15 Nisan 2018 Pazar

Batı Playoff Takım İncelemeleri: 1. Houston Rockets

İlk Beş ve Yedekler

C - Clint Capela, Nenê Hilario, Tarik Black, Zhou Qi
F - P.J. Tucker, Ryan Anderson, Luc Mbah a Moute, Chinanu Onuaku
F - Trevor Ariza, Joe Johnson
G - James Harden, Gerald Green, R.J. Hunter
G - Chris Paul, Eric Gordon

Koç: Mike D'Antoni

Normal Sezonda Ne Yaptılar?

Yazın Chris Paul'ü kadrosuna katan Houston Rockets Paul sezonun ilk maçında sakatlanınca ilk birkaç hafta yeni seviyesini gösterme şansı bulamadı. Paul'ün dönüşü sonrası takım muazzam bir hücum performansıyla üst üste 14 maç kazanarak James Harden-Chris Paul ikilisinin uyumu üstündeki soru işaretlerini hemen ortadan kaldırmış oldu. Aralık sonundaki bir beş maçlık mağlubiyet serisi hariç tüm sezon dominant performansını sürdüren Rockets 65 galibiyete ulaşarak normal sezonu Batı'nın ve ligin zirvesinde bitirdi.

Güçlü Yönleri
  • Topu elinde tutmayı seven iki isim olan James Harden ile Chris Paul'ün uyumu sezon öncesi sorulan sorulardan biriydi. İki isim oyunlarından hiç de feragat etmeye ihtiyaç duymadan birbirlerine kusursuz şekilde uyum sağladı ve Warriors'ın sakatlık sorunlarıyla uğraştığı sezonda Rockets'ı ligin en iyi hücum takımı yaptılar. Patlayıcılık konusunda Warriors'la aşık atabilecek tek takımlar.
  • Rockets'ın bu sezon geçen sezona göre 10 maç daha fazla kazanmasında ana faktör savunmada kaydettikleri gelişmeydi. Chris Paul'ün yanı sıra Luc Mbah a Moute, P.J. Tucker gibi sıkı savunmacıların takıma katılmasıyla Rockets'ın mücadele gücü hayli yükseldi ve takım savunma sıralamasında altıncı oldu.
  • Rockets seri yapma konusunda usta bir takım. Bu becerileri sebebiyle maçlardan kolay kolay kopmadıkları gibi hızlı şekilde maç da kopartabiliyorlar.

Zayıf Yönleri
  • Rockets'la ilgili en büyük soru işareti kuşkusuz James Harden, Chris Paul ve hatta koç Mike D'Antoni'nin geçmişte normal sezon performanslarını Playoff'a yansıtma konusunda başarısız tecrübelerinin olması. Yine de Harden ve Paul'ün daha önce yanlarında birbirleri kadar büyük yıldızlarla oynamışlıklarının olmadığını hatırlamak lazım.

Playoff'ta Neler Yapabilirler?

Rockets Warriors'ın sakatlık problemleri yaşadığı normal sezonda ligin en iyi takımı unvanının sahibiydi. Bu sağlıklı bir Warriors takımından daha iyi oldukları anlamına gelmiyor fakat seviye olarak Warriors'ın başını ağrıtabilecek bir noktaya gelmiş durumdalar. Eğer önceki turlarda herhangi bir sürpriz olmazsa Konferans Finali'nde karşılaşacakları Warriors önünde kimsenin favorisi olmayacaklar ama üç sayı çizgisinin gerisinden alev almaları durumunda o yenilmez takıma bir şok yaşatabilirler. Tabii bu düşük bir ihtimal.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder