12 Mayıs 2018 Cumartesi

Batı Yarı Final - Warriors-Pelicans Serisi: 4-1

Stephen Curry'den yoksun olmasına rağmen ilk turu hiç zorlanmadan geçen Golden State Warriors ikinci turun ikinci maçında Curry'e kavuştu ve şaşalı bir ilk tur performansı göstererek karşılarına çıkan New Orleans Pelicans'a hiç şans tanımadı. Pelicans hücum anlamında aslında iyi bir seri geçirdi; Anthony Davis yine durdurulamadı, Jrue Holiday karşısında çok daha iyi bir savunma olmasına rağmen yine etkinliğini korudu. Fakat zaten vasatın çok da üstünde olmayan Pelicans savunması %100'üne ulaşmış Warriors hücumu karşısında ortaya hiçbir direnç koyamadı. Kevin Durant'i savunabilecek bir kanat oyuncularının olmaması zaten onlar adına işleri çok sıkıntılı hale getiriyor ve seriye dair ümitlerinin çok da fazla olmamasına sebep oluyordu; üstüne bir de Stephen Curry beklenenden erken parkelere dönünce ivme tamamen Warriors'ın arkasına geçti. Curry'nin uzun süredir oynamıyor olmasına rağmen %100 performansla dönüş yapabilmiş olması Warriors adına bu seriden öte Konferans Finali açısından sevindirici. Pelicans karşısında Curry'den yoksun olarak da seriyi kazanabilirlerdi ama sonraki turda Rockets karşısında sağlıklı ve formda bir Curry'e ihtiyaçları var. Warriors'ın dört All-Star'ı çok iyi bir ritim bulmuş durumda; hücum akıyor, şutlar giriyor, moraller yüksek. Normal sezonda önceki yıllara göre düşüş yaşamış gibi görünen Andre Iguodala ve Shaun Livingston da kendilerini Playoff'a sakladıklarını gösteren bir verimlilikle oynuyorlar. Normal sezonda sakatlıklar sebebiyle inişli çıkışlı bir görüntü çizmiş olabilirler ama Warriors halen ligin en iyi takımı olduğunu bas bas bağırarak ilerliyor. Konferans Finali'ne de mutlak favori olarak çıkacaklar. Pelicans ise evlerine dönerken "DeMarcus Cousins de olsaydı ne yapardık?" sorusunu muhakkak kendilerine soruyor olmalı.

Warriors İçin Notlar
  • Stephen Curry'nin bir ay basketbol oynamadıktan sonra bu kadar formda bir geri dönüş yapması takım için çok önemli. Sadece seriyi hızlıca bitirmeleri açısından değil, Playoff'taki ilk gerçek sınavları olacak Konferans Finali'nde %100'leriyle oynayabilmeleri açısından da öyle.
  • Takım bu seride kısa sürelerle de olsa sık sık kullandığı Curry-Thompson-Iguodala-Durant-Green beşiyle ilk kez maçlara çıktı. Bu ellerindeki pivotların kötü performansından kaynaklansa da devam ettirecekleri bir formül olabilir.
  • Draymond Green'in üçlüklerini soktuğu bir ortamda Warriors'ın savunulması imkansız hale geldiğini bu seride birkaç kez tekrar gördük. Triple double ortalamasıyla seriyi bitiren Green takımı adına serinin en iyisiydi.

Pelicans İçin Notlar
  • Anthony Davis-Jrue Holiday tandemi yine çok iyi iş çıkarttı fakat bu güçlü rakiplerine kafa tutmaları için yeterli olmadı. Yine de elit bir takıma karşı dahi verimli ve üretken oynayabiliyor olmaları Pelicans'ın geleceğe dair umut beslemesi adına önemli.
  • Pelicans benchi seri boyunca sadece bir kez vasatı aşabildi, onda da maçı kazandılar. Ian Clark'ın kazanılan üçüncü maçtaki skor katkısı haricinde Pelicans neredeyse hiç bench katkısı alamadı.
  • Önceki turda Damian Lillard-C.J. McCollum ikilisine zor anlar yaşatan Jrue Holiday-Rajon Rondo ikilisi, karşılarında daha az birebir oynayan bir ekip bulunca savunmada aynı etkiyi yaratamadı.
-----

1. Maç: New Orleans Pelicans 101-123 Golden State Warriors
2. Maç: New Orleans Pelicans 116-121 Golden State Warriors
3. Maç: Golden State Warriors 100-119 New Orleans Pelicans
4. Maç: Golden State Warriors 118-92 New Orleans Pelicans
5. Maç: New Orleans Pelicans 104-113 Golden State Warriors

-----

Serinin Oyuncusu: Draymond Green (Warriors)

14.8 Sayı, 11.8 Ribaund, 10.0 Asist, 2.4 Top Çalma, 1.6 Blok, %49.1 Şut, 3.6 Top Kaybı, 37.0 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder