14 Nisan 2018 Cumartesi

Doğu Playoff Takım İncelemeleri: 4. Cleveland Cavaliers

İlk Beş ve Yedekler

C - Kevin Love, Tristan Thompson, Ante Zizic, Kendrick Perkins
F - Jeff Green, Larry Nance Jr, Okaro White
F - LeBron James, Kyle Korver, Cedi Osman
G - Rodney Hood, J.R. Smith, John Holland
G - George Hill, Jordan Clarkson, Jose Calderon

Koç: Tyronn Lue

Normal Sezonda Ne Yaptılar?

Yazın takımdan ayrılmak isteyen Kyrie Irving'i takas eden Cleveland Cavaliers sezonun ilk bölümünde berbat savunma performansları sebebiyle beklentilerin altında bir performans gösterdikten sonra Isaiah Thomas'ın sakatlıktan çok kötü dönmesi ve Kevin Love'ın elini kırmasıyla sezon ortasında dibe vurdu. Fakat takasın son gününde yapılan hamleler ve LeBron James'in sezonun ikinci yarısında gaza basmasıyla toparlanarak 50 galibiyete ulaştılar. Yine de bu ikinci LeBron döneminin en düşük Playoff sırasını almalarının önüne geçmedi.

Güçlü Yönleri
  • Bu sezon 33 yaşında olduğunu hiç de çaktırmayan derecede dominant bir performans gösteren LeBron James'in her yıl olduğu gibi Playoff'ta vitesi biraz daha yükselteceğini tahmin edebiliriz. "Playoff LeBron'u" başlı başına bir fenomen ve Cavaliers'ı Doğu'da en iddialı takımlar arasına yazmak için yeterli bir sebep.
  • Cavaliers sezonu ligin en iyi beşinci hücumu olarak bitirdi ama bunu sakatlık problemleriyle uğraşırken yaptıklarını hatırlamak lazım. Sezonun ikinci yarısında Doğu'da hücumda onların patlayıcılığına ulaşabilen bir takım yoktu.
  • Kazanma alışkanlığı yadsınamayacak bir faktör. Cavaliers Doğu'daki rakiplerine göre önemli bir tecrübe avantajına sahip ve üç sezondur NBA Finalleri'ne gidiyorlar. LeBron James özelinde ise bu sayı yedi.

Zayıf Yönleri
  • Cavaliers sezon boyunca savunmada yokları oynadı. Uzun süre ligin en kötü savunmasına sahiplerdi, sezon sonunda da sıralamada sondan ikinciydiler. Mesaj niteliği taşıyan maçlarda savunmada sertliklerini arttıklarını gördüğümüzden Playoff'ta savunmada bu kadar kötü olmayacaklarını söyleyebiliriz ama takımın ne kadar efor sarf ederlerse etsinler bu yönden sınırlı olduğu aşikar.
  • Tristan Thompson, J.R. Smith gibi oyuncular korkunç bir sezon geçirdiler ve Playoff'ta performanslarını ne kadar yükseltebilecekleri bir soru işareti. Bu iki isim 2016'daki şampiyonlukta önemli roller oynamışlardı, şimdi o seviyeden hayli uzaktalar. Aynı şampiyonlukta muazzam bir ikinci adam performansı gösteren Kyrie Irving de artık yok.

Playoff'ta Neler Yapabilirler?

Cavaliers'ın normal sezon performansının düşük seviyede kalmasının Playoff adına çok fazla bir şey ifade etmediğini önceki sezonlardan biliyoruz. Geçen yıl da 51 maç kazanabilmiş ve savunmada ancak 21. sırayı alabilmişler fakat Playoff'ta Doğu Konferansı'nı ezip geçmişlerdi. Bu sezon savunmada daha da kötülerdi ve ellerinde Kyrie Irving yok ama bütün sezon sağlıklı kalan ve çok formda görünen LeBron James'in liderliğinde Playoff'a dördüncü sıradan girmelerine karşın Doğu'nun yine en büyük favorisi olacaklar. Ama bu sefer geçtikleri yol biraz daha zorlu olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder