12 Nisan 2018 Perşembe

Güç Sıralamaları: 25. Hafta Sonu - Final

1. Houston Rockets (65-17) - Geçen Hafta: 1.

Rockets sezonun son haftasında Lakers'ı yendikten sonra Kings karşısında oyuncularını dinlendirip mağlup olarak sezonu 65 galibiyetle tamamladı. Batı Konferansı'nı ve ligi zirvede tamamlayan Rockets böylece NBA tarihinde normal sezonda 65 galibiyete ulaşan 21. takım oldu.

2. Toronto Raptors (59-23) - Geçen Hafta: 2.

Magic ve Pistons galibiyetleriyle 60 galibiyetlik bir normal sezona çok yaklaşan Raptors, son maçında Doğu liderliğini garantilemiş olmalarına karşın sahaya tam kadro çıkarak bu sayıya ulaşmayı önemsediklerini de gösterdi. Fakat Heat karşısında uzatmada mağlup olarak 59 galibiyette kaldılar. Raptors tarihinde ilk kez konferansını lider tamamladı.

3. Golden State Warriors (58-24) - Geçen Hafta: 3.

Suns karşısında kazandıktan sonra sezonun son maçında Jazz'dan 40 sayı fark yiyen Warriors'ın Stephen Curry'nin sakatlığı sonrası gösterdiği performans hiç iç açıcı olmadı. Curry'nin Playoff'un ilk turunu kaçıracak olması "acaba" dedirtmiyor değil. Sezon başında Warriors'ın bu sezon 60 galibiyete ulaşamayacağını kimse tahmin edemezdi. Yıllar sonra ilk kez sakatlık belası başlarını sardı.

4. Boston Celtics (55-27) - Geçen Hafta: 4.

Celtics Hawks ve Wizards'a yenildikten sonra Nets'i yenerek normal sezonu galibiyetle kapattı. Kyrie Irving'in sakatlanıp sezonu kapatması sonrası takım özverili bir mücadele sergiledi fakat Playoff'ta liderleri olmadan işleri hiç kolay olmayacak. İlk turda elenmeleri kimseyi şaşırtmaz. Fakat öyle büyük bir mücadele güçleri var ki turları geçmeleri de şaşırtıcı olmaz.

5. Philadelphia 76ers (52-30) - Geçen Hafta: 5.

Sixers sezonun son birkaç haftasının tartışmasız en formda takımıydı. Son haftada da Mavericks, Hawks ve Bucks'ı yenerek sezonu 16 maçlık bir galibiyet serisiyle tamamladılar. Bu serinin önemli bir bölümünü Joel Embiid'den yoksun yaptıkları da hesaba katılınca Playoff'ta çok tehlikeli bir takım olacaklarını düşünmek yanlış olmaz. Sixers'ın bu sezon atılım yapması bekleniyordu ama 52 maç kazanıp Doğu üçüncüsü olacaklarını kimse tahmin edemezdi.

6. Cleveland Cavaliers (50-32) - Geçen Hafta: 6.

Cavaliers ittirerek kaktırarak da olsa normal sezonu 50 galibiyete ulaşarak tamamlamayı başardı. Ama bu üçüncü sırayı Sixers'a kaptırmalarının önüne geçemedi. Son hafta Knicks'le içeride ve dışarıda karşılaşan Cavaliers bu maçları bölüştü. Cavaliers yıllardır Playoff'ta gaza basması ve normal sezona göre apayrı bir görüntü çizmesiyle meşhur, bu sene aradaki farkın daha da büyük olması gerekecek.

7. Portland Trail Blazers (49-33) - Geçen Hafta: 7.

Blazers haftanın ilk maçında Playoff'a kalma mücadelesi veren Nuggets'a yenilerek üçüncü sırayı Jazz'a kaptırdı ama son maçta Jazz'ı Damian Lillard'ın dominant performansıyla devirmeyi başararak pozisyonunu geri aldı. Savunmada önceki sezonlara göre çok büyük aşama kaydeden takımın hücumu da beklenen seviyeye çıkınca Batı üçüncüsü oldular.

8. Oklahoma City Thunder (48-34) - Geçen Hafta: 10.

Thunder kritik son haftada Heat ve Grizzlies'i mağlup ederek Batı'da yedinci sıradan dördüncü sıraya yükseldi. Aslında yedinci kalıp ilk turda Warriors'la kapıştıklarını görmek zevkli olabilirdi ama farklı bir yoldan gidecekler. Russell Westbrook son iki maçta ribauntlara ambargo koyup üst üste ikinci kez normal sezonu triple double ortalamasıyla bitirdi.

9. Utah Jazz (48-34) - Geçen Hafta: 9.

Jazz son hafta üçüncü sırayı kapmaya çok yaklaştı ama olmadı. Lakers ve Warriors'ı yendikten sonra üçüncü sıraya yükseldiler fakat bu sırayı devraldıkları Blazers'la oynadıkları kapanış mücadelesinden mağlup ayrılarak iki sıra geriye indiler ve beşinci oldular. Böylece ilk turda iç saha avantajını da kaybetmiş oldular. Yine de sezonun ikinci yarısındaki performanslarına gölge düşmemeli.

10. Indiana Pacers (48-34) - Geçen Hafta: 8.

Pacers yazın Paul George'u Victor Oladipo ve Domantas Sabonis karşılığında takas ettiğinde Playoff yapmalarını bekleyen kişi sayısı pek fazla değildi. Ama Playoff yapmakla kalmayıp George'lu son sezonlarındaki galibiyet-mağlubiyet oranını tekrarladılar ve Doğu'da beşinci sırayı aldılar. Takım son haftayı 1-1 ile geçti ve üst üste ikinci kez ilk turda Cavaliers'la oynayacaklar.

11. New Orleans Pelicans (48-34) - Geçen Hafta: 12.

Pelicans sezonu kuvvetli şekilde kapattı ve Batı'da altıncı sıranın sahibi oldu. Takım son hafta Clippers ve Spurs'ü mağlup ederek galibiyet serisini beş maça çıkarttı. Aslında galibiyet-mağlubiyet oranında Thunder ve Jazz'ı yakaladılar fakat tiebreak sonucunda bu iki takımın arkasında kaldılar.

12. San Antonio Spurs (47-35) - Geçen Hafta: 11.

Son hafta Kings'i yenip Pelicans'a yenilen Spurs zor da olsa bir kez daha Playoff yapmayı başardı. Son 20 yılda Playoff yapmakta bu kadar zorlandıkları bir başka sezon olmamıştı. Kawhi Leonard'dan neredeyse bütün sezon faydalanamadılar, buna rağmen Playoff yapmaları büyük başarı. Playoff'ta da Warriors'la eşleştiler, iki takımın da en iyi oyuncusundan yoksun olduğu ilginç bir eşleşme olacak.

13. Minnesota Timberwolves (47-35) - Geçen Hafta: 13.

Jimmy Butler'ın dönüşü Wolves'a kritik son haftada beklenen doping etkisini yaptı ve takım 14 yıllık Playoff hasretini sona erdirdi. Grizzlies karşısında hata yapmadıktan sonra pek eşine rastlamadığımız tek maçlık bir Playoff senaryosunda karşılaştıkları Nuggets'ı uzatmada devirmeyi başardılar ve Playoff'a kaldılar.

14. Miami Heat (44-38) - Geçen Hafta: 15.

Heat "Biz tanking yapmayız" anlayışından yine geri adım atmadı. Sezonun son maçında karşılarına tam kadro çıkan Raptors'a kaybetmeleri durumunda Kyrie Irving'siz Celtics'le eşleşeceklerdi fakat sonuna kadar mücadele edip uzatmada kazandılar ve ligin en formda takımlarından Sixers'la eşleşecek konuma geldiler.

15. Milwaukee Bucks (44-38) - Geçen Hafta: 16.

Takımlar belki bunu açık açık söylemez ama Kyrie Irving'in sakatlığı sebebiyle Celtics'in Doğu Playoff resminin alt kısmındaki takımlar için en ideal ilk tur eşleşmesi haline geldiği bir gerçekti. "Celtics'le eşleşme yarışı" denebilecek mücadeleyi kazanan Bucks oldu. Yedinci sıra takımı olmalarına rağmen Giannis Antetokounmpo liderliğinde Celtics karşısına favori çıkacaklar.

16. Washington Wizards (43-39) - Geçen Hafta: 17.

Wizards sezonun sonunu iyi getiremedi ve bunun bedelini sekizinci sıraya düşerek ödediler. Son hafta Celtics'i yenseler de bu onları üst sıralara çıkartmak için yeterli olmadı. Muhtemelen yedinci sırayı alıp Kyrie'siz Celtics'le eşleşmek istiyorlardı ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

17. Denver Nuggets (46-36) - Geçen Hafta: 14.

Nuggets'ın son adıma nefesi yetmedi. Çok zorlu bir fikstürden üst üste altı galibiyetle çıkarak son maça gelinirken sekizinci sıradaki Wolves ile galibiyet-mağlubiyet durumunu eşitleyen Nuggets, Playoff biletini kapma maçında Wolves'a uzatmada mağlup olarak Playoff'un dışında kaldı. Nuggets geçen sezon da Playoff'u bir maçla kaçırmıştı.

18. Los Angeles Clippers (42-40) - Geçen Hafta: 18.

Önceki hafta Playoff umutlarını yitiren Clippers son hafta savunma namına ortaya bir şey koymadı ve sezonu dört maçlık bir mağlubiyet serisiyle tamamladı.

19. Detroit Pistons (39-43) - Geçen Hafta: 19.

Pistons Playoff'un dışında kaldığı gibi draftta da pek yüksek sıradan seçim yapamayacak, üstüne üstlük ellerindeki kadro da uzun vadeli yüksek kontratlara bağlı. Ligde geleceği en çaresiz görünen takımların başında geliyorlar.

20. Charlotte Hornets (36-46) - Geçen Hafta: 20.

Hornets hayal kırıklığı yarattıkları sezonu tamamladı ve artık gözünü yaza dikti. Son maçın ardından koç Steve Clifford'ın görevine son verdiler. Yeni GM Mitch Kupchak ile yeni bir başlangıç arayacaklar.

21. Los Angeles Lakers (35-47) - Geçen Hafta: 21.

Lakers iddiasız bir başka sezonu geride bıraktı ama önemli gelişim emareleri gösterdiler ve ellerinde yetenekli genç oyuncular var. Yazın serbest oyuncu piyasasında neler yapacakları merak konusu.

22. New York Knicks (29-53) - Geçen Hafta: 23.

Kristaps Porzingis'in sezonun ortasında sakatlanmasıyla iddiası sona eren Knicks sezon başındaki sürpriz performansı sebebiyle ikinci yarıda çok az maç kazanmasına rağmen sıralamada üst sıralarda kaldı. Sezonun bitimiyle koç Jeff Hornacek'in görevine de son verdiler.

23. Brooklyn Nets (28-54) - Geçen Hafta: 22.

Nets için karanlık dönem artık bitti diyebiliriz. Hem iddiasız olup hem de draft haklarını ellerinde bulundurmadıkları sezonlar bitti. Kenny Atkinson bu sezon takıma iyi prensipler kazandırdı, artık yetenek bulma zamanı.

24. Sacramento Kings (27-55) - Geçen Hafta: 25.

Kings son altı maçının üçünü kazanarak tanking yarışında kendileri için pek de hayırlı olmayan bir işe imza attı. Draft lotaryasında en yüksek şansa sahip beş takımdan biri olmayacaklar.

25. Chicago Bulls (27-55) - Geçen Hafta: 24.

Bulls son haftayı da sıfır çekerek kapattı ama bu sıralamada düşmelerini sağlamadı. Nikola Mirotic'in dönüşünden sonra takımı sürüklediği galibiyet serisi tanking planlarına ağır bir darbe indirmiş oldu.

26. Orlando Magic (25-57) - Geçen Hafta: 26.

Magic sezonun son maçında Wizards'ı yenip tanking yarışında kendisine son bir darbe indirdikten sonra koç Frank Vogel'ın işine son verildi. NBA'in ne yöne gideceği en belirsiz takımı olabilirler.

27. Dallas Mavericks (24-58) - Geçen Hafta: 27.

Mark Cuban'ın açık açık dediği gibi Mavericks için bu sezon en iyi seçenek kaybetmekti, onlar da öyle yaptı. Dirk Nowitzki bir sonraki sezon da oynayacağını açıkladı, emeklilik turu muhtemelen seneye olacak.

28. Atlanta Hawks (24-58) - Geçen Hafta: 28.

Hawks sürpriz olmayan şekilde sezonu Doğu sonuncusu olarak tamamladı. Drafttan gelecek oyuncuyla beraber yeni bir yapılanmanın temellerini atacaklar. Gençleri bu sezon ümit verdi.

29. Memphis Grizzlies (22-60) - Geçen Hafta: 29.

Mike Conley'nin sakatlanmasıyla sezonu bir anda alt üst olan Grizzlies teslim bayrağını çekip tanking yaparak sezonu ligin sondan ikincisi olarak tamamladı. Görünen o ki plan seçecekleri oyuncuyla seneye yeniden Playoff takımı hüviyetine bürünmek.

30. Phoenix Suns (21-61) - Geçen Hafta: 30.

Suns tanking yarışının galibi oldu. Lotaryada birinci sıra için en büyük şans onlarda olacak. Devin Booker seneye Playoff yapmama gibi bir ihtimal düşünmek istemediğini söyledi, rüyadan uyanması gerek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder