücumuna sahip ve Playoff konsantrasyonuna sahip bir LeBron James'in ne kadar dominant olabildiğini gayet iyi biliyoruz.

Seri Tahmini: 4-1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder