28 Nisan 2018 Cumartesi

Batı 1. Tur - Thunder-Jazz Serisi: 2-4

Playoff yıldızların sahneye çıktığı yer olarak bilinir. Yıldızların oyuna olan etkisi daralan rotasyonlar, sertleşen savunmalar ve artan baskıyla daha yüksektir. Fakat Utah Jazz sağlam bir takım oyununun yıldız gücünü baskılayıp kontrolü ele alabileceğini Oklahoma City Thunder karşısında fazlasıyla gösterdi. Ligin en iyi çember savunucusu Rudy Gobert'in savunmadaki caydırıcılığıyla Russell Westbrook'u dışarıdan şut denemeye zorlayan ve verimsizleştiren Jazz, dış savunmadaki becerisiyle de Paul George'u da efektiflik problemlerine itti. Bunun üstüne Carmelo Anthony'nin yokları oynaması da eklenince Thunder'ın sahip olduğu yıldız avantajı eridi gitti. Jazz rakibinin silahlarını işlemez hale getirirken çaylak olduğuna inanmakta zorlanılacak derecede üst seviye basketbol oynayan Donovan Mitchell'ın seride yıldızlaşmasıyla da öne çıktı. Thunder seriyi galibiyetle açsa da ikinci maçı verimsiz bir performans sonucu kaybederek saha avantajını rakibine kaptırdı, takip eden maçlarda da verimsizlikleri sürünce Jazz 3-1 ile serinin kontrolünü ele geçirdi. Russell Westbrook'un serideki en iyi performansını gösterdiği beşinci maçta Thunder galibiyete uzanarak seriyi tekrar Utah'a taşısa da şu ana kadar Playoff'ların en kaotik maçı denebilecek altıncı maçtan galip ayrılan Jazz rakibini evine yolladı. Russell Westbrook'un 43 şut denediği, Paul George'un sadece 5 sayı atabildiği garip maçta son anlardaki bir hatalı karar sonuca gölge düşürse de daha akılcı ve verimli basketbol oynayan takım kazanmış oldu.

Jazz İçin Notlar
  • 2017 Draftı'nda 13. sıradan seçildikten sonra beklentilerin çok çok ötesinde bir çaylak sezonu geçiren ve takımın hücumdaki lideri olan Donovan Mitchell bir çaylaktan izlediğimiz en muazzam Playoff seri performanslarından birini sergiledi ve takımını sırtladı.
  • Rudy Gobert'in pota altını karartması Russell Westbrook'un penetrelerinin etkisizleşmesine ve doğru orantılı olarak hem kendisinin hem de takımının hücum verimliliğinin düşmesine neden oldu.
  • İlk beşin diğer parçaları Ricky Rubio, Joe Ingles ve Derrick Favors seri boyunca belli bir seviyenin altına düşmeyip çok önemli katkılar verdiler.

Thunder İçin Notlar
  • Russell Westbrook için seri hiç de hoş geçmedi. 2, 3 ve 4. maçlarda verimliliğinin yerlerde gezmesi Thunder'ın bu maçları kaybedip serinin kontrolünü de rakibine kaptırmasında başrolü oynadı. Son iki maçta canhıraş bir çaba sarf etmesi yeterli olmadı.
  • Paul George iki galibiyette büyük rol oynayıp bir mağlubiyette de takımın en iyi oyuncusu olsa da istikrarsızlık problemi yine kendisini gösterdi. Takımı elenmenin eşiğindeyken 2/16 isabetle 5 sayı atıp 6 top kaybeden bir yıldıza ne demeli?
  • Sezon boyu saç baş yolduran Carmelo Anthony felaket bir seri geçirdi. %37 isabetle 11.8 sayı üretebilen ve üç sayılık atışlarda %21 ile oynayan Melo'nun artık faydadan çok zarar getirdiği söylenebilir.
-----

1. Maç: Utah Jazz 108-116 Oklahoma City Thunder
2. Maç: Utah Jazz 102-95 Oklahoma City Thunder
3. Maç: Oklahoma City Thunder 102-115 Utah Jazz
4. Maç: Oklahoma City Thunder 96-113 Utah Jazz
5. Maç: Utah Jazz 99-107 Oklahoma City Thunder
6. Maç: Oklahoma City Thunder 91-96 Utah Jazz

-----

Serinin Oyuncusu: Donovan Mitchell (Jazz)

28.5 Sayı, 7.2 Ribaund, 2.7 Asist, 1.5 Top Çalma, 0.7 Blok, %46.2 Şut, 2.7 Top Kaybı, 38.7 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder