15 Nisan 2018 Pazar

Batı Playoff Takım İncelemeleri: 8. Minnesota Timberwolves

İlk Beş ve Yedekler

C - Karl-Anthony Towns, Gorgui Dieng, Cole Aldrich, Justin Patton
F - Taj Gibson, Nemanja Bjelica
F - Andrew Wiggins, Anthony Brown
G - Jimmy Butler, Jamal Crawford, Marcus Georges-Hunt
G - Jeff Teague, Tyus Jones, Derrick Rose, Aaron Brooks

Koç: Tom Thibodeau

Normal Sezonda Ne Yaptılar?

Yazın Jimmy Butler'ı kadroya kattıktan sonra yeni sezona iddialı giren Minnesota Timberwolves sezonun büyük bölümünde Batı'da ilk dörtte yer aldıktan sonra All-Star dönüşünde Jimmy Butler'ın menisküsünden sakatlanması sonucu düşüşe geçti ve sezonun son bölümünü Playoff'a kalma mücadelesiyle geçirdi. Son maça kadar Playoff'u garantileyemeyen Wolves tek maçlık Playoff niteliğindeki Nuggets maçını kazanarak sekizinci sırayı aldı ve 2004'ten beri ilk kez Playoff yapmayı başardı. Wolves böylece en uzun süre Playoff yapamayan takım unvanını Kings'e bırakmış oldu.

Güçlü Yönleri
  • Geçen sezon da ilk 10 içinde yer alan Wolves Jimmy Butler'ın takıma katılmasıyla seviye atladı ve ligin en iyileri arasına girdi. Butler'ın sakatlık sebebiyle kaçırdığı süreye rağmen hücum sıralamasında dördüncü oldular. Butler ile Karl-Anthony Towns ligin savunması en zor ikililerinden birini oluşturuyor. Takımın hem içeriden hem dışarıdan skor üretebilmesi de ekstra bir artı.
  • Takım yıllardır Playoff yapamasa da ellerindeki oyuncu grubu Playoff aşinalığına sahip. Jimmy Butler, Taj Gibson, Jeff Teague, Jamal Crawford gibi isimler yıllardır Playoff'ta sahne alıyorlar. Onların varlığı takımın gençleri için önemli.

Zayıf Yönleri
  • Wolves bu sezon da çok kötü bir savunma takımıydı. Jimmy Butler ve Taj Gibson takviyeleri takımın savunma problemini çözemedi ve bu sezon da geçen sezon gibi savunmada ligin en kötü beş takımı içinde yer aldılar. Karl-Anthony Towns ve Andrew Wiggins'in savunmadaki zayıflıkları takımın işini güçleştiriyor.
  • Takımın hücumu çok iyi olsa da üç sayı çizgisinin gerisinden vasat altı atıyor olmaları Playoff'ta başlarını ağrıtabilir. Karl-Anthony Towns dışında ilk beşlerinde istikrarlı üçlük sokan bir isim yok.

Playoff'ta Neler Yapabilirler?

Timberwolves'un Playoff'a sekizinci sıradan girmesi doğrudan Jimmy Butler'ın şanssız şekilde sakatlanmasıyla alakalı. Onun olduğu dönemde elit hücumları sayesinde Batı'nın en iyi dört takımından biri gibi görünüyorlardı, ilk turda iç saha avantajı elde edebilirlerdi. Bu durumda ilk turda Rockets'la eşleştiklerinden Playoff'ta ilerleme umutları sönük. Rockets'ın dominant hücumunu durdurabilecek savunma güçleri olmadığından bir sürpriz yapma şansları var gibi görünmüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder