1 Nisan 2018 Pazar

Güç Sıralamaları: 23. Hafta Sonu

1. Houston Rockets (62-14) - Geçen Hafta: 1.

Rockets'ın normal sezonu Batı'nın ve ligin lideri olarak tamamlaması artık garanti. Bu hafta Hawks, Bulls ve Suns gibi ligin en zayıf takımlarından üçüyle karşılaşan Rockets üç maçı da kazanarak galibiyet serisi 11 maça yükseltti. Lig sonuncusu Suns karşısında kendi sahalarında şok bir mağlubiyet almaya çok yaklaşmışlardı ama Gerald Green'in son saniye üçlüğüyle serilerini sürdürdüler.

2. Toronto Raptors (55-21) - Geçen Hafta: 2.

Uzun süredir ligin en formda ekiplerinden olan Raptors bu hafta sendeledi. Haftayı Clippers'a yenilerek açtıktan sonra Nuggets'ı yendiler fakat son maçlarında Doğu'da kendilerini takip eden Celtics'e Kyrie Irving'in oynamamasına karşın yenilerek önemli bir mesaj maçını yitirmiş oldular. Aynı zamanda aradaki fark da iki maça inmiş oldu, Raptors'ın Doğu liderliği tekrar tehlikeye girdi.

3. Golden State Warriors (55-21) - Geçen Hafta: 3.

Jazz, Pacers ve Bucks'a kaybeden Warriors geçen yılın Mart ayından sonra ilk kez üst üste üç mağlubiyet almış oldu. Kevin Durant ve Draymond Green Bucks maçında sakatlıktan döndü fakat Durant hakeme küfrettiği için oyundan atıldı. Haftanın son maçında Klay Thompson da sakatlıktan döndü ve takım Kings'i yenerek mağlubiyet serisini bitirdi fakat Patrick McCaw'ın korkunç şekilde düşüp sakatlanması moralleri bozdu.

4. Boston Celtics (53-23) - Geçen Hafta: 4.

Tam Doğu'da liderlik mücadelesi bitti derken Celtics atak yaptı ve farkı azaltmaya başladı. Üstüne üstlük bunu Kyrie Irving'ten yoksun şekilde yapıyorlar. Kings ve Suns galibiyetleriyle haftayı açan Celtics Jazz ve Raptors karşısında iki çok zorlu maçtan galip çıkarak galibiyet serisini altı maça yükseltti. Raptors'la aralarındaki farkı iki maça indirdiler. Rol oyuncularının performansları gerçekten göz alıyor.

5. Cleveland Cavaliers (46-30) - Geçen Hafta: 5.

Cavaliers bu hafta dört kez sahne alırken Nets, Hornets ve Pelicans'ı mağlup etti fakat Heat karşısında bir varlık gösteremeyerek mağlup oldu. Heat maçı LeBron James'in bu sezonki en silik performanslarından bir tanesiydi. O maç dışında Cavaliers çıktığı son sekiz maçtan galibiyetle ayrıldı. Kevin Love'ın dönüşü takıma yeniden ivme kazandırdı.

6. Portland Trail Blazers (47-29) - Geçen Hafta: 6.

Blazers bu hafta çıktığı dört maçın üçünü kazandı ama gidip fikstürün en rahat görünen maçını kaybetti. Thunder, Pelicans ve Clippers galibiyetleri büyük işti, iki Playoff potası takımı ile Playoff'a kalma mücadelesi veren bir takımı yenmiş oldular. Fakat Batı'nın sondan ikinci sırasında yer alan Grizzlies'e kaybetmeleri hesapta yoktu. Yine de üçüncü sırayı iyice sağlama aldıkları için onlar adına iyi bir hafta oldu.

7. Philadelphia 76ers (45-30) - Geçen Hafta: 8.

Çaylak Markelle Fultz'un nihayet parkelere beklenen dönüşünü yaptığı Sixers haftayı Nuggets'ı yenerek açtıktan sonra Knicks'i de yendi fakat bu maçta gözüne aldığı bir darbeyle sakatlanan Joel Embiid'i kaybetti. Embiid'in normal sezonun kalanında oynaması beklenmiyor. Embiid'in kaybından sonra çıktıkları Hawks maçında da kazanarak galibiyet serilerini dokuz maça yükselttiler.

8. Indiana Pacers (45-31) - Geçen Hafta: 9.

Pacers çok iyi bir haftayı geride bıraktı. Takım Heat, Warriors ve Kings galibiyetleriyle Doğu'da beşinci sırayı iyice emniyete almış oldu, arkalarındaki Wizards'la aralarında üç maç fark var. Bunun yanında üstlerindeki Cavaliers ve Sixers'ı kovalamayı da sürdürüyorlar, arada yalnızca bir maç fark var. Pacers bu sezonun gerçekten en büyük sürprizlerinden biri oldu.

9. Utah Jazz (43-33) - Geçen Hafta: 10.

Haftayı eksik Warriors karşısında rahat bir galibiyetle açan Jazz, Celtics karşısında ise Jaylen Brown'ın son saniye üçlüğüyle yıkıldı. Grizzlies karşısında da bir sıkıntı yaşamayan Jazz'ın kalan fikstürü iki Lakers maçı hariç çekişmeli geçmeye aday müsabakalar içeriyor, nasıl bir iş çıkartacaklarını göreceğiz. Takımla ilgili bir not da geçen hafta sakatlıktan dönen Dante Exum'ın form tutmaya başlamış olması.

10. Oklahoma City Thunder (44-33) - Geçen Hafta: 7.

Thunder için kötü ve biraz da talihsiz bir hafta oldu. Oynadıkları üç maçı da kaybetmeleri onlara büyük darbe indirdi. Üç maçın da yakın skorlarla bitmesi takım için ayrıca moral bozucu; Blazers'a üç, Spurs'e dört, Nuggets'a ise uzatmada bir sayı farkla kaybettiler. Son topları biraz daha iyi oynasalar 3-0 ile geçebilecekleri zorlu bir haftayı 0-3 ile kapattılar.

11. San Antonio Spurs (44-32) - Geçen Hafta: 11.

Son dönemin çıkıştaki takımı Spurs bu hafta Bucks ve Wizards'a mağlup oldu fakat Thunder'ı devirmeyi başardı. Thunder'a karşı aldıkları galibiyet için altın değerinde dense yeridir keza doğrudan çekişme halinde oldukları bir takımı yenmiş oldular. Batı'da dördüncü sıraya kadar yükseldiler, Kawhi Leonard'sız böyle bir iş yapmaları gerçekten muazzam.

12. Minnesota Timberwolves (44-33) - Geçen Hafta: 14.

Bu hafta üç zayıf takımla karşılaşan Wolves bu avantajı kusursuz şekilde kullanamadı. Grizzlies karşısında mağlup olan takım Hawks ve Mavericks karşısında kazanabildi ama yarışın çok kızışık olduğu ve her maçın sıralamayı değiştirebildiği bir ortamda bu tarz mağlubiyetler almamaları gerekiyor. Karl-Anthony Towns'ın Hawks maçındaki 56 sayılık performansını da anekdot olarak düşelim.

13. Washington Wizards (42-34) - Geçen Hafta: 13.

Haftayı 2-2 ile geçen Wizards son oynadığı Hornets maçında uzun süredir sakat olan John Wall'a yeniden kavuştu. Wall'suz dönemi hayli iyi geçmeleri Wall'un takımın dinamiklerine olan etkisinin sorgulanmasına sebep olmuştu ama takımın yaratıcılık açısından liderine ihtiyaç duyduğu su götürmez bir gerçek. Playoff öncesi onunla birlikte tekrar form tutmaları gerekiyor.

14. New Orleans Pelicans (43-33) - Geçen Hafta: 12.

Pelicans bu hafta Blazers ve Cavaliers'ı zorlasa da yıkamadı ve son üç maçından mağlubiyetle ayrılmış oldu. Bu mağlubiyetler onları Batı'da sekizinci sıraya iteledi. Arkalarından gelen Nuggets ve Clippers'ın halen iki maç önündeler ama sezonu iyi kapatmaya mecburlar yoksa pozisyonları ellerinden kaçıp gidebilir.

15. Milwaukee Bucks (41-35) - Geçen Hafta: 17.

Bucks için kritik bir haftaydı ve bu haftayı iyi geçtiler. Dört maça çıkan takım tek mağlubiyetini Clippers karşısında aldı ve bu galibiyetlerle Doğu yedinciliği yarışında Heat'in tekrar üstüne çıktılar. Celtics'te Kyrie Irving'in Playoff'un ilk turunu kaçırma ihtimalinin olması yedinci sıradan Playoff'a girmeyi bazı takımlar için cazip kılabilecek bir faktör, bu da yarışa ekstra bir anlam katıyor.

16. Miami Heat (41-36) - Geçen Hafta: 16.

Cavaliers ve Bulls galibiyetleri Heat için iyi sonuçlardı ama diğer iki maçta onur kırıcı uzatma mağlubiyetleri aldılar. İlk maçı Pacers'a kaybettiler, bu kabul edilebilir bir durum fakat iddiasız Nets'e yenilmeleri gerçekten büyük bir kayıp oldu. Bu mağlubiyetle birlikte yedinci sırayı da Bucks'a kaptırdılar. Milwaukee temsilcisini yarım maç geriden takip ediyorlar.

17. Denver Nuggets (41-35) - Geçen Hafta: 15.

Nuggets fikstürünün zorluğunu net şekilde hissediyor. Sixers ve Raptors deplasmanlarından boynu bükük çıkan ekip Thunder deplasmanından ise zorlu bir uzatma galibiyeti çıkartmayı başardı. Bu galibiyet Playoff umutlarını canlı tuttu fakat önlerindeki maçlar da hayli zorlu olacak. Üstlerindeki takımların tökezlemesi onlar için yeterli olmayabilir.

18. Los Angeles Clippers (41-35) - Geçen Hafta: 18.

Clippers Playoff yarışındaki takımlar içerisinde adından en az bahsedilen ekip olsa da potayı takip etmeyi sürdürüyor. Bu hafta Raptors ve Bucks karşısında çok kritik galibiyetler aldılar. Suns karşısında da hata yapmadıktan sonra Blazers karşısında rakiplerine diş geçiremediler fakat bu haftayı 3-1 ile geçebilmiş olmaları bir başarı. Nuggets'la birlikte Pelicans'ın iki maç gerisindeler.

19. Detroit Pistons (36-40) - Geçen Hafta: 19.

Ligin amaçsız takımları içerisinde en kaliteli kadroya sahip Pistons bunun etkisiyle diğer amaçsız takımlar karşısında kazanıyor. Bu hafta da Lakers ve Knicks'i yendiler. Ama araya da bir iddialı takım galibiyeti sıkıştırdılar ve Wizards'a çelme taktılar. Son yedi maçlarının altısını kazandılar ama artık çok geç.

20. Charlotte Hornets (34-43) - Geçen Hafta: 20.

Haftayı Knicks'i uzatmada yenerek açan Hornets Cavaliers ve Wizards'a ise mağlup oldu. Sıradaki Sixers maçından sonra kalan maçlarının ikisi kendilerinden daha zayıf tanking yapan takımlara karşı olacak, sezonu ise Pacers'la önce içeride sonra dışarıda oynayarak kapatacaklar. Sezonu şu anda bulundukları yerde bitirmeleri kuvvetle muhtemel.

21. Los Angeles Lakers (33-42) - Geçen Hafta: 21.

Pistons ve Bucks'a yenilip Mavericks'i yenen Lakers'ta Isaiah Thomas belinden ameliyat olmaya karar verdi ve sezonu kapattı. Thomas'ın bu sezonun ötesinde Lakers forması giymesi ihtimal dahilinde durmuyor keza "Ben altıncı adam değilim" tarzı açıklamalarına rağmen Lakers onu altıncı adam olarak kullanmakta ısrar etti.

22. New York Knicks (27-50) - Geçen Hafta: 22.

Haftayı Wizards'a çelme takarak açan Knicks diğer üç maçını ise kaybetti. Takımda Trey Burke'ün performansı dikkat çekici. Geçen sezon Wizards'ta silik bir performans göstererek artık ligdeki vadesini doldurmuş gibi görünen Burke bu hafta Hornets'a 42 sayı atarak dikkat çekti. Allen Iverson-vari imajı da ayrıca dikkat çekici.

23. Brooklyn Nets (25-51) - Geçen Hafta: 25.

Tanking yapan takımlar içinde tanking yapmayan takım olarak sırıtan Nets bu hafta Cavaliers'a yenildi fakat Magic ve Heat karşısında kazandı. Heat galibiyetiyle iddialı bir takıma çelme takmış oldular. Kaybetmek bir işlerine yaramadığı için mücadeleyi bırakmıyorlar.

24. Chicago Bulls (25-51) - Geçen Hafta: 24.

Rockets ve Heat mağlubiyetleriyle mağlubiyet serisini yedi maça çıkartan Bulls bu seriyi Doğu'da altlarında yer alan iki takımdan biri olan Magic'i yenerek sonlandırdı. İki takımın da maçı kazanmayı pek de istemediği ortaya konan oyundan belliydi fakat mecburen bir taraf kazanmak zorunda.

25. Sacramento Kings (24-53) - Geçen Hafta: 23.

Kings bu hafta oynadığı tüm maçları kaybederek tanking yarışında tekrar bir hamle yaptı. İki hafta önceki çıkışlarıyla Batı'da bir anda sıralamaları yükselmişti, tekrar dibe dönmek kolay bir iş değil. Bu sıralardaki takımlar haftada bir hatta iki haftada bir maç kazanıyor.

26. Memphis Grizzlies (21-55) - Geçen Hafta: 29.

Grizzlies bu hafta durup dururken Wolves ve Blazers'ı yenerek şok bir işe imza attı. İki iddialı ve kuvvetli takımı yenmek aslında tanking işini belki de en iyi yapan takım olduklarını gösteriyor, ellerindeki malzeme aslında bu kadar kötü sonuçlar alacak seviyede değil. Jazz karşısında da galibiyete gidiyorlardı ama bu seneki belki de en aleni tanking işine imza atarak çok iyi bir maç geçiren Marc Gasol'ü son çeyrekte oynatmayıp kaybettiler.

27. Dallas Mavericks (23-53) - Geçen Hafta: 27.

Mavericks tanking yarışında dibinde yer alan Kings'i yendi fakat diğer maçlarından mağlubiyetle ayrıldı. Şu anda Batı'da sondan üçüncü, genelde ise sondan beşinci sırada yer alıyorlar.

28. Orlando Magic (22-53) - Geçen Hafta: 26.

Magic bu hafta Nets ve Bulls'a yenilerek tanking adına iyi iş çıkarttı, iddiasız takımlara maç kaybetmek öyle kolay bir iş değil. Önlerinde Hawks, Knicks ve Mavericks'le oynanacak maçlar var, bu maçlarda da performanslarının çok zayıf olması gerekecek.

29. Atlanta Hawks (21-55) - Geçen Hafta: 28.

Hawks bu haftaki tüm maçlarını kaybetti. Üstüne bir de Dennis Schröder sakatlanıp sezonu kapattı. Kalan sürede maç kazanmaları sürpriz olur, tek ihtimal sıradaki Magic maçı gibi görünüyor. Ondan da kurtulurlarsa Doğu sonunculuğu onların.

30. Phoenix Suns (19-58) - Geçen Hafta: 30.

Suns bu haftayı da sıfır çekerek kapattı ve mağlubiyet serisini 14 maça çıkarttı. Aslında lig lideri Rockets'a karşı deplasmanda şok bir galibiyet almak üzerelerdi ama Gerald Green son saniyede attığı üçlükle buna engel oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder