27 Nisan 2018 Cuma

Doğu 1. Tur - Sixers-Heat Serisi: 4-1

Kim demiş tecrübesiz takımlar Playoff'ta iş yapamaz diye. Ortada yetenekli bir oyuncu grubu ve iyi bir sistem olduğunda tecrübe o kadar da mühim bir faktör olmuyor. Normal sezonu çok formda kapatan Sixers yıllar sonra döndüğü Playoff mücadelesine de iyi bir başlangıç yaptı. Serinin sonucunu basit şekilde iki takım arasındaki yetenek farkı belirledi. Miami Heat alışılagelmiş disiplinli ve mücadeleci oyun yapısından ödün vermeyerek Sixers'ı fiziksel bir oyunla hırpalamaya çalıştı. Bu formül Heat'in en azından maçları rekabetçi hale getirmesini sağlasa da Sixers seri boyunca bir şekilde fark yaratmayı bildi. Serinin ilk iki maçında forma giyemeyen Joel Embiid'in dönüşüyle iki takım arasındaki seviye farkı iyice ayyuka çıktı. Normal sezonun ikinci yarısında takıma katılmalarıyla takımın performansında büyük yükselişe sebep olan Marco Belinelli ve Ersan İlyasova bu seride de önemli rol oyuncusu performansları gösterirken ilk Playoff maceralarını yaşayan Ben Simmons ve Joel Embiid ortama hiç de yabancı bir görüntü sergilemediler. Heat'te ise takımın hücumdaki opsiyon kısıtlılığı kendisini fazlasıyla gösterdi, takım son çeyreklerde 36 yaşındaki Dwyane Wade'in eline bakmak zorunda kaldı. Onlar için serinin en büyük hayal kırıklığı ise kuşkusuz sanki sahada olmak istemiyormuş gibi bir görüntü sergileyen ve hiçbir varlık gösteremeyen Hassan Whiteside oldu. Dakika alamamaktan şikayet eden Whiteside'ın Heat'te bir geleceği var gibi görünmüyor.

Sixers İçin Notlar
  • Sezon ortasında yapılan takviyelerin ardından hayli keskinleşen Sixers hücumu bu özelliğini Heat eşleşmesine de yansıttı. Ben Simmons'ın şutörleri bulması üstüne kurulu hücum Heat'in sıkı savunmasına rağmen efektifti.
  • Ben Simmons normal sezonda olduğu gibi Playoff ilk turunda da sanki yıllardır bu seviyede oynuyormuşcasına kontrollü ve ne yaptığını bilir bir görüntüdeydi.
  • Uzun yıllar sonra ilk kez Playoff yapmış genç bir takım olmalarına karşın Sixers'ın adı ciddi ciddi bir Finaller adayı olarak geçmeye başladı. Bu kadar hızlı bir patlama yapabilmek kolay iş değil.

Heat İçin Notlar
  • Heat'in hücumdaki sınırlılığı seride onları yakan faktör oldu. Maçları belli bir yere kadar kafa kafaya götürmeyi başarsalar da işler sıkıştığında çözümsüz kalmaları seri boyunca bir yerden sonra kopmalarına sebep oldu.
  • Hassan Whiteside'ın performansı tam bir fiyaskoydu. Sezon içinde Joel Embiid'le takışan ve seriye ekstra motive gelmesi beklenen Whiteside tam aksine sahada olmak istemiyormuş gibi bir görüntüdeydi.
  • Heat'in tamamen saf yetenek eksikliğinden dolayı mağlup olması takımı yakın gelecekte bazı değişikliklere zorlayabilir.
-----

1. Maç: Miami Heat 103-130 Philadelphia 76ers
2. Maç: Miami Heat 113-103 Philadelphia 76ers
3. Maç: Philadelphia 76ers 128-108 Miami Heat
4. Maç: Philadelphia 76ers 106-102 Miami Heat
5. Maç: Miami Heat 91-104 Philadelphia 76ers

-----

Serinin Oyuncusu: Ben Simmons (Sixers)

18.2 Sayı, 10.6 Ribaund, 9.0 Asist, 2.4 Top Çalma, 0.6 Blok, %50.0 Şut, 4.0 Top Kaybı, 37.6 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder