31 Mayıs 2018 Perşembe

Batı Finali - Rockets-Warriors Serisi: 3-4

Batı Konferansı Final serisi birçokları için 2017-18 NBA Sezonu'nun gerçek finali niteliğindeydi. Batı'yı ilk iki sırada bitiren Houston Rockets ve Golden State Warriors'ın Doğu'daki tüm takımlardan çok üstün olduğu bilindiğinden bu iki takımın randevusu Playoff'un en merakla beklenen eşleşmesiydi. Normal sezonda Rockets rakibinden yedi maç fazla kazansa da seriye normal sezonun aksine sağlıklı giren Warriors serinin mutlak favorisiydi. Warriors seriyi kazanan taraf olmayı da başardı ama Rockets'ın onları tahmin ettiklerinden çok daha fazla strese soktuğu kesin. Rockets'ın sürekli adam değişimlerine dayalı savunması Warriors'ın topsuz dolaşıma dayalı hücumunun her zamanki akıcılığına ulaşamamasına sebep olunca Warriors sık sık konfor alanının dışına çıkıp izolasyon üstünden sayı bulmaya çalışmak durumunda kaldı. Yetenek seviyesi olarak rakibinin bariz şekilde üstünde olan Warriors'ın A planının sıkıntıya düşmesine sağlam reaksiyon gösterememesiyle Rockets'ın direnci arttı. Warriors'ın gününde olduğunda neler yapabildiğini üçüncü maçta 41 sayı farkla kazanmalarıyla gördük fakat dördüncü ve beşinci maçta Rockets savunması çok iyi çalışıp Warriors'ı 100 sayının altında tutunca Rockets seride 3-2'lik üstünlüğü ele geçirdi. Rockets'ın üstünlüğü ele aldığı beşinci maçın son dakikalarında serinin kalanını onlar adına negatif anlamda tayin edecek olay yaşandı ve Chris Paul dizardı kirişini sakatladı. Zaten kendisinden daha kuvvetli bir takıma karşı seride en öne çıkan oyuncusunu kaybeden Rockets'ın bu şekilde seriyi kazanması mümkün görünmüyordu, nitekim olmadı da. Altıncı maçta da yedinci maçta da ilk yarıları iyi geçirip Warriors'ın tüm sene alışkanlık haline getirdiği üçüncü çeyrek patlamaları sırasında panik havasına giren Rockets bu halde takımı sakinleştirip düzene sokabilecek Paul'ü çok aradı. Altıncı maçta yapılan garip top kayıpları, yedinci maçta da aceleyle kullanılan üçlükler takımın başını yaktı. Yedinci maçta bir ara üst üste 27 tane üçlük kaçıran Rockets maçı da 7/44 üçlük isabetiyle bitirip önceki gün kaçan üçlüklerle yanan Celtics'e nispet yaparcasına gördüğümüz en korkunç şut performanslarından birini sergiledi. Paul olsaydı ne olurdu sorusu gelecekte bu seri akıllara geldiğinde sorulmaya devam edilecek.

Warriors İçin Notlar
  • Warriors'ın topsuz dolaşıma dayalı hücumu Rockets'ın çabuk switchlerine dayalı savunması sebebiyle istediği açıkları bulamayınca iş sık sık oyuncuların bireysel becerilerine kaldı. Ama malum, bireysel beceri konusunda hayli zenginler.
  • Seriyi kazanmış olsa da koç Steve Kerr'ün sınıfta kaldığı söylenebilir. Hücumda işlerin yolunda gitmemesine doğru reaksiyonu veremedi. Motion offense durunca izolasyon yoluna gitmek yerine geçmişte çok kullandıkları pick 'n' roll'lara yönelmesi çok daha mantıklı olurdu.
  • Sakatlığın etkilerini üstünden atan Stephen Curry takımda en öne çıkan isim olurken Kevin Durant bol bol skor üretmesine karşın bencilleşmesiyle tepki topladı. Fakat takımda serinin en büyük hayal kırıklığı top kaybı makinesine dönüşen Draymond Green'di.
  • Tıpkı 2016'da Thunder serisinin altıncı maçında olduğu gibi Klay Thompson yine takımının elenme tehlikesiyle karşılaştığı bir altıncı maçta devleşti. O alev alınca Warriors'ı yenmek imkansız.

Rockets İçin Notlar
  • Rockets'ın savunmada gelişme kaydettiği biliniyordu ama Warriors'ı bu kadar zorlayacaklarını da kimse beklemezdi. Üstelik bunu en iyi savunmacılarından Luc Mbah a Moute'yi hiç kullanamadan yaptılar. Adam değişmeye dayalı savunmanın işe yaramasında aslan payı Clint Capela ve P.J. Tucker'a ait.
  • Tempo yönetimi ve kritik anlarda aldığı sorumlulukla takımın seride öne geçmesinde büyük rol oynayan Chris Paul'ün sakatlanması takım için büyük şanssızlık oldu. Fakat Paul'ün her sene Playoff'ta sakatlanıyor olması gözardı edilmemesi gereken bir durum.
  • Çok iyi üçlük atan bir takım olmaları Rockets'ı Rockets'ı yapan özelliklerdendi. Ama takımın güvendiği dağlara kar yağdı. James Harden seri boyunca üçlüklerde 19/78, Trevor Ariza 7/35 gibi korkunç isabet oranları tuttururken serinin son maçında kaçan 27 üst üste üçlük takımı evine gönderdi.
-----

1. Maç: Golden State Warriors 119-106 Houston Rockets
2. Maç: Golden State Warriors 105-127 Houston Rockets
3. Maç: Houston Rockets 85-126 Golden State Warriors
4. Maç: Houston Rockets 95-92 Golden State Warriors
5. Maç: Golden State Warriors 98-94 Houston Rockets
6. Maç: Houston Rockets 86-115 Golden State Warriors
7. Maç: Golden State Warriors 101-92 Houston Rockets

-----

Serinin Oyuncusu: Stephen Curry (Warriors)

25.0 Sayı, 6.6 Ribaund, 5.7 Asist, 1.7 Top Çalma, 0.9 Blok, %46.9 Şut, 2.4 Top Kaybı, 38.1 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder