14 Nisan 2018 Cumartesi

Doğu Playoff Takım İncelemeleri: 2. Boston Celtics

İlk Beş ve Yedekler

C - Aron Baynes, Greg Monroe, Daniel Theis
F - Al Horford, Marcus Morris, Guerschon Yabusele
F - Jayson Tatum, Semi Ojeleye, Gordon Hayward
G - Jaylen Brown, Marcus Smart, Abdel Nader, Jonathan Gibson
G - Terry Rozier, Shane Larkin, Kyrie Irving

Koç: Brad Stevens

Normal Sezonda Ne Yaptılar?

Yazın Gordon Hayward ve Kyrie Irving hamleleriyle iddiasını iyice arttıran Boston Celtics sezonun ilk maçında Hayward'ın ayağını kırmasıyla derinden sarsıldı. Buna rağmen takım savunmada önceki sezona göre çok büyük mesafe kat edip ligin en iyi savunması haline gelmelerinin ve genç oyuncularının beklentilerin üstünde performans göstermelerinin etkisiyle çok iyi performans göstererek uzun süre Doğu'da liderliği kimseye bırakmadı. Kyrie Irving'in dizinde zorlanmalar yaşamaya başlamasıyla gelen mağlubiyetler sonucu ikinci sıraya düşen Celtics Playoff hemen öncesinde Irving'in diz ameliyatı olacağının açıklanmasıyla bir kez daha sarsıldı.

Güçlü Yönleri
  • Yazın takımdaki en iyi savunmacılardan ikisini gönderen Celtics'in savunmasının bu kadar büyük bir gelişme kaydedip ligin en iyi savunması haline gelmesi gerçekten şaşırtıcıydı. Hücumdaki liderini kaybeden Celtics'in Playoff'ta bir iddiası olacaksa bu savunmaları sayesinde olacak.
  • Celtics'in en büyük artısı kuşkusuz koç Brad Stevens. Stevens her yıl elindeki oyuncu grubundan beklentilerin üstünde verim almayı başarıyor. Kağıt üstünde tecrübesiz ve sınırlı görünen bu takımın halen üstünün çizilememesinin en büyük sebebi o.
  • Celtics oynamaya ve kendini ispatlamaya aç bir oyuncu grubuna sahip. Kyrie Irving'in de sakatlanmasıyla takımın genç isimleri Jaylen Brown ve Jayson Tatum'ın üstündeki sorumluluk daha da arttı. Bunun yanında Kyrie'siz dönemde iyi işler çıkartan Terry Rozier da Playoff'ta kendisini ispatlamak isteyecek.

Zayıf Yönleri
  • Hücumda halihazırda ligin orta karar takımlarından olan Celtics'in Kyrie Irving'i sakatlığa kurban vermesi hücumda çok sınırlı bir takıma dönüşmelerine sebep olacak. Takımda bariz bir yaratıcılık sıkıntısı olacak ve hücumlarını büyük ölçüde top dolaştırma sonucu gelecek pozisyonlar üstüne kurmaları gerekecek.
  • Jaylen Brown ve Jayson Tatum normal sezonda Gordon Hayward'ın sakatlığı sonrası artan sorumluluğa çok iyi yanıt verseler de Kyrie Irving'in de sakatlanması sonrası Playoff'ta artan baskıya nasıl cevap verecekleri bir soru işareti.

Playoff'ta Neler Yapabilirler?

Normalde sezon başındaki kadrosuna göre elindeki en iyi iki oyuncuyu da kaybetmiş bir takımın Playoff'ta tur geçmesini kimse pek ihtimal dahilinde görmez. Fakat Brad Stevens beklentilerin üstüne çıkma konusunda o kadar alışkanlık sahibi bir koç ki elindeki bu sınırlı kadrodan da benzer bir verim alabileceğini düşünmemek elde değil. Kyrie Irving'in olmadığı dönemde Celtics o kadar da kötü bir performans sergilemedi. Playoff'ta işleri kolay olmayacak, ilk turda eşleştikleri Bucks ile sonraki turdaki muhtemel rakipleri Sixers'ın yıldız güçleri kendilerine ağır gelebilir. Ama her ne olursa olsun akılcı basketboldan ve mücadele güçlerinden ödün vermeyecekler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder