15 Nisan 2018 Pazar

Batı Playoff Takım İncelemeleri: 3. Portland Trail Blazers

İlk Beş ve Yedekler

C - Jusuf Nurkic, Zach Collins, Meyers Leonard, Georgios Papagiannis
F - Al-Farouq Aminu, Ed Davis, Caleb Swanigan
F - Evan Turner, Maurice Harkless, Jake Layman
G - C.J. McCollum, Pat Connaughton
G - Damian Lillard, Shabazz Napier, Wade Baldwin

Koç: Terry Stotts

Normal Sezonda Ne Yaptılar?

Yıllardır hücumu kuvvetli, savunması zayıf bir takım olarak bildiğimiz Portland Trail Blazers sezon başında tam tersi bir görüntü çizerek ligin en iyi savunma takımlarından biri olup hücumda ise vasat altında kaldı. Sezon ilerledikçe takım iki alanda da ortalamaya yaklaşsa da sezon sonunda kadar savunmada hücumdan daha iyi olmaya devam ettiler. Şubat ortasına kadar Playoff potasının alt kısmında yer aldıktan sonra büyük bir performans artışı yaşayan Blazers 13 maçlık bir galibiyet serisine imza attı, Batı'da üçüncü sıraya yükseldi ve normal sezonu da bu konumda bitirdi.

Güçlü Yönleri
  • Takıma geçen yılın ortasında katılan Jusuf Nurkic çember savunması ve pota altına getirdiği sertlikle Blazers savunmasının farklı bir seviyeye çıkmasını sağladı. Al-Farouq Aminu, Maurice Harkless gibi sıkı savunmacılarla birlikte Blazers liderliklerini üstlenen iki ismin zayıf savunmacılar olmasını maskelemekle kalmayıp sağlam bir savunma takımına dönüştü.
  • Her ne kadar takım olarak hücumda vasat bir görüntü çizseler de Damian Lillard-C.J. McCollum ikilisinin ligin en patlayıcı skorer ikililerinden biri olduğu gerçeği değişmiyor. Günlerinde olduklarında durdurulmaları hayli zor.

Zayıf Yönleri
  • Blazers Damian Lillard-C.J. McCollum ikilisinin ötesinde hücumda çok sınırlı. Takımın diğer parçaları yaratıcılık yönünden ortaya pek bir şey koyamadıkları gibi ceza şutörlüğü açısından da çok yeterli sayılmazlar. Bu yüzden Blazers dinamik guard ikilisine rağmen bu sezon hücumda ancak 15. sırayı alabildi.
  • Playoff'ta eşleşmeler daha ön plana çıktığı için Lillard-McCollum ikilisinin savunmada maskelenmesi normal sezonda olduğu kadar kolay olmayabilir. Rakipleri sürekli olarak bu iki ismin üstüne oynamaya çalışacaklar.

Playoff'ta Neler Yapabilirler?

Portland Trail Blazers'ın savunmada böylesine büyük bir gelişme kaydetmesi ve Batı'da üçüncü sırayı alabilmesi kesinlikle sürpriz oldu. Playoff'ta önceki yıllara göre ne kadar farklı oynayacaklarını göreceğiz. Lillard ve McCollum'un alev alması takımın hücumda tıkanmaması için şart gibi görünüyor. Playoff'ta savunmalar sertleştiğinde bu iki ismin baskıya nasıl cevap vereceği takım için belirleyici olacak. İlk turda Pelicans karşısında kafa kafaya bir mücadele vermeleri muhtemel. Bu turu geçmeleri durumunda ise karşılarında Warriors olacak ve oradan ileriyi görmeleri mucize olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder