26 Nisan 2018 Perşembe

Batı 1. Tur - Warriors-Spurs Serisi: 4-1

Stephen Curry'nin ilk turu sakatlığı sebebiyle kaçıracak olması Golden State Warriors'ın bu turda zorlanma ihtimalini doğurmuştu. Takım Curry'nin olmadığı dönemde pek de yenilmez görünmediği için bu fikir kuvvetlenmişti. Fakat takımın ilk turda Playoff'a tecrübesi ve sisteminin etkisiyle ite kaka kalan yaşlı ve eksik San Antonio Spurs ile eşleşmesi bu düşünceyi büyük ölçüde ortadan kaldırdı. Şanslı olduklarını söylemek gerek, kendilerine en az problem çıkartacak takımla eşleştiler. Yine de Warriors'ın Curry'siz halinin de Playoff'ta normal sezona göre bambaşka bir takım olduğunu bu seride görmüş olduk. Takımın normal sezonda rehavete kapıldığı ve istenen eforu sarf etmediği aşikar, Playoff başlayınca savunmaları yeniden çok keskin bir seviyeye yükseldi. Elinde LaMarcus Aldridge'ın ötesinde pek de hatırı sayılır bir hücum silahı bulunmayan Spurs'ü savunmanın kolay olduğu su götürmez bir gerçek, ama tamamen olayın efor yönüne bakıldığında da Warriors'ın başka bir seviyeye çıktığı anlaşılabiliyor. Kevin Durant, Klay Thompson ve Draymond Green Playoff'a gayet formda girdiler, normal sezonda önceki yıllara göre geri adım atmış gibi görünen Andre Iguodala da Playoff'ta seviyesini yükselten isimlerden biriydi. Spurs'ün Kawhi Leonard'ın yokluğunda bu seride tek tutunacağı dal yapacakları sert savunma olacaktı ama doğrusu Warriors'ı o kadar da rahatsız ettikleri söylenemez.

Warriors İçin Notlar
  • Normal sezonda savunmada önceki yılları aratan Warriors Playoff başlayınca vites arttırdı ve sahaya bambaşka bir efor koydu. Her şey aslında takımın savunmadaki lideri Draymond Green'den başlıyor, Green normal sezonda standartlarının altındaydı ama Playoff'ta bilinen elit savunmacı kimliğine dönüş yaptı.
  • Klay Thompson'ın Playoff'a eli sıcak girmesi takım için güzel bir haber. Thompson seride maç başına altı denemede %51.6 gibi muazzam bir üçlük isabet oranı yakaladı. O şutlarını soktuğunda Warriors savunulamıyor.
  • Warriors normal sezonda dört yıldızının ötesinde katkı bulmakta zorlanmıştı. Andre Iguodala, Shaun Livingston ve JaVale McGee ilk turda gayet iyi göründüler. 

Spurs İçin Notlar
  • Kawhi Leonard'ın yokluğunda Spurs hücumu tahmin edilebileceği üzere Warriors savunması karşısında çaresiz kaldı. Sürekli olarak tıkanmalar yaşadılar ve tıkanmalar sebebiyle kafa kafaya mücadele edemediler.
  • 41 yaşını bitirmesine üç ay kalan Manu Ginobili seride Spurs'ün en iyi ikinci oyuncusuydu. Bu Ginobili için takdire şayan bir durum olsa da Spurs'ün durumunun vahametini de ortaya koyuyor. Acilen gençleşmeleri gerekiyor.
  • Gregg Popovich eşinin vefatı sebebiyle serinin üçüncü, dördüncü ve beşinci maçlarında takımın başında değildi.
-----

1. Maç: San Antonio Spurs 92-113 Golden State Warriors
2. Maç: San Antonio Spurs 101-116 Golden State Warriors
3. Maç: Golden State Warriors 110-97 San Antonio Spurs
4. Maç: Golden State Warriors 90-103 San Antonio Spurs
5. Maç: San Antonio Spurs 91-99 Golden State Warriors

-----

Serinin OyuncusuKevin Durant (Warriors)

28.2 Sayı, 8.6 Ribaund, 5.2 Asist, 0.8 Blok, 0.6 Top Çalma, %48.0 Şut, 3.6 Top Kaybı, 37.2 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder