30 Nisan 2018 Pazartesi

2018 NBA Playoffları Konferans Yarı Finalleri Tahminlerim

Batı

(1) Houston Rockets - Utah Jazz (5)

Utah Jazz'dan Houston Rockets ile Golden State Warriors arasında bir tercih yapmaları istense muhtemelen Warriors'ı seçerlerdi. Sağlıklı bir Warriors takımı belki daha güçlü olabilir ama Rockets ligde Jazz için en kötü eşleşme. Bunda en büyük sebep James Harden ve Chris Paul'ün uzunları karşılarına alıp birebir oynama konusundaki becerileri. Jazz'ın en büyük gücü kuşkusuz Rudy Gobert'in savunmadaki dominasyonu ve Gobert'i devamlı olarak adam değişmeye zorlayıp Harden ile Paul'ü üç sayı çizgisi yakınında savunmak durumunda bırakmak onun verimliliğini düşürme adına çok etkili bir strateji olabilir. İstikrar ve verimlilik problemleri yaşayabilen Thunder'ı bu duruma sürüklemeyi bilen Jazz'ın ligin en iyi işleyen hücumuna karşı aynı savunma performansını göstermesini beklemek hayalcilik olur. Jazz mücadeleciliğinden asla ödün vermeyen bir takım olduğundan Rockets'ı hırpalamaya çalışsa da bu seride mutlak favori Texas temsilcisi. Jazz'ın bir maçtan fazla kazanması hayli şaşırtıcı olur.

Seri Tahmini: 4-1

(2) Golden State Warriors - New Orleans Pelicans (6)

Golden State Warriors da New Orleans Pelicans da ilk turda hiç zorlanmadan üst tura geldiler. Warriors Stephen Curry'den yoksun olmasına karşın Spurs'ü beş maçta geçerken, Pelicans Blazers'ı kusursuz bir performansla süpürdü ve 2018 NBA Playoffları'nda ilk turda rakibini süpürebilen tek takım oldu. Pelicans'ı Blazers karşısında zafere götüren faktörlerden bazıları Warriors karşısında geçerli olmayacak. Bunların başında Blazers'ın zayıf kısa dış savunmacılarına karşı büyük bir dominasyon kuran Jrue Holiday'in bu kez karşısında ligin en sağlam adam adama savunmacılarından Klay Thompson'ı bulacak olması geliyor. Bunun yanında takımın lideri Anthony Davis karşısında onun çabukluğuyla baş edemeyen bir uzun yerine Draymond Green ve Kevin Durant'i bulacak. Davis bu iki isme karşı üstünlük sağlasa dahi işin savunma kısmında Durant'in takımın başına bela olacağı aşikar keza Pelicans'ın sağlam bir üç numarası yok. Tüm bunların üstüne Stephen Curry'nin serinin ortalarında tekrar oynamaya başlamasının beklendiği eklenince favorinin kim olduğu gayet açık.

Seri Tahmini: 4-1

Doğu

(1) Toronto Raptors - Cleveland Cavaliers (4)

Toronto Raptors önceki iki yıl Cleveland Cavaliers karşısına çıktığında kendilerine hiç kimse şans tanımıyordu, nitekim pek bir varlık da gösterememişlerdi. Bu yılki randevuda işler biraz farklı. Raptors önceki yıllara göre çok daha paylaşımcı bir hücum ve çok daha sıkı bir savunmayla tarihinde ilk kez Doğu'yu lider tamamlarken Cavaliers sezon boyunca savunmada büyük sıkıntılar yaşadı ve Kyrie Irving'in boşluğunu da doldurmayı başaramadı. Raptors'ın bu seriye favori çıktığı pekala söylenebilir, Wizards karşısında gayet iyi bir görüntü çizdiler. Cavaliers ise Pacers karşısında galibiyete ite kaka ulaşabildi. LeBron James'in seriyi tek başına aldığını söylemek mümkün. LeBron James Raptors karşısında da dominant oyununu sürdürecektir fakat Raptors tek başına yenilmek için fazla güçlü bir takım. Bu yüzden Kevin Love başta olmak üzere yan parçalarından hatırı sayılır bir katkı alması gerekiyor. Sezonun son bölümünde Cavaliers'ın Raptors'la baş edebildiğini ve hatta üstünlük sağladığını görmüştük. LeBron James'e karşı bir tahmin yapmak da içimden gelmiyor.

Seri Tahmini: 3-4

(2) Boston Celtics - Philadelphia 76ers (3)

Sakatlıkların belini bükemediği Boston Celtics, geçmişte sakatlıklardan hayli çekmiş fakat bu sene sağlıklı kalıp büyük sükse yapmış Philadelphia 76ers karşısında yine sakatlık belasının düşürdüğü beklentileri aşmaya çalışacak. Bucks'ı yedi maçta geçen Celtics bu seride hiç de beklendiği gibi yaratıcılık problemi çekmedi. Terry Rozier Kyrie Irving'in yerinde gayet iyi iş çıkartırken diğer parçalar da artan hücum sorumluluğuna iyi yanıt verdiler. Celtics ligin en iyi savunma takımlarından biri olduğundan Sixers hücumuna sorun çıkartacakları kesin. Fakat Sixers'ın yetenek seviyesinin onları ne kadar yukarıda tutan bir faktör olduğunu Heat serisinde gördük. Celtics'in planı muhtemelen Ben Simmons'ı geçiş hücumunda yavaşlatıp Sixers'ın şutörlerinin alev almasını engellemek olacak. Kolay bir iş değil, fakat yapabileceklerini daha önce gösterdiler. Sixers'ın seriyi kazanması adına Joel Embiid'in Celtics pota altını domine etmesi de önemli bir faktör olabilir. Kestirmesi çok zor bir seri fakat Celtics'i bir adım önde görüyorum.

Seri Tahmini: 4-3

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder