12 Mayıs 2018 Cumartesi

Batı Yarı Final - Rockets-Jazz Serisi: 4-1

Normal sezonun en iyi takımı Houston Rockets Utah Jazz karşısında beklendiği gibi çok da zorlanmadan seriyi beş maçta bitirdi. Jazz'ın önceki turda Thunder'ı yıldıran sert savunması çok daha verimli ve paylaşımcı bir hücuma sahip olan Rockets karşısında aynı etkiyi gösteremedi. Bunda kuşkusuz en büyük faktör Thunder serisinde Russell Westbrook'un penetrelerini durdurarak Thunder'ın hücum planına çomak sokan Rudy Gobert'in bu seride çok daha etkisiz kalması oldu. Chris Paul ve James Harden gibi birebir oynamayı çok seven ve karşılarında bir uzunu gördüklerinde skora gitme konusunda ligin en iyilerinden olan iki ismin bulunduğu bir takımın strateji olarak Gobert'i sürekli dışarıda savunma yapmaya zorlayacağı aşikardı, nitekim öyle de oldu. Devamlı ikili oyunlar oynayıp, Gobert'i switch yapmaya zorlayan ve Paul ile Harden'ın üstünde bırakan Rockets, hem bu ikiliden büyük skor katkıları aldı hem de savunmacısından kurtulan Clint Capela'ya boş pozisyonlar hazırlamış oldu. Jazz rakibini serinin hiçbir maçında 100 sayının altında tutamadı. Durum böyle olunca Jazz'ı ancak hücumda standartların üstünde bir performans kurtarabilirdi. Fakat zaten sınırlı olan Jazz hücumu oyun kurucu Ricky Rubio'nun da sakatlık sebebiyle tüm seriyi kaçırması sonucu yaratıcılığına ekstra bir darbe aldı ve Joe Ingles'ın alev aldığı ikinci maç hariç bu alanda da rakibiyle boy ölçüşemedi. Thunder serisinde takımın hücumunu sırtına alıp taşıyan Donovan Mitchell Rockets serisinde karşısında daha konsantre ve sert bir savunma gördü ve verimsiz bir performans sergiledi. Bir çaylaktan ligin en iyi takımlarından birine karşı takımının tek kalburüstü hücum opsiyonu olduğu bir seride çok daha iyisini beklemek zaten haksızlık olurdu. Jazz için bu sezon başarı olarak anılmayı hak ediyor. Rockets ise beklenen Konferans Finali randevusuna biletini aldı.

Rockets İçin Notlar
  • Rockets'ın Jazz için Warriors'tan daha kötü bir eşleşme olmasının sebebi Chris Paul ve James Harden'ın uzunlara karşı birebir hücum konusundaki ustalıklarıydı. Şaşırtıcı olmayan şekilde bu durum serinin en belirleyici faktörü oldu.
  • Clint Capela pivot eşleşmesinde Rudy Gobert'i denize döktü. Bu konuda Paul-Harden ikilisinin etkisi de yadsınamaz olsa da çember savunması konusunda bu alanın NBA'deki bir numarası Gobert'ten daha etkiliydi.
  • P.J. Tucker takımın en etkili rol oyuncusu haline gelmiş durumda, hem verimli şut atıyor hem de savunmada büyük fark yaratıyor.

Jazz İçin Notlar
  • Jazz'ın tehdit yarattığı en büyük unsur olan çember savunması bu seride minimal bir faktör haline geldi. Rudy Gobert sık sık pota altı dışında savunma yapmak durumunda kaldı ve bu da etkinliğine darbe vurdu.
  • Takım Ricky Rubio'yu fazlasıyla aradı. Zaten yaratıcılık konusunda sınırlı olan takım hücumlarını yöneten ismin yokluğunda skorerlik yönü öne çıkan Donovan Mitchell ve ikincil oyun kurucu rolündeki Joe Ingles'in eline baktı.
  • Thunder karşısında enfes bir performans gösteren çaylak Donovan Mitchell bu seride verimlilik problemleri yaşadı. Saha içinden sadece %36 isabet bulabilen ve üç sayılık atışlarda da %25'te kalan Mitchell'a yine de bir çaylak olduğu için fazla yüklememek lazım.
-----

1. Maç: Utah Jazz 96-110 Houston Rockets
2. Maç: Utah Jazz 116-108 Houston Rockets
3. Maç: Houston Rockets 113-92 Utah Jazz
4. Maç: Houston Rockets 100-87 Utah Jazz
5. Maç: Utah Jazz 102-112 Houston Rockets

-----

Serinin Oyuncusu: Chris Paul (Rockets)

24.6 Sayı, 7.0 Ribaund, 6.2 Asist, 2.2 Top Çalma, 0.2 Blok, %48.4 Şut, 2.0 Top Kaybı, 34.2 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder