8 Nisan 2018 Pazar

Güç Sıralamaları: 24. Hafta Sonu

1. Houston Rockets (64-16) - Geçen Hafta: 1.

Spurs karşısında gelen mağlubiyetle 11 maçlık galibiyet serisi sona eren Rockets ardından Wizards ve Blazers karşısında kazandı, son maçlarında ise Thunder'a yenildiler. Bir süredir forma giymeyen Chris Paul bu hafta tekrar düzenli oynamaya başladı, bu Playoff öncesi ritim bulması açısından önemli.

2. Toronto Raptors (57-22) - Geçen Hafta: 2.

Hafta başında Cavaliers'a kaybederek yine Playoff öncesi bir mesaj maçından mağlup çıkan Raptors ardından Celtics ve Pacers'a karşı çok sıkı bir savunma yapıp rakiplerinin 80 sayıyı görmesine izin vermedi. Bu maçlarda gelen galibiyetlerle Raptors tarihinde ilk kez Doğu Konferansı'nı birinci sırada bitirmeyi garantilemiş oldu.

3. Golden State Warriors (57-23) - Geçen Hafta: 3.

Warriors'ta Stephen Curry hariç önemli parçalar sakatlıklarını atlattı ama takımın istenen ritmi bulduğunu söylemek zor. Bu hafta Suns ve Thunder'ı yendiler fakat Pacers ve Pelicans'a mağlup oldular. Curry olmadığında hiç de "yenilmez" görünmüyorlar, Curry'nin kaçıracağı Playoff ilk turunda başları derde girebilir mi?

4. Boston Celtics (54-25) - Geçen Hafta: 4.

Haftayı Bucks ve Raptors'a yenilerek açan Celtics asıl darbeyi Kyrie Irving'in ikinci bir diz ameliyatı olacağı ve Playoff'u kaçıracağının açıklanmasıyla aldı. Bu sakatlık Playoff'ta ilerleme umutlarını büyük ölçüde yok etti denebilir. NBA Finalleri'ne gidebilme adına hatırı sayılır derecede şans verilen bir ekiptiler ama Kyrie'siz Konferans Finali bile rüya gibi görünüyor.

5. Philadelphia 76ers (49-30) - Geçen Hafta: 7.

Sixers sezonun son bölümünün açık ara en flaş takımı. Joel Embiid'in gözünden sakatlanıp ameliyat olması bile takımın yakaladığı ivmeyi durduramadı ve galibiyet serileri 13 maça çıktı. Bu hafta Hornets, Nets ve Pistons'ı yendikten sonra Doğu üçüncülüğü için hayati önem taşıyan maçta Cavaliers'ı devirmeyi başardılar. Maçta ilk yarıdaki büyük üstünlüklerinin erimesine engel olamasalar da aldıkları bu galibiyetle Cavs'i geçip üçüncü sıraya yükseldiler.

6. Cleveland Cavaliers (49-31) - Geçen Hafta: 6.

Mavericks, Raptors ve Wizards galibiyetleriyle Kevin Love'ın dönüşü sonrası yakaladığı yüksek form grafiğini sürdüren Cavaliers haftanın en kritik maçında ise istediği sonucu alamadı. Kendileri hemen arkadan takip eden Sixers karşısında ilk yarıda farklı geriye düştüler. LeBron James'in muazzam oyunuyla ikinci yarı maça ortak olsalar da kendilerini oraya getiren LeBron'un son saniyelerde kaçırdığı serbest atışla kaybedip Doğu'da dördüncü sıraya indiler.

7. Portland Trail Blazers (48-32) - Geçen Hafta: 6.

Blazers haftayı Grizzlies galibiyetiyle açtı fakat haftanın kalanı pek istenen şekilde gelişmedi. Texas turnesi takıma yaramadı ve Mavericks, Rockets ve Spurs karşısında takım sıfır çekti. Buna rağmen arkalarındaki takımlarla farkı epey açtıkları için bu mağlubiyet serisi üçüncü sıradaki yerlerine bir tehdit teşkil etmedi. Yine de kalan iki maçın birini kazanmaları gerek.

8. Indiana Pacers (47-33) - Geçen Hafta: 8.

Doğu beşincisi olarak konumu hemen hemen kesin olan Pacers bu hafta Clippers ve Warriors'ı yenerken Nuggets ve Raptors'a diş geçiremedi. Üstlerindeki Sixers ve Cavaliers'ın yüksek form grafikleri sebebiyle onları yakalama umutları kalmadı. Beşinci sıranın altına düşme ihtimalleri de matematiksel olarak yok.

9. Utah Jazz (46-33) - Geçen Hafta: 9.

Jazz bu hafta Wolves, Lakers ve Clippers'ı yenerek Batı'da dördüncü sıraya yükseldi. Rudy Gobert'in sakat olduğu dönemde Batı'da 11. sıraya kadar inen ve Playoff yarışından hayli uzaklaşan takımın sezon sonunda dördüncü sıraya kadar yükselebilmesi takdire şayan. Sezonun ikinci yarısının en formda birkaç ekibinden biriler.

10. Oklahoma City Thunder (46-34) - Geçen Hafta: 10.

Thunder'ın normal sezonun son günlerinde Playoff'a kalma mücadelesi veriyor olacağını sezon başında pek fazla kişi tahmin edemezdi. Beklentilerin altında bir sezon geçirdikleri bir gerçek. Takım bu hafta Pelicans'ı yenip Warriors'a kaybettikten sonra potada kalma adına çok kritik olan Rockets maçından galip çıktı.

11. San Antonio Spurs (46-34) - Geçen Hafta: 11.

Spurs haftanın en zorlu iki maçından galip çıkarken Los Angeles deplasmanında aradığını bulamadı. Rockets ve Blazers'ı yenen takım Clippers'a karşı son çeyrekte dağılarak mağlup oldu, Lakers karşısında ise uzatmada sürpriz bir mağlubiyet aldı. Playoff yarışının bu kadar çetin olduğu bir ortamda iddiasız Lakers'a maç kaybetmeleri canlarını yakmış olsa gerek.

12. New Orleans Pelicans (46-34) - Geçen Hafta: 14.

Hafta başındaki Thunder mağlubiyetiyle üst üste dördüncü maçını kaybeden ve Playoff potasındaki yeri ciddi şekilde tehlikeye giren Pelicans bu duruma çok iyi yanıt verdi. Grizzlies ve Suns'ı yenmeleri çok büyük bir başarı sayılmaz fakat son maçlarında Warriors'ı deplasmanda devirmeleri belki de Playoff yapmalarını sağlayacak.

13. Minnesota Timberwolves (45-35) - Geçen Hafta: 12.

Doğrudan Playoff çekişmesi içinde olduğu Jazz ve Nuggets'a kaybederek büyük darbe alan Wolves'un kanamayı durdurması için Jimmy Butler'ın sakatlıktan dönmesi çok önemliydi. Nitekim Butler normal sezon bitmeden dönmeyi başardı ve Lakers galibiyetinde sahne aldı. Sezonun son maçı olan Nuggets randevusu bir final niteliğinde olabilir.

14. Denver Nuggets (45-35) - Geçen Hafta: 17.

Nuggets müthiş bir seriye imza atarak Playoff umutlarını son haftaya taşıdı. Hiç de kolay olmayan bir fikstürden kayıpsız çıktılar. Sırasıyla Bucks, Pacers, Wolves ve Clippers'ı yenen Nuggets an itibariyle Batı sekizinciliğine ortak olmuş durumda. Son iki maçları Blazers ve Wolves karşısında olacak, Wolves maçı kaderlerini tayin edebilir.

15. Miami Heat (43-37) - Geçen Hafta: 16.

Hawks'ı içeride ve dışarıda yenen Heat bu galibiyetlerle Doğu'da altıncı sıraya yükseldi. Kyrie Irving'in Playoff'ta olmayacağının haberini aldıkları için olsa gerek Knicks deplasmanında hiçbir varlık gösteremeyip farklı mağlup oldular. Yedinci olup Celtics'le eşleşme hesapları var gibi.

16. Milwaukee Bucks (43-37) - Geçen Hafta: 15.

Jabari Parker'ın ben form tuttum dercesine oynadığı Nuggets maçını uzatmada kaybederek haftayı açan Bucks Celtics ve Knicks'i yenerken Nets karşısında sürpriz bir mağlubiyet aldı. Doğu'da yedinci sırayı Heat ile paylaşıyorlar. Şu andaki konumlarıyla ilk turda rakipleri Kyrie Irving'siz Celtics olacak, avantajlı bir durum.

17. Washington Wizards (42-38) - Geçen Hafta: 13.

John Wall'un sakatlığından sonra form tutan Wizards'ın onun dönüşüyle tekrar formsuzlaşması yine soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Takım bu hafta Bulls, Rockets, Cavaliers ve Hawks'a kaybederek Doğu'da bir anda sekizinci sıraya geriledi. Üstüne üstlük Heat ve Bucks'tan bir maç da fark yediler, yani muhtemelen oldukları yerde kalacaklar.

18. Los Angeles Clippers (42-38) - Geçen Hafta: 18.

Clippers'ın Playoff umutları bu hafta sona erdi. Haftayı Pacers'a yenilerek açan Clippers Spurs'ü son çeyrekte geri dönüş yapıp devirerek umutlarını sonraki maçlara taşıdı fakat Jazz ve Nuggets karşısında gelen mağlubiyetlerle matematiksel olarak da iddialarını kaybettiler. Artık yaz hamlelerini düşünme vakti.

19. Detroit Pistons (38-41) - Geçen Hafta: 19.

İş işten geçtikten sonra Reggie Jackson'ın dönüşüyle form tutan Pistons bu hafta da iddiasız Nets ve Mavericks'i mağlup etti. Reggie Jackson çok uzun süre parkelerden uzak kalmasaydı muhtemelen bu sezon Playoff yapacaklardı, sezon boyunca onun olduğu dönemde net bir Playoff takımı görüntüsü çizdiler.

20. Charlotte Hornets (35-45) - Geçen Hafta: 20.

Artık sezonun bitmesini bekleyen Hornets'ta bu aralar çaylak Malik Monk'un performansı dikkat çekiyor. Monk kötü bir çaylak sezonu geçirdi fakat son maçlarda daha fazla sorumluluk sahibi olmasına iyi cevap verdi ve iyi işler yapıyor. Hornets bu hafta gelecek planlamasına da başladı ve genel menajerliğe eski Lakers GM'i Mitch Kupchak'i getirdi.

21. Los Angeles Lakers (34-45) - Geçen Hafta: 21.

Haftayı 1-3 ile geçen Lakers'ın galibiyeti Playoff mücadelesindeki Spurs karşısında geldi. İddiasız olsalar da ateşli oyun stilleri ve yetenekleri sebebiyle iddialı takımlara sürpriz yapabiliyorlar. Genç bir takım olmanın bir getirisi de bu.

22. Brooklyn Nets (27-53) - Geçen Hafta: 23.

Nets bu hafta Pistons ve Sixers'a yenilirken Bucks ve Bulls'u mağlup etti. Bulls karşısında takım tam 24 üçlük isabeti bularak NBA rekorunu egale etmeye çok yaklaştı. Bu sezon Nets için anlamsız sezonların sonuncusu olabilir keza gelecek adına iyi sinyaller veriyorlar.

23. New York Knicks (28-52) - Geçen Hafta: 22.

Magic mağlubiyetiyle üst üste dördüncü mağlubiyetini alan Knicks Heat karşısında ise sürpriz şekilde farklı kazandı. Heat'in Playoff'ta Celtics'le eşleşme hesapları var gibi duruyor, maçı kazanmalarında bunun rolü olabilir.

24. Chicago Bulls (27-53) - Geçen Hafta: 24.

Bulls bu hafta Wizards ve Hornets'ı yenerek tanking yarışında kendisine ciddi bir zarar verdi. Lotaryada ilk beş içinde olmayacakları artık kesin gibi duruyor, taraftarlarının bundan memnun olduğundan pek emin değilim.

25. Sacramento Kings (26-54) - Geçen Hafta: 25.

Kings'in bu haftaki üç maçı da kendileri gibi iddiasız ekiplere karşıydı. Basketbol kalitesinin yerlerde gezdiği bu üç maçta Lakers ve Grizzlies'i yenerken Suns'a uzun süre sonra ilk galibiyetlerini alma fırsatını tanıdılar.

26. Orlando Magic (24-55) - Geçen Hafta: 28.

Oynadığı dört maçta da iddiasız ekiplerle karşılaşan Magic Knicks ve Mavericks karşısında kazanırken Hawks ve Hornets karşısında mağlup oldu. Doğu sonunculuğu için Hawks ile aralarında amansız bir mücadele var.

27. Dallas Mavericks (23-52) - Geçen Hafta: 27.

Mavericks bu hafta Blazers'a sürpriz bir şekilde çelme taktı. Onun dışında ise işler tıkırındaydı, üç mağlubiyet alarak ligin son beş sırasındaki yerlerini sürdürdüler. Eminim takımın taraftarları bu aralar daha çok draftla ilgileniyordur. 

28. Atlanta Hawks (23-57) - Geçen Hafta: 29.

Hawks Heat'e içeride dışarıda yenildikten sonra Wizards karşısında sürpriz bir galibiyete imza attı. Dennis Schröder'ın sakatlığından sonra maç kazanmış olmaları, hem de bunu Playoff potasındaki bir takıma karşı yapmış olmaları gerçekten ilginç.

29. Memphis Grizzlies (21-58) - Geçen Hafta: 26.

Geçen haftaki sürpriz galibiyetlerden sonra Grizzlies bu hafta kendine geldi ve oynadığı üç maçı da kaybederek yeniden Batı'da sondan ikinci sıradaki yerini sağlamlaştırdı. 

30. Phoenix Suns (20-60) - Geçen Hafta: 30.

Pek olacak gibi durmuyordu ama Suns sonunda 20 galibiyete ulaşmayı başardı. Kendileri gibi tanking yapan Kings karşısında galip gelerek 15 maçlık mağlubiyet serilerini sonlandırdılar. Son dönemde takımda tek heyecan verici şey çaylak Josh Jackson'ın yükselen performansı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder