14 Nisan 2018 Cumartesi

Çaylak Raporu: V. - Final

1. Ben Simmons

Philadelphia 76ers (52-30)
15.8 Sayı, 8.2 Asist, 8.1 Ribaund, 1.7 Top Çalma, 0.9 Blok, %54.5 Şut, 3.4 Top Kaybı, 33.7 Dakika

Ben Simmons çaylak sezonunda hiç de çaylak gibi değildi. Parkeye adımını attığı ilk maçtan itibaren sanki yıllardır NBA'de oynuyormuş gibi kontrollü ve kendinden emin bir görüntüdeydi. Onun oynamaya başlamasının Sixers'a olumlu bir katkıda bulunacağı tahmin ediliyordu fakat etkisi olumlu katkının çok ötesine geçti. Drafta gelirken oyun kurabilen bir forvet gibi düşünülürken aslında saf bir oyun kurucu olabildiğini gösterdi. Çaylak sezonunda belki de en büyük sürpriz savunmadaki performansıydı. Kolejde vasat bir savunmacıydı, çaylak sezonunda ise ligin en etkili dış savunmacılarından birisi oldu. Simmons'ın sezonu son yılların en iyi çaylak sezonlarından biri oldu.

2. Donovan Mitchell

Utah Jazz (48-34)
20.5 Sayı, 3.7 Ribaund, 3.7 Asist, 1.5 Top Çalma, 0.3 Blok, %43.7 Şut, 2.7 Top Kaybı, 33.4 Dakika

Donovan Mitchell eğer sürpriz olmaz ve Yılın Çaylağı ödülü Ben Simmons'a giderse tarihte bu ödülü kazanmayı başaramayan en iyi çaylaklardan biri olarak kayıtlara geçecek. Yazın Gordon Hayward'ı kaybeden Jazz, draftta 13. sıradan seçtiği Donovan Mitchell ile Hayward'ın açığını hiç vakit kaybetmeden doldurmuş oldu. Mitchell'ın çaylak sezonunda beklentilerin bu kadar üstüne çıkmasında başrolü özgüveni oynadı. Ekim ayını bir kenara koyarsak Mitchell sezon boyunca draftta 13. sıradan seçilmiş bir oyuncu değil de sanki yıldız olması kesin gibi görülen bir isimmiş gibi yüksek bir özgüvenle oynadı. Bir çaylak olarak 5. sıradan Playoff'a giren bir takımın hücumdaki lideri olmak kolay bir iş değil.

3. Jayson Tatum

Boston Celtics (55-27)
13.9 Sayı, 5.0 Ribaund, 1.6 Asist, 1.0 Top Çalma, 0.7 Blok, %47.5 Şut, 1.4 Top Kaybı, 30.5 Dakika

Gordon Hayward'ın sezonun ilk maçında ayağını kırmasıyla Celtics'in drafttaki üçüncü sıra seçimi Jayson Tatum'ın üstündeki sorumluluk arttı. Tatum'ın benchten katkı getiren bir isim olması öngörülüyordu, sakatlık sonucunda tüm sezon ilk beş çıktı ve artan sorumluluğun üstesinden fazlasıyla geldi. Skorerlik becerileri zaten biliniyordu fakat kolejde o kadar da öne çıkmayan iki özelliğini NBA'de ön plana sürebilmesi herkesi şaşırttı. Bunlardan birincisi üç sayı çizgisinin gerisinden performansıydı, tüm sezon ligin en verimli dış şutörlerinden biri oldu. Diğeri ise savunmadaki performansıydı. Uzun kolları sebebiyle savunma potansiyeli olduğu biliniyordu ama hemen pozitife dönüşmesi şaşırtıcı oldu.

4. Kyle Kuzma

Los Angeles Lakers (35-47)
16.1 Sayı, 6.3 Ribaund, 1.8 Asist, 0.6 Top Çalma, 0.4 Blok, %45.0 Şut, 1.8 Top Kaybı, 31.2 Dakika

Draftta 27. sıradan seçilen Kyle Kuzma draftın stealı olacağının sinyallerini Yaz Ligi'nde vermeye başlamıştı. Ardından Yaz Ligi'ndeki performansını sezon öncesi hazırlık maçlarına da yansıtınca sağlam bir çaylak sezonu geçireceği aşikar bir hale geldi, nitekim öyle de oldu. Kuzma da tıpkı Simmons, Mitchell ve Tatum gibi özgüveniyle dikkat çekti. Sezonun başından itibaren sahaya agresif bir oyun stili yansıttı. Kolejde verdiği intibaya göre çok daha başarılı olmasında üç sayı çizgisinin gerisinden yakaladığı verimliliğin koleje göre hayli yüksek olması başrolü oynuyor. Kolejde şutu istikrarsız bir isimdi, NBA'de bu konuda daha başarılı bir görüntü çizdi.

5. Lauri Markkanen

Chicago Bulls (27-55)
15.2 Sayı, 7.5 Ribaund, 1.2 Asist, 0.6 Blok, 0.6 Top Çalma, %43.4 Şut, 1.2 Top Kaybı, 29.7 Dakika

Finlandiyalı uzun Lauri Markkanen'in hücumdaki hünerleri kolejde ayan beyan ortadaydı, yazın Eurobasket'te de bu hünerleri zaman zaman gördük. Çaylak sezonunda da zayıf Bulls takımında taraftarlara umut veren oyuncuların başında geldi. Şutörlüğü, topu yere vurup skora gidebilmesiyle hücumda gerçekten özel bir oyuncu olabileceğinin sinyallerini verdi. Zaman zaman istikrarsız dönemler geçirse de bunu normal kabul etmek lazım. Savunmada beklendiği üzere pek etkili değil ama korkulduğu kadar kötü bir görüntü çizmediğini de belirtmek gerek.

6. Dennis Smith Jr.

Dallas Mavericks (24-58)
15.2 Sayı, 5.2 Asist, 3.8 Ribaund, 1.0 Top Çalma, 0.3 Blok, %39.5 Şut, 2.8 Top Kaybı, 29.7 Dakika

Dennis Smith Jr. iddiasız bir takımın oyun kurucusu olarak çaylak sezonunda yüksek sorumluluğa sahipti. Bu bir yıldız adayı olarak tecrübe edinmesi açısından onun adına iyi oldu. Verimlilik sorunları yaşasa da çaylak sezonunda potansiyelini gösterdiğini söylemek mümkün. Atletizmi gerçekten etkileyici, zaman zaman alev alabildiğini de gördük. Bir skorer olarak daha istikrarlı olmasının yolu üç sayılık atışlardaki verimliliğini yükseltmekten geçiyor, maç başına beş denemede %31 isabet vasatın hayli altında.

7. Lonzo Ball

Los Angeles Lakers (35-47)
10.2 Sayı, 7.2 Asist, 6.9 Ribaund, 1.7 Top Çalma, 0.8 Blok, %36.0 Şut, 2.6 Top Kaybı, 34.2 Dakika

Babası LaVar Ball'un gazlamaları sebebiyle çaylak sezonuna üstünde büyük bir beklentiyle giren Lonzo Ball'un sezona yaptığı korkunç başlangıç üstündeki baskıyı daha da arttırdı. Sezonun ilk iki ayındaki şut ortalamaları tek kelimeyle faciaydı. Üçlüklerde veya orta mesafelerde verimli olamadığı gibi serbest atış çizgisinden bile hayli zorlandı. Sezon ilerledikçe yüzdeleri biraz toparlandı ve iyi denemeyecek olsa da kabul edilebilir hale geldi. Buna karşın Ball'un pasörlüğü, oyun temposunu kontrol etme becerisi ve şaşırtıcı şekilde çok iyi savunma yapması potansiyelini işaret ediyor.

8. Bogdan Bogdanovic

Sacramento Kings (27-55)
11.8 Sayı, 3.3 Asist, 2.9 Ribaund, 0.9 Top Çalma, 0.2 Blok, %44.6 Şut, 1.6 Top Kaybı, 27.9 Dakika

Euroleague şampiyonu olarak NBA'e adımını atan Bogdan Bogdanovic zayıf bir takımda olduğundan çok dikkat çekmese de iyi bir çaylak sezonu geçirdi. Genç Kings takımında profesyonelliği ve ne yaptığını bilirliği ile öne çıkmayı başardı. Şut konusunda çok verimliydi, hiçbir şey olmasa bile şutörlüğü sebebiyle NBA'e tutunacağı aşikar. 25 yaşında ve tecrübeli bir isim olması ona çaylaklar arasında kuşkusuz ekstra bir güç verdi ama yine de NBA'e alışma konusunda en iyi iş çıkartan isimlerden olduğunu söylemek gerek.

9. Josh Jackson

Phoenix Suns (21-61)
13.1 Sayı, 4.6 Ribaund, 1.5 Asist, 1.0 Top Çalma, 0.5 Blok, %41.7 Şut, 1.9 Top Kaybı, 25.4 Dakika

Josh Jackson için sezonun ilk bölümü hiç de iyi geçmedi. Çok verimsiz bir hücum performansı sergilemesinin yanı sıra savunmada da kolejde dikkat çeken performansını sürdürmeyi başaramadı. Fakat sezonun ikinci yarısında kendisini bulduğunu söylemek mümkün. Şubat ayıyla birlikte skorerlik becerilerini sergilemeye başladı ve sezon sonu itibariyle Devin Booker'ın da sakat olması sebebiyle Suns'ın birinci opsiyonu haline geldi. Üç sayılık atışlarda beklendiği gibi çok zorlandı, oyununu bir adım öteye taşıması için bu problemini aşması şart.

10. John Collins

Atlanta Hawks (24-58)
10.5 Sayı, 7.3 Ribaund, 1.3 Asist, 1.1 Blok, 0.6 Top Çalma, %57.6 Şut, 1.4 Top Kaybı, 24.1 Dakika

John Collins kolejdeki verimliliğini NBA'e de yansıtmayı başardı. Kolejde pota altı bitiriciliği konusunda ülkenin en iyi oyuncusuydu, NBA'de de çaylak olmasına rağmen sezonu en verimli skorerlerden biri olarak tamamladı. Aldığı sorumluluk elbette sınırlıydı ve ligin en kötü takımlardan birinin bir parçasıydı fakat umut verdiğini söylemek lazım. Savunmada da koleje göre daha iyi bir görüntü sergiledi. Şutunu geliştirmesi halinde sağlam bir uzun olabilir.

11.  Jarrett Allen

Brooklyn Nets (28-54)
8.2 Sayı, 5.4 Ribaund, 1.2 Blok, 0.7 Asist, 0.4 Top Çalma, %58.9 Şut, 1.1 Top Kaybı, 20.0 Dakika

Jarrett Allen uzun kolları ve çabukluğu sebebiyle savunmada büyük potansiyel vaat eden bir isimdi, nitekim çaylak yılında bu potansiyelini göstermeyi başardı. Savunmada yaptıklarının yanı sıra hücumda da hiç fena değildi. Oyunu biraz ham olsa da en azından pota altında verimli bir bitirici olabildiğini kanıtladı. İkili oyun oynayabilme potansiyeli var, bu konuda ne kadar gelişeceğini zaman gösterecek. Ama Nets iyi bir genç oyuncu daha kapmış durumda.

12. Bam Adebayo

Miami Heat (44-38)
6.9 Sayı, 5.5 Ribaund, 1.5 Asist, 0.6 Blok, 0.5 Top Çalma, %51.2 Şut, 1.0 Top Kaybı, 19.8 Dakika

Heat'in draftta 14. sıradan Bam Adebayo'yu seçmesi sürpriz olmuştu. Adebayo Kentucky'de çöpçü stili bir uzun izlenimi vermişti, potansiyeli pek de yüksek gibi görünmüyordu. Fakat bir bildikleri varmış. Adebayo NBA'de çok daha potansiyelli bir uzun izlenimi verdi. Çok güçlü olması ve ayaklarının çabuk olması sebebiyle savunmada potansiyeli olmasının yanı sıra hücumda da verimli bir bitirici ve iyi bir pasör olarak dikkat çekti. Şut anlamında da henüz tam olarak gösteremese de potansiyeli var.

13. Dillon Brooks

Memphis Grizzlies (22-60)
11.0 Sayı, 3.1 Ribaund, 1.6 Asist, 0.9 Top Çalma, 0.2 Blok, %44.0 Şut, 1.5 Top Kaybı, 28.7 Dakika

Dillon Brooks'un üç sayılık atışlarını geliştirmesi durumunda NBA'de faydalı bir oyuncu olabileceği netti, nitekim bu alanda koleje göre gelişme kaydederek iyi bir çaylak sezonunu geride bıraktı. Grizzlies çok kötü bir sezon geçirse de Brooks ile genç oyuncular açısından önemli bir kazanım elde etmiş oldular. Potansiyeli şimdilik rol oyuncusunun ötesinde görünmüyor ama iyi bir rol oyuncusu olacak gibi.

14. De'Aaron Fox

Sacramento Kings (27-55)
11.6 Sayı, 4.4 Asist, 2.8 Ribaund, 1.0 Top Çalma, 0.3 Blok, %41.2 Şut, 2.4 Top Kaybı, 27.8 Dakika

De'Aaron Fox'ın çaylak sezonu inişli çıkışlıydı. Üç sayılık atışlarda beklendiği üzere zorlandı ve bu verimsizleşmesine sebep oldu. Pasörlüğü de kolejdeki keskinliğine sahip olmayınca hücumda pek de iyi bir görüntü çizemedi. Buna rağmen çabukluğu, elit atletizmi ve açık alanda etkinliğini sık sık göstermeyi başardı. İkinci sezonunda ortaya koyacağı verimlilik geleceği hakkında önemli ipuçları verecek.

15. Josh Hart

Los Angeles Lakers (35-47)
7.9 Sayı, 4.2 Ribaund, 1.3 Asist, 0.7 Top Çalma, 0.3 Blok, %46.9 Şut, 0.7 Top Kaybı, 23.2 Dakika

Josh Hart Villanova'da çok yönlü bir guard olarak dikkat çekiyordu, nitekim aynı özelliğini Lakers formasıyla NBA'de de gösterdi. Verimli hücumunu, ribauntlardaki etkinliği ve savunmadaki azmiyle faydalı bir rol oyuncusuydu. Gelişime de açık duruyor. Lakers'ın bir başka draft başarısı oldu, Kuzma'yı 27. sıradan, Hart'ı da 30. sıradan almışlardı.

16. Luke Kennard

Detroit Pistons (39-43)
7.6 Sayı, 2.4 Ribaund, 1.7 Asist, 0.6 Top Çalma, 0.2 Blok, %44.3 Şut, 0.9 Top Kaybı, 20.0 Dakika

Luke Kennard Duke'ta çok verimli bir şutör olarak dikkat çekmişti, bunu NBA'e de taşımayı başardı. Sezonun başında silik bir görüntü çizdi fakat sonradan açıldı ve rotasyonda daha fazla öne çıkmaya başladı. Pistons'ın onu hak ettiğinden az oynattığı söylenebilir, şut sıkıntısı olan bir takım olarak Kennard'ı daha fazla kullanmaları beklenebilirdi. J.J. Redick tarzı bir üçlük uzmanı olarak uzun yıllar NBA'de tutunmaya aday.

17. OG Anunoby

Toronto Raptors (59-23)
5.9 Sayı, 2.5 Ribaund, 0.7 Asist, 0.7 Top Çalma, 0.2 Blok, %47.1 Şut, 0.6 Top Kaybı, 20.0 Dakika

Ahtapot kollarıyla dikkat çeken OG Anunoby'nin NBA'de etkili bir oyuncu olması üç sayılık atışlarını geliştirmesine bağlıydı, o da bunu becerdi ve verimli bir performans sergiledi. 3&D potansiyeli çok yüksek bir oyuncu. Yaratıcılık yönünden fakir olduğundan rol oyuncusundan öteye gitmesi zor ama çok kaliteli bir rol oyuncusu olma şansı var. Raptors'ın konferansı zirvede bitirmesinde pay sahibi olan genç ekibinin bir parçasıydı.

18. Daniel Theis

Boston Celtics (55-27)
5.3 Sayı, 4.3 Ribaund, 0.9 Asist, 0.8 Blok, 0.5 Top Çalma, %54.1 Şut, 0.9 Top Kaybı, 14.9 Dakika

Euroleague'in en iyi savunmacılarından biri olarak NBA'e gelen Daniel Theis sertliğini NBA'e de taşımayı başardı ve Celtics'in ligin en iyi savunması olmasında pay sahibi oldu. Hücumda sınırlı olsa da sert bir savunmacı olarak faydalı bir rol oyuncusu. NBA'de tutunacağı kesin gibi.

19. Royce O'Neale

Utah Jazz (48-34)
5.0 Sayı, 3.4 Ribaund, 1.4 Asist, 0.5 Top Çalma, 0.2 Blok, %42.3 Şut, 0.8 Top Kaybı, 16.7 Dakika

Ligin en iyi savunmalarından birine sahip Jazz'in fazla dikkat çekmeyen bir savunmacısı da çaylak Royce O'Neale idi. O'Neale hücumda sınırlı bir isim olsa da savunmada rakibine yapışan, sert ve mücadeleci bir savunmacı olarak önemli işler yaptı. Rol oyuncusu olarak NBA'e tutunacağını gördük. Savunmacı Jazz takımında uzun yıllar oynamasını bekleyebiliriz.

20. Tyrone Wallace

Los Angeles Clippers (42-40)
9.7 Sayı, 3.5 Ribaund, 2.4 Asist, 0.9 Top Çalma, 0.4 Blok, %44.5 Şut, 1.5 Top Kaybı, 28.4 Dakika

Tyrone Wallace 2016 Draftı'nda 60. sıradan seçildikten sonra NBA'de kendisine yer bulamamıştı. Bu sezon Clippers ile ilk şansını buldu ve bu şansı çok iyi değerlendirdi. Sadece 30 maça çıktığı için listede daha yukarılarda olamasa da performans açısından en iyi 14-15 çaylaklardan birisi olduğu söylenebilir. Çok yönlü bir guard olarak dikkat çekiyor ama şutunu geliştirmesi şart.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder