15 Nisan 2018 Pazar

Batı Playoff Takım İncelemeleri: 5. Utah Jazz

İlk Beş ve Yedekler

C - Rudy Gobert, Ekpe Udoh, Tony Bradley
F - Derrick Favors, Jae Crowder, Jonas Jerebko
F - Joe Ingles, Royce O'Neale
G - Donovan Mitchell, Alec Burks
G - Ricky Rubio, Dante Exum, Raul Neto, David Stockton

Koç: Quin Snyder

Normal Sezonda Ne Yaptılar?

Yazın Gordon Hayward'ı kaybederek büyük darbe alan Utah Jazz, sezonun ilk bölümünü inişli çıkışlı geçirdi. Sezonu kötü açtıktan sonra çaylak Donovan Mitchell'ın beklentilerin çok üstüne çıkan performansıyla Kasım ayında toparlandılar, ardından Aralık ayında tekrar düşüşe geçtiler. Rudy Gobert'in sakat olduğu Ocak ayında da kötü gidişini durduramayan takım Batı'da 11. sıraya kadar düştü. Fakat Gobert'in dönüşü sonrası savunmada dominant bir performans gösterip hücumda da sezon başına göre daha akıcı oynamaya başlayan Jazz ikinci yarının en iyilerinden biri olarak beşinci sıradan Playoff'a girmeyi başardı.

Güçlü Yönleri
  • Jazz için ligin en iyi savunma takımı ibaresini kullanmak yanlış olmaz. Sıralama olarak Celtics'in hemen arkasında ikinci oldular fakat Rudy Gobert'in 26 maç kaçırdığını hesaba katmak lazım. O sahada olduğunda ligde Jazz kadar sıkı bir savunma yok. Gobert ile Derrick Favors'ın pota altını karartmasının yanı sıra Ricky Rubio, Donovan Mitchell ve Joe Ingles da savunmada ortalamanın üstünde oyuncular.
  • Gordon Hayward'ın ayrılmasıyla oluşan boşluğu çaylak Donovan Mitchell'la hemen dolduran Jazz'ın hücumdaki paylaşımcılığı dikkat çekici. Takımda çift hanelerde sayı ortalaması olan altı oyuncu bulunuyor.

Zayıf Yönleri
  • Jazz her ne kadar Gordon Hayward'ın yerini Donovan Mitchell ile doldurabilmiş olsa da geçen sene Hayward'lı halleriyle de hücumda vasat bir takım olduklarını unutmamak lazım. Takımda kendi şutunu istikrarlı şekilde yaratabilen tek isim Mitchell. Aynı zamanda Ricky Rubio şutlarını sokamadığında Gobert-Favors-Rubio'lu beşin büyük bir alan paylaşımı sorunu oluyor.
  • Playoff tecrübesi pek fazla olmayan bir takımlar. Takımın guard ikilisi Ricky Rubio ve Donovan Mitchell kariyerlerinde ilk kez Playoff oynayacaklar, geçen seneki Jazz takımından olan isimlerin de yalnızca bir yıllık tecrübesi var. Savunmalarıyla rakiplerini kilitleyemediklerinde panik yapabilirler.

Playoff'ta Neler Yapabilirler?

Jazz'in Gordon Hayward'ın ayrılığı sonrası seviyesini koruyup yine beşinci sıradan Playoff'a gireceğini pek fazla kişi tahmin edemezdi. Bunda draftta 13. sıradan seçtikleri Donovan Mitchell'ın çaylak sezonunda beklentilerin çok üstüne çıkması ve takımın birinci opsiyonu haline gelmesiyle Jazz iddialı halini korudu. Sert savunmaları sebebiyle ligdeki her takım için oynaması can sıkıcı bir ekipler. İlk turda Thunder ile karşılaşacaklar. Rakiplerinin de iyi bir savunma takımı olması sebebiyle hücumda tıkanma ihtimalleri var ama Thunder'ın zaman verimsizleşebilen bir takım olması sebebiyle şansları olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder