28 Nisan 2018 Cumartesi

Doğu 1. Tur - Raptors-Wizards Serisi: 4-2

Tarihinde ilk kez Doğu Konferansı'nı ilk sırada bitirerek Playoff'a giren Toronto Raptors'ın son yıllarda ilk turda zorlanma hastalığından kurtulup kurtulamayacağı merak konusuydu. Rakiplerinin üç sene önce ilk turda kendilerini süpüren Washington Wizards olması bu konudaki merakı daha da kamçıladı. Fakat Raptors bu sene farklı bir takım olduğunu 17 sene sonra ilk kez bir Playoff serinin ilk maçından galibiyetle ayrılarak gösterdi. Takım bu serinin ilk maçı öncesinde çıktığı son 10 Playoff serisinde ilk maçı kaybetmişti. Seri beklenildiği üzere hatırı sayılır bir çekişmeye sahne oldu. Raptors ilk maçın ardından hücumların konuştuğu ikinci maçtan DeMar DeRozan'ın liderliğinde galip ayrılırken 2-0 geriye düşen Wizards kendi sahasında oynadığı iki maçı da kazanarak kolay pes etmeyeceğini göstermiş oldu. Beşinci maçta yine DeRozan'ın üstün performansıyla giren Raptors altıncı maçta ise rakibinden deplasmanda maç çalan ilk ekip oldu ve serinin yedinci maça kalmasına izin vermeden üst tura adını yazdırdı. Raptors son maçta ilk yarıyı geride kapatsa da ikinci yarıda, özellikle de son çeyrekte üstün bir performans gösterip rakibini kilitlemeyi başardı ve sonuca gitti. Tüm sezon boyunca Raptors'ın en büyük fark yarattığı alanların başında gelen benchleri bu seride de fark yaratan bir faktör oldu, Raptors benchinin Wizards benchine ikinci maç hariç net bir üstünlük kurması ilk beşler anlamında denk güçler gibi görünen iki ekip arasındaki seviye farkını oluşturdu.

Raptors İçin Notlar
  • DeMar DeRozan önceki sezonlarda üstüne yapışan Playoff'ta verimliliği düşen oyuncu etiketini yırtıp atmaya kararlı olduğunu gösterdi. Çok keskin bir hücum performansı sunan DeRozan özellikle serinin ikinci ve beşinci maçlarında yıldızlaştı.
  • Raptors benchi yine farkını konuşturdu. Benchin en önemli parçalarından Fred VanVleet'in serinin neredeyse tamamını kaçırması dahi takımın bu alanda büyük fark yaratmasını engellemedi. Delon Wright serinin X-Factor'ü oldu.
  • Takımın bu sene farklı bir havada olduğunu gösteren birkaç ilk yaşandı. Birinci maç hastalığının ortadan kalkmasının yanı sıra Raptors altıncı maçta tarihinde ilk kez ilk yarısını geride kapattığı bir Playoff deplasman maçını kazandı.

Wizards İçin Notlar
  • Takımın liderleri John Wall ve Bradley Beal çok iyi bir seri geçirseler de diğer parçalardan yeterli katkı gelmedi. Otto Porter Jr. ve Markieff Morris'in hücumda beklenen katkıyı verememesi takım için ölümcül oldu.
  • Wizards mücadele dozajını arttırsa da Raptors hücumunu durdurabilecek istikrarlı bir savunma performansı göstermeyi başaramadı.
  • Playoff'a ancak sekizinci sıradan girebilen ve ilk turda elenen Wizards'ta yakında bazı radikal değişiklikler görmemiz ihtimal dahilinde. Takımın bazı kimya problemleri olduğu da sezon içinde ayyuka çıkmıştı.
-----

1. Maç: Washington Wizards 106-114 Toronto Raptors
2. Maç: Washington Wizards 119-130 Toronto Raptors
3. Maç: Toronto Raptors 103-122 Washington Wizards
4. Maç: Toronto Raptors 98-106 Washington Wizards
5. Maç: Washington Wizards 98-108 Toronto Raptors
6. Maç: Toronto Raptors 102-92 Washington Wizards

-----

Serinin Oyuncusu: DeMar DeRozan (Raptors)

26.7 Sayı, 4.8 Asist, 3.3 Ribaund, 0.3 Top Çalma, 0.2 Blok, %43.6 Şut, 2.5 Top Kaybı, 36.3 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder