30 Mayıs 2018 Çarşamba

Doğu Finali - Celtics-Cavaliers Serisi: 3-4

Doğu Konferansı Final serisi eksiği gediği bol iki takımı karşılaştırdı. Seriden kim galip çıkarsa çıksın tarihte NBA Finalleri'ne çıkmış en zayıf takımlardan biri olacaktı. Bir tarafta savunmada çok zorlanan ve Kyrie Irving'in gidişiyle iyiden iyiye tek kişilik takıma dönüşen Cleveland Cavaliers, diğer tarafta Gordon Hayward'ı sezonun ilk maçında, Kyrie Irving'i de Playoff öncesi sakatlığa kurban veren Boston Celtics. Fakat Cavaliers LeBron James'in insanüstü Playoff performansı, Celtics de gençlerinin beklentilerin çok üstünde performans göstermesiyle konferans şampiyonluğu mücadelesine gelmeyi başardı. Seri öncesi tahminim iki takımın da birbirlerine deplasmanda üstünlük sağlayamayacağı ve bu şekilde ev sahibi avantajını elinde bulunduran Celtics'in kazanan taraf olacağıydı. Nitekim serinin ilk altı maçı bu tahminle örtüştü, iki takım da kendi sahalarında oynadıkları maçlarda daha ritimli ve daha coşkulu performanslar göstererek çok da zorlanmadan kazanmayı başardı ve seri yedinci maça taşındı. Serinin gidişatına bakılınca evinde seyircisinden beslenerek çok farklı bir hava yakalayan Celtics'in kazanması beklenebilirdi fakat LeBron James'in NBA tarihinin en iyi yedinci maç oyuncusu olduğu gerçeği de akılların bir köşesindeydi. Nitekim bu gerçek yine kendisini gösterdi. İki takımın da korkunç şut atması sebebiyle çok kısır geçen yedinci maçta ikinci adamı Kevin Love'dan da yoksun olan LeBron James 48 dakikanın tamamını oynayıp muazzam bir performans göstererek Cavaliers'ı galibiyete taşıdı ve üst üste sekizinci kez NBA Finalleri'ne adını yazdırdı. Celtics'in standartlarında bir oyun sergilemesi aslında bu maçtan galip ayrılmaları için yeterli olacaktı ama Playoff'ta performanslarıyla takımın bu noktaya gelmesinde büyük pay sahibi olan Terry Rozier ile Jaylen Brown'un korkunç şut performansları Celtics'in önce fırsat elindeyken maçı kopartamamasına, ardından da son bölümde LeBron'un gazabına uğramasına sebep oldu. Cavaliers çok zorlanarak da olsa yine NBA Finalleri'nde. Celtics ise beklentilerin çok ötesine geçen genç kadrosuyla gururlu şekilde evine dönüyor.

Cavaliers İçin Notlar
  • LeBron James yine ne yaptı etti takımını NBA Finalleri'ne taşımayı başardı. Serinin son iki maçında toplamda sadece iki dakika dinlenebilen LeBron iki maçı da domine ederek takımının seriyi 3-2 geriden gelip kazanmasını sağladı. Ancak şapka çıkartılır.
  • George Hill, Jeff Green ve J.R. Smith'in performansları takım için maçtan maça en belirleyici değişken faktör oluyor. Bu üç isimden ikisinin ritim bulduğu günlerde Cavaliers hücumu farklı bir yapıya bürünüyor.
  • Raptors serisinde kendine gelen Kevin Love bu seride yine ortadan kayboldu, ardından da beyin sarsıntısı geçirip son iki maçı kaçırdı. Playoff performansı şu ana kadar büyük bir hayal kırıklığı.
  • Tristan Thompson'ın kendisine gelmeye başlaması seride önemli bir faktör oldu. Thompson'ın Al Horford'ı yavaşlatma adına yaptıkları Cavaliers adına önemliydi.

Celtics İçin Notlar
  • Celtics'in Cinderella masalı neredeyse NBA Finalleri'nde devam edecekti. Kyrie Irving ve Gordon Hayward'dan yoksun şekilde Doğu Konferansı şampiyonluğuna bu kadar yaklaşmış olmaları gelecek adına çok iyi bir işaret.
  • Sixers serisinde olduğu gibi bu seride de izleyicileri en çok etkileyen isim hiç de 20 yaşında bir çaylak gibi oynamayan Jayson Tatum oldu. Jaylen Brown da serinin üçüncü ve son maçları hariç yine çok etkiliydi. Bu tandemin geleceği çok parlak.
  • Celtics serinin son maçında üç sayı çizgisinin gerisinden 7/39 ile oynayarak yedinci maçı kendi sahasında kaybetti. Terry Rozier üç sayılık atışlarda 0/10, toplamda ise 2/14 ile oynayarak büyük hayal kırıklığı yarattı.
-----

1. Maç: Cleveland Cavaliers 83-108 Boston Celtics
2. Maç: Cleveland Cavaliers 94-107 Boston Celtics
3. Maç: Boston Celtics 86-116 Cleveland Cavaliers
4. Maç: Boston Celtics 102-111 Cleveland Cavaliers
5. Maç: Cleveland Cavaliers 83-96 Boston Celtics
6. Maç: Boston Celtics 99-109 Cleveland Cavaliers
7. Maç: Cleveland Cavaliers 87-79 Boston Celtics

-----

Serinin Oyuncusu: LeBron James (Cavaliers)

33.6 Sayı, 9.0 Ribaund, 8.4 Asist, 1.1 Blok, 1.1 Top Çalma, %52.4 Şut, 5.7 Top Kaybı, 41.1 Dakika

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder