15 Nisan 2018 Pazar

Doğu Playoff Takım İncelemeleri: 1. Toronto Raptors

İlk Beş ve Yedekler

C - Jonas Valanciunas, Jakob Poeltl, Lucas Nogueira
F - Serge Ibaka, Pascal Siakam
F - OG Anunoby, C.J. Miles, Alfonzo McKinnie
G - DeMar DeRozan, Norman Powell, Malachi Richardson
G - Kyle Lowry, Delon Wright, Fred VanVleet, Lorenzo Brown

Koç: Dwane Casey

Normal Sezonda Ne Yaptılar?

Toronto Raptors Ocak ayının sonuna kadar iyi bir sezon geçirirken Şubat ayıyla birlikte bir anda gaza basıp sezonunu apayrı bir yere taşıdı. Şubat başından Mart ortasına kadar olan dönemde çıktığı 19 maçın 18'ini kazanan takım bu performansıyla Doğu'da liderliği ele geçirdi ve sezon sonuna kadar da bırakmadı. Önceki yıllara göre çok daha fazla top paylaşan Raptors'ta çoğunluğu gençlerden oluşan benchin savunmaya da doping etkisi yapması takımın kulüp tarihinde ilk kez konferansını lider tamamlamasını sağladı. Takım iki sezon önce 56 galibiyetle kırdığı kulüp rekorunu da 59 galibiyete taşıdı.

Güçlü Yönleri
  • Önceki yıllarda daha çok birebir zorlamalar üstünden ilerleyen Raptors hücumu bu sezon farklı bir görüntü kazandı. DeMar DeRozan ve Kyle Lowry'nin birebir oyunlarının üstüne daha fazla top paylaşılan ve daha fazla ikili oyun oynanan bir oyun ekleyen Raptors bu formülle sezonu ligin en iyi ikinci hücum takımı olarak tamamladı. Bu stilin Playoff'a daha iyi taşınabilir bir stil olduğu da söylenebilir.
  • Takımın savunması özellikle yeni eklenen ya da rotasyondaki rolü büyüyen genç oyuncuların etkisiyle seviye atladı. Önceki sezon savunmada ligin ilk 10'u içinde olmayan Raptors bu sezon beşinci sırayı elde etti.
  • Raptors'ın başarısında benchlerinin rolü çok büyük. Bu sezon birçok maçı Jakob Poeltl, Pascal Siakam, C.J. Miles, Delon Wright, Fred VanVleet ve zaman zaman Norman Powell'dan oluşan ikinci beşlerinin yarattığı farkla kazandılar.

Zayıf Yönleri
  • Raptors'la ilgili sorulacak soru önceki yıllarla aynı. DeMar DeRozan-Kyle Lowry ikilisi takımı şampiyonluk iddialısı yapabilecek kadar iyi mi? İki ismin de geçmişte Playoff'ta normal sezonu aratan performanslar gösterdikleri bir gerçek. Bu kez etraflarında daha iyi bir takım ve kendilerine daha az yük bindiren bir sistem var ama Playoff'ta genelde yıldızların fark yarattığını unutmamak lazım.
  • Raptors'ın sezonun son bölümünde Doğu'da savaşacağı takımlara karşı pek de iç açıcı bir performans göstermemiş olması bir soru işareti teşkil ediyor.

Playoff'ta Neler Yapabilirler?

Raptors bu sezon çok daha akıcı ve paylaşımcı bir hücum, daha derin bir bench ve daha iyi bir savunmayla önceki senelerdeki görüntüsünün ötesine geçti ve tarihinde ilk kez Doğu Konferansı'nı lider tamamladı. Celtics'in Kyrie Irving'i sakatlığa kurban vermesi ve Cavaliers'ın da LeBron James'in dönüşünden beri en zayıf görüntüsünde olması sebebiyle takım üstündeki beklentiler hiç olmadığı kadar yüksek. Raptors'ın ilk turda Wizards engelini aştıkları takdirde karşısına bir sürpriz olmazsa Cavaliers çıkacak. LeBron karşısında rüştlerini ispatlamaya çalışacaklar ama favori oldukları söylenemez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder