25 Nisan 2018 Çarşamba

Batı 1. Tur - Blazers-Pelicans Serisi: 0-4

Normal sezon galibiyet-mağlubiyet oranları arasında sadece bir maç fark olan iki takımın mücadelesinin bu kadar tek taraflı geçeceğini öngörmek mümkün değildi. Playoff'ta eşleşmelerin öneminin normal sezona göre çok daha fazla olduğunu bir kez daha hatırlamış olduk; New Orleans Pelicans Portland Trail Blazers'a bariz şekilde ters geldi ve beklemediği şekilde direksiyonu serinin daha başında rakibine kaptıran Blazers bu durumla psikolojik olarak da baş edemedi. Serinin kafa kafaya geçen ilk maçını deplasmanda kazanmayı başaran Pelicans diğer maçlarda ise rakibine daha bariz bir üstünlük kurdu. Kendi sahalarında oynadıkları iki maçı da kaybetmek Blazers'ın gardının düşmesine sebep oldu ve New Orleans'taki maçlarda da üstünlüğünü sürdüren Pelicans sürpriz şekilde rakibini süpürdü. Serinin kaderini Pelicans'ın gard ikilisinin Blazers'ın gard ikilisine kurduğu ezici üstünlük ve Blazers'ın Anthony Davis'i savunamaması belirledi. Takımın hücumunu taşıması beklenen Damian Lillard Rajon Rondo ve Jrue Holiday'in baskılı savunmasıyla baş edemedi. Çok iyi bir normal sezon geçiren Lillard'ın performansı çok büyük bir hayal kırıklığı oldu, ilk maçlarda verimsiz performans gösterdikten sonra psikolojik olarak da sarsılmış olduğu diğer maçlarda beden dilinden gözlenebiliyordu. Blazers'ın hücumu taşımasını beklediği isimlerden beklediğini bulamamasına savunmadaki liderleri Jusuf Nurkic'in Anthony Davis tarafından tarumar edilmesi de eklenince seri beklenen rekabetçilikten çok uzak kaldı.

Pelicans İçin Notlar
  • Serinin en iyi oyuncusu Anthony Davis olsa da seride en büyük farkı Jrue Holiday'in yarattığı söylenebilir. Hücumda çok keskin bir performans gösteren ve durdurulamayan Holiday, savunmada da rakibin en büyük kozu olan Damian Lillard'ı kilitlemeyi başardı.
  • 2015'teki ilk Playoff tecrübesinde takımı süpürülse de bireysel olarak çok iyi işler yapan Anthony Davis bu ortamı sevdiğini yeniden kanıtladı. Blazers seri boyunca onun karşısında çaresizdi.
  • "Playoff Rondo'su" bir gerçeklik. Geçen sene Bulls formasıyla Playoff'ta oyununu birkaç seviye ileriye taşıyan Rajon Rondo bu sene de aynı tarifeyi Pelicans formasıyla uyguladı ve takımı bir maestro gibi yönetti.

Blazers İçin Notlar
  • Damian Lillard'ın bu serideki performansının kariyerine bir kara leke olarak geçtiğini söylemek mümkün. Saha içinden %35 isabetle oynayıp sadece 18.5 sayı ortalaması tutturabilen ve neredeyse yaptığı asist kadar top kaybeden Lillard Pelicans savunması tarafından kilitlendi.
  • Normal sezonda savunmada seviye atlayan Blazers Playoff'ta aynı performansı göstermeyi başaramadı. Takımın zayıf dış savunması Jrue Holiday tarafından delik deşik edilirken Jusuf Nurkic de Anthony Davis'le baş edemedi.
  • Önceki iki sezon Warriors tarafından süpürülerek evine dönen Blazers bu kez iç saha avantajına sahip olmasına rağmen yine ilk turda süpürüldü. Takımın Playoff başarısı için uygun bir yapıya sahip olmadığı aşikar, bir şeyler değişmeli.
-----

1. Maç: New Orleans Pelicans 97-95 Portland Trail Blazers
2. Maç: New Orleans Pelicans 111-102 Portland Trail Blazers
3. Maç: Portland Trail Blazers 102-119 New Orleans Pelicans
4. Maç: Portland Trail Blazers 123-131 New Orleans Pelicans

-----

Serinin Oyuncusu: Anthony Davis (Pelicans)

33.0 Sayı, 11.8 Ribaund, 2.8 Blok, 1.8 Top Çalma, 1.3 Asist, %57.6 Şut, 2.5 Top Kaybı, 38.8 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder