29 Nisan 2018 Pazar

Doğu 1. Tur - Cavaliers-Pacers Serisi: 4-3

Bir LeBron James takımının ilk turda böylesine zorlandığını görmeye alışkın değiliz. Cleveland Cavaliers normal sezonda da önceki yıllara göre ivme kaybettiğinden belki bu şaşırtıcı gelmemeli fakat yıllardır Playoff'a girildiğinde vitesi arttırıp bambaşka bir seviyeye çıktıklarından bu seride de benzer bir durum olmasını bekleyenler çoğunluktaydı. Nitekim LeBron James özelinde bu durum gerçekleşti fakat önceki yılların aksine takım arkadaşları vites arttırmayı başaramayıp Indiana Pacers da ortaya çok sıkı bir mücadele koyunca seri kafa kafaya geçti. Normal sezonda da Cavaliers'a ters gelen Pacers savunmada kendi standartlarının hayli üstüne çıkarak Cavaliers'a zor anlar yaşattı. Hücumda Victor Oladipo'nun eline bakmaları ve Cavaliers'ın Oladipo'ya devamlı ikili, üçlü sıkıştırmalar getirmesi karşısında her zaman doğru çözümleri bulamamaları seriyi kaybetmelerine sebep oldu fakat seride hangi takım daha iyi basketbol oynadı diye bir soru sorulursa bunun cevabı kuşkusuz Pacers. Ama malum, karşıda LeBron James olunca daha iyi basketbol oynayan taraf olmak yeterli olmayabiliyor. Kevin Love'ın da sakatlıklar etkisiyle çok zayıf bir performasn gösterdiği Cavaliers'ın bu seriyi kazanabilmesi için LeBron James'in doğru dürüst dinlenmeden, her maç takımını sırtına alıp taşıması gerekiyordu, o da tam olarak bunu yaptı. Cavaliers'ın seride kazandığı dört maçta da muazzam performanslar gösterdi, bu maçların üçünde 40 sayı barajını aştı. Bundan daha aşağısı da kurtarmazdı, keza onun dominasyonuna rağmen maçlar hep yakın sonuçlarla bitti. Cavaliers bir şekilde ilk turda patlamaktan kurtuldu fakat hiç de Doğu'nun favorisi gibi görünmediler.

Cavaliers İçin Notlar
  • LeBron James'in 33 yaşında ve 15. sezonunda hala bir takımı hemen hemen tek başına bir Playoff serisi zaferine taşıyabilmesi gerçekten absürt. LeBron takımının kazandığı maçlarda NBA tarihinde kendisinden başka yalnız iki-üç ismin çıkabileceği bir seviyedeydi.
  • Elinden sakatlığı bulunan Kevin Love tek kelimeyle korkunç bir seri geçirdi. Saha içinden %32 gibi berbat bir yüzdeyle oynayan Love'ın etkisizliği az kalsın serinin kaybedilmesine sebep oluyordu.
  • J.R. Smith ile Jeff Green'in rotasyonda yerlerini kaybetmeleri için daha ne kadar kötü oynamaları gerektiğini Tyronn Lue'ya birilerinin sorması gerek.

Pacers İçin Notlar
  • Pacers savunması normal sezondaki performansının hayli üstüne çıktı ve Cavaliers için işleri çok zorlaştırdı. LeBron James dışında kalan isimlerin ritim bulmasının önüne geçtiler ve bu strateji neredeyse zaferi getiriyordu.
  • Takımın hücumdaki yaratıcılığının tamamen Victor Oladipo'nun sırtında olması takımın işini zorlaştırdı. Cavaliers Oladipo'ya sürekli ikili sıkıştırmalar getirirken Pacers bunu istikrarlı şekilde cezalandıramadı.
  • Her ne kadar seriden az farkla mağlup çıkmış olsalar da Pacers'ın sezon genelinde beklentilerin fersah fersah ötesinde iş yapmış olması bu sezonun onlar için büyük bir başarı olarak addedilmesine yeter.
-----

1. Maç: Indiana Pacers 98-80 Cleveland Cavaliers
2. Maç: Indiana Pacers 97-100 Cleveland Cavaliers
3. Maç: Cleveland Cavaliers 90-92 Indiana Pacers
4. Maç: Cleveland Cavaliers 104-100 Indiana Pacers
5. Maç: Indiana Pacers 95-98 Cleveland Cavaliers
6. Maç: Cleveland Cavaliers 87-121 Indiana Pacers
7. Maç: Indiana Pacers 101-105 Cleveland Cavaliers

-----

Serinin Oyuncusu: LeBron James (Cavaliers)

34.4 Sayı, 10.1 Ribaund, 7.7 Asist, 1.4 Top Çalma, 1.0 Blok, %55.3 Şut, 3.7 Top Kaybı, 41.1 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder